Sztuczna inteligencja złapie kierowcę. Te fotoradary widzą wszystko

W systemach radarów drogowych pojawiła się AI. Może nie tylko wychwytywać kierowców przekraczających prędkość, ale i korzystających z telefonów, a także tych, którzy nie zapięli pasów.

Publikacja: 16.08.2023 13:26

Brytyjska policja zyskała nową broń z kierowcami, którzy nie stosują się do przepisów drogowych

Brytyjska policja zyskała nową broń z kierowcami, którzy nie stosują się do przepisów drogowych

Foto: Adobe stock

Wolnostojący fotoradar AI jest obecnie używany na autostradzie A30 w pobliżu Launceston w Kornwalii to zwiastun drogowej rewolucji. System kamer ze sztuczną inteligencją wykrył prawie 300 kierowców łamiących prawo w ciągu pierwszych trzech dni jego użytkowania w Wielkiej Brytanii. Chodzi nie o przykłady zbyt dużej prędkości, ale inne przewinienia, które kierowcy uznawali dotąd za niemożliwe do wykrycia. Okazało się, że kierowcy nagminnie korzystali z telefonów komórkowych lub nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.

- Kamery wykorzystują sztuczną inteligencję do wykrywania potencjalnych przestępstw, ale są nadzorowane przez ludzi. Wszystkie obrazy są przeglądane przez funkcjonariusza - zapewnia BBC przedstawiciel policji w hrabstwach Devon i Kornwalii.

Czytaj więcej

Bezzałogowiec sterowany przez sztuczną inteligencję. Ma wspierać myśliwce USA

System wykorzystuje kilka kamer o krótkich czasach otwarcia migawki, lampę błyskową na podczerwień oraz system obiektywów i filtrów w celu rejestrowania wyraźnych obrazów przejeżdżających pojazdów. Obrazy te są przeglądane przez oprogramowanie sztucznej inteligencji, a obrazy zidentyfikowane jako mogące zawierać dowody przestępstwa są anonimizowane i wysyłane do przeglądu przez funkcjonariusza policji w celu potwierdzenia, że faktycznie doszło do przestępstwa. Funkcjonariusze, którzy testują system, powiedzieli BBC, że jeśli wykroczenie zostanie prawidłowo zidentyfikowane, kierowca otrzyma list ostrzegawczy lub zawiadomienie o zamiarze ścigania, w zależności od wagi wykroczenia.

Kierowcy na oku sztucznej inteligencji

System okazał się nadzwyczaj skuteczny. W pierwszych 72 godzinach monitorowania system kamer AI wykrył: 117 wykroczeń związanych z używaniem telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu oraz 180 dotyczących pasów bezpieczeństwa. W ubiegłym roku na drogach w obu powiatach zginęło 48 osób, a 738 zostało ciężko rannych.

Adrian Leisk, szef bezpieczeństwa drogowego policji w hrabstwach Devon i Kornwalii, powiedział, że policja była „rozczarowana” wynikami. Nadspodziewanie dużo kierowców łamało przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Nagminnie rozmawiali przez telefony komórkowe i nie zapinali pasów bezpieczeństwa. „Wykorzystujemy nową technologię, aby wysłać jasny komunikat do każdego, kto nadal korzysta z telefonu za kierownicą – zostaniesz złapany” – ostrzegł.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację