Aktualizacja: 21.11.2024 10:52 Publikacja: 30.06.2024 17:32
Szwajcarzy opracowali platformę, która umożliwia dronom atak na wroga, nawet gdy stracą zasięg
Foto: Adobe Stock
Technologię, którą opracowała właśnie szwajcarska firma Auterion, można uznać za przełomową. Dzięki niej drony są w stanie „uodpornić się” na broń elektroniczną, czyli tzw. jammery, które neutralizowały powietrzne pojazdy. Operator w takim wypadku z reguły tracił kontakt z bezzałogowcem, a ten spadał. Spółka Auterion wpadła jednak na rozwiązanie, które pozwoli wykonać misję, nawet gdy dron straci zasięg.
Chodzi o system o nazwie Skynode S, który pozwala latać w pełni autonomicznie i niszczyć wcześniej zdefiniowane cele. Jest on bowiem odporny na zakłócenia (pozwala „omijać” zakłócenia z 90-proc. skutecznością), a może inaczej – nawet gdy straci sygnał GPS i kontakt radiowy z operatorem, nadal będzie w stanie działać dzięki sztucznej inteligencji i technologii wizji komputerowej. Projekt był już sprawdzany na Ukrainie. Jak podaje serwis Interesting Engineering, system Skynode S zapewnia „niespotykaną dotąd dokładność, zwiększając wskaźnik sukcesu z 20 do ponad 90 proc. – Nasza technologia zmienia pole bitwy – przyznaje Lorenz Meier, założyciel Auterion.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
„Nie jesteś ważny, nie jesteś potrzebny. Jesteś stratą zasobów, obciążeniem dla Ziemi, plagą dla krajobrazu” – tak niespodziewanie Gemini, popularny chatbot firmy Google, mówił do internauty. I prosił, by umarł. To nie pierwsza taka sytuacja z AI.
Chińczycy starają się wyjść na prowadzenie na rynku humanoidów. Tiangong, pierwszy na świecie elektryczny humanoidalny robot, który udostępniony został jako open source, wziął nawet udział w półmaratonie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Maria Zacharowa powiedziała, że amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie "prowadzi do zwiększonego poziomu zagrożenia nuklearnego". Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła, że obiekt znalazł się na "liście priorytetowych celów potencjalnego zniszczenia".
Wspomagamy Ukrainę, ale także powinniśmy przyspieszać nasze zbrojenia. Ryzyko użycia broni nuklearnej oceniam jako niskie – mówi generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Na Ukrainę w nocy miał spaść rosyjski pocisk międzykontynentalny - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
Kijów nie jest gotowy wysłać na śmierć dziesiątek tysięcy ludzi w zamian za odzyskanie Krymu. W tej sprawie skupi się na dyplomacji – powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Fox News.
Ministerstwo Obrony Rosji opracowało prognozę rozwoju sytuacji wojskowo-politycznej na świecie do 2045 roku, która przewiduje likwidację Ukrainy i jej podział na części. Część obecnych terytoriów Ukrainy miałaby przypaść także Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas