Samonaprawiające się galaretkowe baterie z Cambridge mogą przekształcić robotykę. Można je także wykorzystać w urządzeniach do noszenia, a nawet wszczepić do mózgu w celu dostarczania leków lub leczenia schorzeń takich jak epilepsja.
Baterie inspirowane węgorzem elektrycznym
Miękkie, rozciągliwe baterie z galarety zostały zainspirowane węgorzami elektrycznymi, które do ogłuszania ofiary wykorzystują wyspecjalizowane komórki mięśniowe zwane elektrocytami. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali te galaretowate materiały. Posiadają warstwową strukturę przypominającą lepkie klocki Lego, dzięki czemu mogą przewodzić prąd elektryczny.
Oprócz tego, że są miękkie, te hydrożele są również niezwykle wytrzymałe. Mogą wytrzymać ściskanie bez trwałej utraty kształtu i posiadają zdolność samonaprawy po uszkodzeniu
- Trudno jest zaprojektować materiał, który będzie jednocześnie wysoce rozciągliwy i wysoce przewodzący, ponieważ te dwie właściwości zwykle są ze sobą sprzeczne – powiedział pierwszy autor badania Stephen O'Neill.
Czytaj więcej
Odkryty przez chińskich naukowców nowy rodzaj elektrolitu pozwoli obniżyć cenę akumulatorów półprzewodnikowych aż o 90 proc. I nie będą one wymagały do produkcji cennego litu.