Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 19.12.2024 01:30 Publikacja: 27.01.2023 13:11
Rywal dla ChatGPT ma być lepiej „przeszkolony” i nie stwarzać ryzyka rozpowszechniania dezinformacji.
Foto: Adobe Stock
Rodzima firma w rozwój sztucznej inteligencji zainwestowała już ponad 42 mln zł. W spółce mają ambicję, by stać się wiodącą firmą w sektorze technologii AI dla biznesu. Nowy projekt SentiOne przybliży ją do tego celu. Rywal dla ChatGPT ma być lepiej „przeszkolony” i nie stwarzać ryzyka rozpowszechniania dezinformacji.
- Nasze modele sztucznej inteligencji są na bieżąco douczane na specjalnie przygotowanych tekstach i wiedzy dziedzinowej, testowane m.in. na zapisach rzeczywistych rozmów klientów z call center. Patrząc na nasze zasoby, zbiory danych i zespół, jestem przekonany, że nikt nie zbuduje lepszego modelu dla języka polskiego, a następnie dla innych języków europejskich, niż my – przekonuje Bartosz Baziński, COO i współzałożyciel SentiOne. I dodaje, że firma chce stać się liderem w dostarczaniu AI dla branż finansowej, ubezpieczeniowej, medycznej i telekomunikacyjnej.
Problemem jest wytwarzanie wodoru na przemysłową skalę, stąd jego niewielkie zastosowanie. Jednak według najnowszych badań ogromne ilości tego gazu kryją się pod ziemią. Mogłyby wystarczyć na setki lat.
Kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie mają czego szukać na drogach. Policja testuje właśnie system oparty na pionierskiej kamerze AI, która jest w stanie wyłapywać prowadzących pojazdy na „podwójnym gazie”.
Rozwój bezzałogowych technologii nieustannie przyspiesza, a dowodem na to jest ostatni wynalazek opracowany przez chińskich inżynierów. Wcześniej ta sztuka nie udała się Amerykanom.
Polska szykuje się na latające skutery – nowe przepisy umożliwią poruszanie się takimi futurystycznymi pojazdami bez konieczności posiadania licencji pilota. Nad Wisłą powstają ciekawe firmy i projekty.
Brytyjska armia rozpoczęła testowe strzelanie z nowej broni - mowa o systemie laserowym wysokiej energii (HELWS) firmy Raytheon. Niszczył całe roje dronów.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Badania na rzecz innowacyjności w sektorze bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wdrożenie wyników prac naukowych na rzecz bezpieczeństwa technologicznego – to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Rozwój sztucznej inteligencji daje przestępcom zupełnie nowe możliwości – mówi Jacek Skała, prokurator z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
Po okresie budowy infrastruktury ze środków unijnych ruszyć może fala konsolidacji dużych sieci hurtowych światłowodowych w Polsce. Pomóc mogą obniżki stóp procentowych.
Gospodarka niemiecka ma problemy, co tworzy wiele możliwości dla polskich firm. Pojawią się możliwości ekspansji – mówi Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.
Dla tych, którzy myśleli, że jest jeszcze dużo czasu na dostosowanie się do aktu w sprawie sztucznej inteligencji, mamy złą wiadomość: Ten czas właśnie się kończy.
Kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie mają czego szukać na drogach. Policja testuje właśnie system oparty na pionierskiej kamerze AI, która jest w stanie wyłapywać prowadzących pojazdy na „podwójnym gazie”.
Osoby niepełnoletnie przed ukończeniem 15. roku życia nie powinny mieć dostępu do mediów społecznościowych, ze względu na zagrożenie uzależnieniem oraz to, jak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na ich sen i wyniki w szkole - przekonuje holenderska partia liberalno-demokratyczna D66.
Przepisy AI Act wymagają, aby system dawał możliwość interpretacji wyników. Nie wskazują jednak jasno, do jakiego stopnia powinno mieć to miejsce i czy trzeba pokazać dokładne parametry i wagi zastosowane w procesie wnioskowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas