Aktualizacja: 21.01.2025 05:08 Publikacja: 30.06.2024 17:32
Szwajcarzy opracowali platformę, która umożliwia dronom atak na wroga, nawet gdy stracą zasięg
Foto: Adobe Stock
Technologię, którą opracowała właśnie szwajcarska firma Auterion, można uznać za przełomową. Dzięki niej drony są w stanie „uodpornić się” na broń elektroniczną, czyli tzw. jammery, które neutralizowały powietrzne pojazdy. Operator w takim wypadku z reguły tracił kontakt z bezzałogowcem, a ten spadał. Spółka Auterion wpadła jednak na rozwiązanie, które pozwoli wykonać misję, nawet gdy dron straci zasięg.
Chodzi o system o nazwie Skynode S, który pozwala latać w pełni autonomicznie i niszczyć wcześniej zdefiniowane cele. Jest on bowiem odporny na zakłócenia (pozwala „omijać” zakłócenia z 90-proc. skutecznością), a może inaczej – nawet gdy straci sygnał GPS i kontakt radiowy z operatorem, nadal będzie w stanie działać dzięki sztucznej inteligencji i technologii wizji komputerowej. Projekt był już sprawdzany na Ukrainie. Jak podaje serwis Interesting Engineering, system Skynode S zapewnia „niespotykaną dotąd dokładność, zwiększając wskaźnik sukcesu z 20 do ponad 90 proc. – Nasza technologia zmienia pole bitwy – przyznaje Lorenz Meier, założyciel Auterion.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
„Mózg” nowego chińskiego humanoida może wykonać 550 mld operacji na sekundę. Robot został opracowany, aby pomóc zastąpić człowieka w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach.
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Putin może się zgodzić na rozpoczęcie negocjacji z Trumpem, ale nie zatrzyma swojej armii – mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
Spora część Rosjan ma nadzieję na poprawę stosunków z USA. Kreml jednak na wszelki wypadek próbuje podbić jak najwięcej Ukrainy, nim Donald Trump zadzwoni do Władimira Putina.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińcy informują, że w okupowanym obwodzie ługańskim Rosjanie konfiskują mieszkania niepełnosprawnym, którzy nie przyjęli rosyjskiego obywatelstwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump poinformował, że trwają już przygotowania do jego spotkania z Władimirem Putinem, do którego powinno dojść w najbliższej przyszłości.
Czy w kraju rządzonym przez funkcjonariusza KBG taka nominacja może dziwić? Projektem rozwoju rosyjskiej gospodarki cyfrowej pokieruje były strażnik więzienny i oficer rosyjskiej bezpieki. Dostanie od Kremla równowartość 18 mld zł na cyfryzację Rosji.
Niemcy, którzy czerpią wiadomości za pośrednictwem TikToka, zdecydowanie rzadziej postrzegają Chiny jako dyktaturę, są mniej krytyczni wobec inwazji Rosji na Ukrainę i bardziej sceptyczni wobec zmian klimatu czy szczepionek niż użytkownicy innych mediów.
To minister edukacji Izraela Joaw Kisz przyjedzie do Polski na 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Potwierdziły się nieoficjalne informacje – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Donald Trump chce zawiesić przepisy blokujące TikToka, ale przez chwilę Amerykanie musieli sobie radzić bez popularnej platformy. W efekcie trwa niebywały boom na aplikacje VPN – to pokazuje, że znaleźli sposób na obchodzenie zakazu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas