Ale technologia ta może przynieść korzyści każdemu, kto doświadczył frustracji związanej z poszukiwaniem np. okularów, które się gdzieś zawieruszyły. Problem ten rozwiąże spersonalizowany robot towarzyszący. Urządzenie takie rozwija zespół, którym kieruje Ali Ayub, doktor inżynierii elektrycznej i komputerowej. Robot Fetch z własną tzw. pamięcią epizodyczną wspierany jest przez AI i system analizy obrazu wideo – to właśnie centrum „sztucznej pamięci”.

Czytaj więcej

Coraz bliżej robotów przypominających ludzi. Zyskały kolejny zmysł

Fetch ma kamerę do postrzegania otaczającego go świata, a specjalne algorytmy wykrywają obiekty w jego otoczeniu, śledzą ich położenie i przechowują dane o lokalizacji. Maszyna potrafi odróżniać przedmioty, rejestrować czas i datę, kiedy obiekty wchodzą lub opuszczają jego pole widzenia. Użytkownik może za pośrednictwem specjalnego interfejsu zapytać robota o dowolny przedmiot, który znalazł się w zasięgu jego wzroku, a Fetch wskaże, kiedy i gdzie zaobserwował ów obiekt. Testy wykazały, że system jest bardzo dokładny.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy maszyny asystujące dla osób z demencją wejdą do użytku. Jak pisze serwis SciTechDaily, ich obsługa wciąż może się wydawać skomplikowana dla osób starszych i chorych.