Aktualizacja: 09.12.2024 10:50 Publikacja: 06.11.2023 08:42
Powstaje latający olbrzym – statek Siergieja Brina ma być największym sterowcem od czasów Hindenburga
Foto: LTA Research
Miliarder liczy, że statki powietrzne tego typu mogłyby służyć do przewozu ładunków, a także dostaw pomocy podczas misji humanitarnych. Finansowana przez niego kalifornijska firma LTA (skrót od Lighter Than Air – lżejszy od powietrza) buduje właśnie sterowiec, który ma być największą tego typu konstrukcją od czasów Hindenburga, który spłonął podczas lądowania w 1937 r.
Ten około 120-metrowy zeppelin o nazwie Pathfinder 1 dostał właśnie zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa na start. Olbrzym ma latać na wysokości do 150 m – na razie tylko na wyznaczonym obszarze nad południową stroną Zatoki San Francisco.
Szybki wzrost liczby satelitów i kosmicznych odpadów może wkrótce sprawić, że niska orbita okołoziemska przestanie nadawać się do użytku. Rośnie ryzyko kolizji.
Komunistyczna władza w Chinach chętnie sięga po nowe technologie, aby w pełni kontrolować i inwigilować społeczeństwo.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAEA) opracowali pierwszą na świecie baterię diamentową, która wykorzystuje odpady nuklearne.
Chińska armia może otrzymać technologię, która sprawi, że żołnierze i sprzęt wojskowy będą niczym kameleon. Nad nowatorskim materiałem pracują naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki Elektronicznej i Technologii.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Europejska misja Proba-3 wystartowała z Indii. W przestrzeń poleciał prawdziwie pionierski system, a polscy naukowcy w tym przedsięwzięciu odegrają istotną rolę.
Boeing nie wznowił dotąd produkcji MAX-ów po strajku mechaników od 13 września do 4 listopada — ogłosił szef urzędu lotnictwa FAA. Produkcja ma ruszyć jeszcze w grudniu. Mike Whitaker odrębnie podał, że chce ograniczyć procedurę certyfikacji nowych samolotów i wzmocnić nadzór nad Boeingiem.
Inaczej buduje się kilometr ścieżki rowerowej w czystym polu czy długiej ulicy powiatowej, a zupełnie inne rozwiązania są w zabytkowej części miasta – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz gminy Pleszew, kompaktowego miasta w Wielkopolsce.
Airbus musi wytężyć swe moce w grudniu, wyprodukować co najmniej 127 samolotów, aby wykonać roczny plan dostaw 770 maszyn. Dotąd nigdy tyle nie wypuścił w końcu roku. Odrębnie likwiduje 2 tys. miejsc pracy w dziele wojskowo-kosmicznym.
Zmieniła się struktura właścicielska lotniska Pułkowo w Petersburgu. Po ponad 14 latach niemiecki Fraport sprzedał swój 25-procentowy pakiet akcji. Miał koncesję na zarządzanie na 30 lat.
Pasażerowie, którzy ostatnio mierzą się z opóźnieniami pociągów, mogą w niektórych przypadkach liczyć na rekompensatę. Czy obejmuje ona także szkody związane ze spóźnieniem się np. na samolot?
Spowolnienie gospodarcze w Europie doprowadziło do zastoju w transporcie drogowym. Sprzedaż samochodów ciężarowych gwałtownie spada.
Nie będzie pięcioletniej umowy między linią lotniczą Ryanair a lotniskiem w Modlinie. Port lotniczy i irlandzki przewoźnik nie uzgodniły na czas warunków – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Przewoźnicy liczą, że rząd zgodzi się na zmiany zasad wyliczania wynagrodzeń kierowców i składek ZUS oraz pozwoli wliczyć diety i delegacje w koszty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas