Aktualizacja: 10.12.2024 15:21 Publikacja: 10.01.2023 09:17
Foto: AdobeStock
Microsoft chce zapewnić sobie 75 proc. w zyskach twórcy ChatGPT, ale tylko do czasu aż odzyska zainwestowaną sumę – piszą media za oceanem.
Wielki sukces z jakim na rynku zadebiutował ChatGPT, sztuczna inteligencja konwersacyjna od OpenAI, sprawił, że Microsoft nie może opędzić się od inwestorów, którzy też chcą wejść z udziałami w ten projekt. Jak podał Reuters, rozmowy na linii Microsoft, OpenAI oraz fundusze venture capital już trwają. Dzięki tej inwestycji wycena firmy kierowanej przez Sama Altmana, a przy której założeniu palce maczał Elon Musk, ma skoczyć do 29 mld dol. Docelowo struktura udziałów w OpenAI ma kształtować się w ten sposób, że do tej instytucji non-profit należeć będzie jedynie 2 proc. akcji, a po 49 proc. będą miały Microsoft oraz nowi inwestorzy VC. Nie wiadomo na razie kto miałby wejść w spółkę z koncernem, ale wymienia się takie fundusze jak Thrive Capital, czy Founders Fund.
Amerykański koncern poinformował, że jego Willow w ciągu około 5 minut wykonał zadanie, które jednemu z najszybszych superkomputerów świata – Frontier, zajęłoby 10 septylionów lat, co można zapisać jako 10 000 000 000 000 000 000 000 000 lat.
PFR i armia przyglądają się tworzonym przez start-upy technologiom. Celem ma być poprawa bezpieczeństwa państwa.
Szybki wzrost liczby satelitów i kosmicznych odpadów może wkrótce sprawić, że niska orbita okołoziemska przestanie nadawać się do użytku. Rośnie ryzyko kolizji.
Komunistyczna władza w Chinach chętnie sięga po nowe technologie, aby w pełni kontrolować i inwigilować społeczeństwo.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAEA) opracowali pierwszą na świecie baterię diamentową, która wykorzystuje odpady nuklearne.
Młodzież, która za kilka lat wejdzie na rynek pracy, nie ma problemu z zastosowaniem narzędzi AI, ale – jak wskazują eksperci – w trakcie edukacji należy kłaść nacisk na krytyczne analizowanie działania tej technologii oraz możliwych skutków jej użycia.
Firma kierowana przez Sama Altmana chce zmienić sposób, w jaki udostępnia bota. OpenAI przymierza się do modelu, jaki wykorzystywać chcą również popularne platformy streamingowe. Chodzi o reklamy w zamian za darmową usługę lub niższą cenę.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Internetowa domena chat.com już przekierowuje wprost do chatbota ChatGPT. To jeden z największych historycznie zakupów tego typu. Firma OpenAI Sama Altmana wydała na domenę ponad 20 mln dol.
OpenAI uruchomiło funkcję wyszukiwania w ChatGPT, swoim najpopularniejszym na świecie chatbocie. Dzięki temu start-up, kierowany przez Sama Altmana, może skutecznie konkurować z wyszukiwarkami takimi jak Google czy Bing Microsoftu.
Popularny ChatGPT doczeka się nowej wersji. I to jeszcze w tym roku. Zespół Sama Altmana, szefa OpenAI, zapowiedział właśnie, że wypuści kolejny potężny model sztucznej inteligencji – wiele wskazuje na to, że będzie to już GPT-5.
ChatGPT od firmy OpenAI to jedyne narzędzie generatywnej sztucznej inteligencji, którego liczba odwiedzin na stronie internetowej przekroczyła 1 mld. Kto jeszcze się liczy? Jakie plany mają potentaci genAI?
Nigdy nie będzie tak, że dzięki sztucznej inteligencji absolutnie niczego nie będzie się od nas samych wymagać. Zawsze będziemy musieli coś wiedzieć - mówi Juliusz Straszyński, specjalista od sztucznej inteligencji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas