Aktualizacja: 09.05.2025 19:05 Publikacja: 08.03.2023 14:43
Projekt izraelskiego start-upu może odesłać do lamusa obecne elektrownie jądrowe (na zdjęciu), oferując zdecydowane tańszą energię
Foto: Adobe Stock
Firma zdobyła właśnie 22 mln dol. finansowania dla swojego projektu, a w sumie dysponuje 28 mln dol. Pracuje nad nowatorską metodą ultraszybkiego ogrzewania plazmowego, które pozwala na osiągnięcie 1 tys. razy większej gęstości, niż umożliwiają to inne reaktory termojądrowe. To ma przełożyć się na milion razy bardziej efektywną syntezę jądrową w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań.
W finansowanie badań zaangażowały się m.in. Honda i Fundacja Grantham co pozwoli firmie na dalsze powiększanie swojego zespołu, przyspieszenie opracowywanie prototypów i budowę nowego ośrodka badawczego. - Szybko zmierzamy w kierunku opracowania kompaktowego reaktora termojądrowego o dużej gęstości, który zapewni najczystszą formę zrównoważonej energii w celu złagodzenia trwającego kryzysu klimatycznego – mówi Oded Gour-Lavie, dyrektor generalny i współzałożyciel NT-Tao. Rosnące obawy związane ze zmianami klimatycznymi, gwałtownie rosnącymi cenami energii i rosnącymi zawirowaniami geopolitycznymi wywołały ponowny zwrot w kierunku innych źródeł energii, mogących złagodzić brak bezpieczeństwa energetycznego.
Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić świat do energetycznego kryzysu. Wykorzys...
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
To, co dotąd było kulą u nogi rozwoju innowacji w Polsce, ma stać się świetnie działającym trybikiem – taki jest...
Opracowany przez firmę OpenAI, najpopularniejszy na świecie chatbot, może pisać kody, e-maile, pomagać w lekcjac...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas