Aktualizacja: 29.01.2024 08:08 Publikacja: 27.01.2024 12:03
Błąd nowoczesnej technologii doprowadził do uwięzienia niewinnego czlowieka
Foto: Adobe Stock
61-letni mężczyzna mieszkający w Kalifornii został niesłusznie oskarżony o okradzenie sklepu z okularami przeciwsłonecznymi Sunglass w Teksasie. Jako winnego wskazało go oprogramowanie do rozpoznawanie twarzy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Został aresztowany i trafił do wiezienia, gdzie był ofiarą przemocy na tle seksualnym ze strony więźniów.
Jak wynika z pozwu złożonego 18 stycznia w sądach rejonowych hrabstwa Harris, 22 stycznia 2022 r. napadu na sklep dopuściło się dwóch uzbrojonych mężczyzn. Groziło kierownikowi sklepu i współpracownikowi oraz ukradło tysiące dolarów w gotówce i towarze.
Energia słoneczna z kosmosu, cztery razy tańsza niż z elektrowni atomowych, trafi z kosmosu do domów na Islandii w 2030 roku. Dostarczy ją brytyjski start-up Space Solar. W przygotowaniu są też inne takie projekty.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W wyścigu do pierwszej elektrowni wykorzystującej fuzję jądrową liderem byli dotąd Amerykanie. Chińczycy na badania chcą jednak wydawać dwa razy więcej od nich i mogą jako pierwsi dotrzeć do źródła taniej i nieograniczonej energii.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Odporny na zagłuszanie kompaktowy dron Shpak może przenosić ładunki do 5 kg i ma zasięg operacyjny około 20 km. Wyprodukowany został na Litwie. To bardzo skuteczna broń, która sprawi wojskom rosyjskim poważne problemy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Transformacja energetyczna, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym oraz dekarbonizacja przemysłu to trzy główne obszary wybrane do współpracy między Siecią Badawczą Łukasiewicz a Grupą Azoty. Na podstawie podpisanego w październiku listu intencyjnego obie organizacje będą razem rozwijać działania, uwzględniające rozwój polskiej gospodarki przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne.
Dzieci zbierające cukierki na halloween dostały cukierki, w których były wbite gwoździe. „Nie chce się wierzyć w to, ile jest zła w ludziach” – skomentowała jedna z matek.
Strzelanina we francuskim mieście Poitiers, w której poważnie rannych zostało pięć osób, w tym 15-latek, przerodziła się w masową bójkę, w której mogło brać udział nawet 600 osób - podają francuskie media. Policja twierdzi, że tłem wydarzeń były porachunki związane z handlem narkotykami.
Czy rynek motoryzacyjny czekają wielkie zmiany? Jaką rolę mogą odegrać w nim chińskie firmy? O tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jacek Opala, prezes Exact x Forestall.
Hyundai i niemiecka firma Zeiss pracują nad holograficznym wyświetlaczem przeziernym (HUD), który wykorzystuje przednią szybę samochodu jako przezroczysty wyświetlacz do pokazywania informacji bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.
Zdaniem PKW ugrupowanie związane z Pawłem Kukizem nie przestrzega należycie przepisów wprowadzonych właśnie przez byłego rockmana. – To pachnie hipokryzją – ocenia ekspert.
OpenAI uruchomiło funkcję wyszukiwania w ChatGPT, swoim najpopularniejszym na świecie chatbocie. Dzięki temu start-up, kierowany przez Sama Altmana, może skutecznie konkurować z wyszukiwarkami takimi jak Google czy Bing Microsoftu.
Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake. Nielegalny deepfake może dotknąć nie tylko celebrytów czy polityków, lecz każdego. Także dzieci - piszą adwokat Rafał Rozwadowski i radca prawny Przemysław Sotowski.
Paweł S. wypowiedział pełnomocnictwo do obrony dwóm swoim adwokatom: Krzysztofowi Wąsowskiemu i Bartoszowi Lewandowskiemu. To sygnał, że podejrzany mógł zdecydować się na współpracę z prokuraturą - ustaliła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas