Kolejne badania pokazują, że tego typu algorytmy choć coraz częściej stosowane przez policję czy inne służby utrwalają systemowy rasizm. Algorytmy lokalizacyjne wykorzystują powiązania między miejscami, wydarzeniami i historycznymi wskaźnikami przestępczości, aby przewidzieć, gdzie i kiedy przestępstwa są bardziej prawdopodobne – na przykład w określonych warunkach pogodowych lub podczas dużych wydarzeń sportowych.
Czytaj także: Koncerny z USA zabraniają policji używania ich technologii
Narzędzia identyfikują gorące punkty, a policja planuje patrole wokół wskazanych przez algorytmy miejsc. Jeden z najpopularniejszych, o nazwie PredPol, z którego korzystają dziesiątki miast w USA, dzieli lokalizacje na bloki o wymiarach 500 na 500 stóp i aktualizuje swoje prognozy w ciągu dnia – rodzaj prognozy pogody dla przestępstw.
Inne narzędzia opierają się na danych o osobach, takich jak wiek, płeć, stan cywilny, historia nadużywania substancji odurzających i naruszeń prawa, aby przewidzieć, kto ma duże prawdopodobieństwo udziału w przyszłej działalności przestępczej.
Te narzędzia oparte na danych osobowych mogą być wykorzystywane przez policję do interwencji przed popełnieniem przestępstwa lub przez sądy w celu ustalenia podczas przesłuchań przedprocesowych lub orzeczenia wyroku, czy osoba, która została aresztowana, prawdopodobnie ponownie popełni przestępstwo.