Armia USA rozmieściła w Iraku swój pierwszy operacyjny system broni laserowej. Trzy bojowe wozy piechoty Stryker, uzbrojone zostały w lasery o mocy 50 kilowatów, znane jako DE M-SHORADS. Zostały one rozmieszczone w odpowiedzi na śmiercionośne ataki dronów na personel USA. Nowe systemy zostały dopuszczone do użytku dopiero we wrześniu ubiegłego roku.
Działka laserowe trafiły do Iraku
Stany Zjednoczone zakończyły swoją misję bojową w Iraku 9 grudnia 2021 r., pozostawiając w tym kraju 2500 żołnierzy, którzy mają służyć jako szkoleniowcy i doradcy irackich sił bezpieczeństwa. Według branżowego magazynu „Army Times” szef Centralnego Dowództwa USA, generał Michael Kurilla, powiedział Kongresowi, że trzy systemy DE M-SHORADS znajdują się „w tej chwili” w Iraku i są eksperymentalnie wykorzystywane w celu „identyfikacji ich najlepszego zastosowania”.
Czytaj więcej
Dragonfire to laserowe działo przyszłości – broń taką na okrętach chce montować Royal Navy. Brytyjska marynarka wojenna liczy, że wdrożenia nastąpią w ciągu pięciu lat. Projekt innowacyjnego działa jest już na etapie przedprodukcyjnym.
DE M-SHORADS oznacza mobilne systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu o ukierunkowanej energii. Opracowane przez firmę RTX (dawniej Raytheon) łączą 50-kilowatową broń laserową z opancerzonym podwoziem bojowego wozu piechoty Stryker. Laser jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych i jest sterowany przez system radarowy, czujnik celu i system sterowania wiązką. Zawiera także wielospektralny system celowniczy, pierwotnie montowany w dronach Predator, wieżyczkę z czujnikami w kształcie kuli, zawierającą kamerę elektrooptyczną/na podczerwień, wskaźnik laserowy i oświetlacz laserowy. System laserowy ma zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom armii lądowej, chroniąc ich przed dronami – zarówno pojedynczymi jednostkami, jak i rojami.
Jakie są zalety broni laserowej
Zastosowanie laserów ma kilka zalet w porównaniu z istniejącymi systemami przeciw dronom. Laser teoretycznie dysponuje nieograniczoną liczbą strzałów, ograniczoną jedynie dostępem systemu do prądu. wiązka osiąga prędkość światła i nie wymaga prowadzenia, aby przechwycić cel.