Chatbot sztucznej inteligencji ChatGPT wstrząsnął nauczycielami od czasu jego listopadowej premiery. Szkoły publiczne w Nowym Jorku zakazały go w swoich sieciach i urządzeniach szkolnych, a profesorowie zmieniają programy nauczania, aby uniemożliwić uczniom korzystanie z niego do odrabiania lekcji. Twórca chatbota, OpenAI, zaprezentował nawet narzędzie do wykrywania tekstu generowanego przez sztuczną inteligencję, aby zapobiec nadużyciom i np. korzystaniu na egzaminach.
- Nie słyszę, aby nauczyciele matematyki wyrażali zaniepokojenie – mówi w rozmowie z „The Wall Street Journal” Paul von Hippel, profesor na University of Texas, który bada naukę o danych i statystykę oraz napisał esej o matematycznych ograniczeniach ChatGPT. - Nie jestem pewien, czy jest to w ogóle przydatne dla matematyki, co wydaje się dziwne, ponieważ matematyka była pierwszą dziedziną, w której użyto urządzeń komputerowych.
Czytaj więcej
Rewolucyjny bot od OpenAI przekracza kolejne bariery. ChatGPT zdał egzamin adwokacki czy na licencję medyczną w USA. Ponadto przeszedł test na studiach podyplomowych dla kadry zarządzającej.
Podczas gdy bot poprawnie rozwiązuje wiele podstawowych zadań arytmetycznych, potyka się, gdy te pytania są napisane w języku naturalnym. Na przykład pytany: „Jeśli banan waży 0,5 funta, a ja mam 7 funtów bananów i dziewięć sztuk pomarańczy, ile mam owoców? – odpowie „Masz 16 owoców, siedem bananów i dziewięć pomarańczy”. Tymczasem poprawna odpowiedź brzmi: łącznie owoców jest 23. Jeśli każdy banan waży 0,5 funta, to 7 funtów bananów daje ich 14. Czternaście bananów plus dziewięć pomarańczy równałoby się 23 owocom.
Jeśli zapytasz ChatGPT, kto jest wyższy, Shaquille O'Neal czy Yao Ming, bot dokładnie powie, jaki obaj mają wzrost, by zaraz potem podać błędną odpowiedź na pytanie. Bot źle oblicza pierwiastki kwadratowe z dużych liczb. Często tworzy szczegółowe równania, które wyglądają świetnie, ale zawierają błędy, takie jak 2 x 300 = 500. „WSJ” poprosił ChatGPT o napisanie pięciu prostych zadań z algebry, a następnie o udzielenie odpowiedzi. Sztuczna inteligencja odpowiedziała poprawnie tylko na trzy.