Firma zdobyła właśnie 22 mln dol. finansowania dla swojego projektu, a w sumie dysponuje 28 mln dol. Pracuje nad nowatorską metodą ultraszybkiego ogrzewania plazmowego, które pozwala na osiągnięcie 1 tys. razy większej gęstości, niż umożliwiają to inne reaktory termojądrowe. To ma przełożyć się na milion razy bardziej efektywną syntezę jądrową w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań.
W finansowanie badań zaangażowały się m.in. Honda i Fundacja Grantham co pozwoli firmie na dalsze powiększanie swojego zespołu, przyspieszenie opracowywanie prototypów i budowę nowego ośrodka badawczego. - Szybko zmierzamy w kierunku opracowania kompaktowego reaktora termojądrowego o dużej gęstości, który zapewni najczystszą formę zrównoważonej energii w celu złagodzenia trwającego kryzysu klimatycznego – mówi Oded Gour-Lavie, dyrektor generalny i współzałożyciel NT-Tao. Rosnące obawy związane ze zmianami klimatycznymi, gwałtownie rosnącymi cenami energii i rosnącymi zawirowaniami geopolitycznymi wywołały ponowny zwrot w kierunku innych źródeł energii, mogących złagodzić brak bezpieczeństwa energetycznego.
Czytaj więcej
Rynek nowych technologii i motoryzacji czeka na przełom w branży bateryjnej. Innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania energii wieszczą rewolucję.
Odnawialne źródła energii to akceptowalne rozwiązania, jednak mają póki co ograniczone możliwości i rozwijają się z problemami, co widać choćby w Polsce.