Aktualizacja: 24.11.2024 20:10 Publikacja: 24.10.2022 11:13
Amerykańska armia opracowała pojazd Humvee Sabre Blade (z ang. ostrze szabli), który jest w stanie wystrzeliwać dziesiątki dronów manewrujących kamikaze krótkiego i dalekiego zasięgu
Foto: AM General LLC
Ukraińska armia zbudowała imponującą flotę dronów bojowych – prowadzą rozpoznanie, zrzucają ładunki wybuchowe czy też prowadzą misje samobójcze. Te ostatnie – autonomiczne drony kamikaze – stały się wręcz jedną z wizytówek toczącej się wojny. Media społecznościowe pełne są filmów pokazujących ataki bezzałogowców. Ta niezwykle niebezpieczna i skuteczna broń wystraszyła Kreml. Kijów dzięki tureckim Bayraktarom TB2 oraz amerykańskiej tzw. amunicji krążącej Switchblade (z ang. nóż sprężynowy) zdobył nawet przewagę na niebie. Moskwa, aby odpowiedzieć, musiała sięgnąć po technologię z Iranu – drony kamikaze Szahid (nazwa ta oznacza arabskiego męczennika, który wielu kojarzy się z samobójcami wysadzającymi się w imię walki z niewiernymi). Dziś ta broń zbiera krwawe żniwo w Ukrainie. Stany Zjednoczone, wspierające nasze wschodniego sąsiada, już mają jednak odpowiedź.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
„Czy Europa bez pomocy USA jest w stanie Pani/Pana zdaniem udzielić Ukrainie pomocy wystarczającej do stawiania oporu Rosji?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Umorzenie czwartej raty podatku rolnego jest postulatem rolników, którzy w sobotę rano blokują przejście w Medyce. – Czy Polska panuje nad swoimi granicami? Polski biznes na tym nie zyskuje, rolnicy też nie. "Tylko Rosja" - oburzają się Ukraińcy.
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas