„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 21.12.2024 13:39 Publikacja: 30.06.2024 17:32
Szwajcarzy opracowali platformę, która umożliwia dronom atak na wroga, nawet gdy stracą zasięg
Foto: Adobe Stock
Technologię, którą opracowała właśnie szwajcarska firma Auterion, można uznać za przełomową. Dzięki niej drony są w stanie „uodpornić się” na broń elektroniczną, czyli tzw. jammery, które neutralizowały powietrzne pojazdy. Operator w takim wypadku z reguły tracił kontakt z bezzałogowcem, a ten spadał. Spółka Auterion wpadła jednak na rozwiązanie, które pozwoli wykonać misję, nawet gdy dron straci zasięg.
Chodzi o system o nazwie Skynode S, który pozwala latać w pełni autonomicznie i niszczyć wcześniej zdefiniowane cele. Jest on bowiem odporny na zakłócenia (pozwala „omijać” zakłócenia z 90-proc. skutecznością), a może inaczej – nawet gdy straci sygnał GPS i kontakt radiowy z operatorem, nadal będzie w stanie działać dzięki sztucznej inteligencji i technologii wizji komputerowej. Projekt był już sprawdzany na Ukrainie. Jak podaje serwis Interesting Engineering, system Skynode S zapewnia „niespotykaną dotąd dokładność, zwiększając wskaźnik sukcesu z 20 do ponad 90 proc. – Nasza technologia zmienia pole bitwy – przyznaje Lorenz Meier, założyciel Auterion.
NEO — robot, który może pomagać w pracach domowych niezależnie od tego, czy użytkownik jest w domu, czy nie — ma być dostępny na rynku już w 2025 roku. Humanoidy wchodzą do domów, fabryk i magazynów.
Specyfika wojny za naszą wschodnią granicą sprawia, że Ukraińcy stali się ekspertami w zakresie technologii dronowych. A teraz budują unikatowe kompetencje w wykorzystaniu AI. Boty mają pomóc im w walce.
Problemem jest wytwarzanie wodoru na przemysłową skalę, stąd jego niewielkie zastosowanie. Jednak według najnowszych badań ogromne ilości tego gazu kryją się pod ziemią. Mogłyby wystarczyć na setki lat.
Kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie mają czego szukać na drogach. Policja testuje właśnie system oparty na pionierskiej kamerze AI, która jest w stanie wyłapywać prowadzących pojazdy na „podwójnym gazie”.
Rozwój bezzałogowych technologii nieustannie przyspiesza, a dowodem na to jest ostatni wynalazek opracowany przez chińskich inżynierów. Wcześniej ta sztuka nie udała się Amerykanom.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Badania na rzecz innowacyjności w sektorze bezpieczeństwa i obronności państwa oraz wdrożenie wyników prac naukowych na rzecz bezpieczeństwa technologicznego – to cel współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Już od ponad tysiąca dnia Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
NEO — robot, który może pomagać w pracach domowych niezależnie od tego, czy użytkownik jest w domu, czy nie — ma być dostępny na rynku już w 2025 roku. Humanoidy wchodzą do domów, fabryk i magazynów.
W Kazaniu, stolicy wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej Tatarstanu, doszło do serii wybuchów spowodowanych atakiem dronów.
Wiele aktualnie sprzedawanych sprzętów łatwiej wyrzucić niż naprawić. Unia Europejska chce temu przeciwdziałać dzięki dyrektywie o prawie konsumentów do naprawy towaru. Aktualnie trwają konsultacje przed wdrożeniem jej do polskiego prawa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W okupowanych częściach Ukrainy rośnie liczba osób zatrzymywanych za aktywność w mediach społecznościowych - podaje strona ukraińska.
Prezydent-elekt Donald Trump planuje w przyszłym roku spotkać się z Władimirem Putinem, aby omówić warunki zakończenia wojny na Ukrainie, donosi "The Washington Post".
Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz polecił pilną interwencję u ukraińskiego attaché w Warszawie po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przekazanych Ukrainie Rosomaków z flagami UPA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas