W Polsce drony dostarczą zakupy i jedzenie. To przełomowa innowacja

Z informacji przesłanych przez Pyszne.pl wynika, że firma przymierza się do uruchomienia testów dostaw za pośrednictwem dronów.

Publikacja: 01.08.2024 11:45

Moment dostaw jedzenia za pośednictwem dronów zbliża się wielkimi krokami. fot. Shutterstock

Moment dostaw jedzenia za pośednictwem dronów zbliża się wielkimi krokami. fot. Shutterstock

Foto: cyfrowa.rp.pl

Firma będąca największą platformą do zamawiania posiłków z restauracji zapowiedziała konferencję z udziałem m.in. przedstawicielki Farada Group Joanny Rutkowskiej. Na stronie internetowej firma podaje, że w ramach grupy spółek zajmuje się kluczowymi aspektami związanymi z projektowaniem, wytwarzaniem i wdrażaniem do użytkowania bezzałogowych statków powietrznych.

Drony polecą dla Pyszne.pl

- Zakres działalności spółki pokrywa także serwis i wsparcie w eksploatacji, szkolenie operatorów i świadczenie nieograniczonego wachlarza usług, które przewidują wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych. Grupa nastawiona jest na szeroko zakrojoną współpracę z uczelniami i ośrodkami naukowo – badawczymi w kraju i zagranicą - czytamy.

Pyszne.pl nie precyzuje czy informacja faktycznie oznacza rozpoczęcie dostaw za pośrednictwem dronów. - 23 sierpnia będziemy mieć ważne ogłoszenie i prezentację na temat nowych możliwości w branży food delivery, dlatego serdecznie zapraszamy na briefing po więcej szczegółów — odpowiada jedynie lakonicznie biuro prasowe Pyszne.pl.

Czytaj więcej

Drony zastąpią kurierów? To już przesądzone. Ale kto będzie pierwszy?

Firma niedawno informowała, że współpracuje już z 15 tys. restauracji. - Chcemy nadal się rozwijać, współpracować nie tylko z restauracjami, ale również wprowadzać innowacyjne rozwiązania, aby ułatwiać życie milionów Polaków, którzy korzystają z naszej platformy – mówi Mariusz Górniak, szef sprzedaży Pyszne.pl.

Obecnie platforma to nie tylko ponad 15 tys. lokali, ale również prawie 2 tys. kurierów, 400 pracownic i pracowników, prawie 2 tys. miejscowości objętych usługą, miliony zamówień każdego miesiąca i 37 miast z własną logistyką.

Roboty już dostarczają obiady

W kwietniu 2023 r. firma informowała, że rozpoczęła testy dostaw półautonomicznym robotem dostawczym, którego skonstruowała lubelska firma Delivery Couple.

Testy robota trwały miesiąc z udziałem restauracji indyjskiej Mandala Express. Po odebraniu zamówienia z restauracji, robot wysyła klientowi wiadomość SMS z informacją, że wyruszył w drogę.

W większości pokonuje ją autonomicznie – sam podejmuje decyzję, w jaki sposób pokonać trasę. Jest przystosowany do radzenia sobie z różnego rodzaju infrastrukturą miejską. Krawężniki czy nierówne chodniki nie są dla niego przeszkodą. W wybranych momentach wspiera go jednak zdalny operator – na przykład podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

Gdy robot dotrze na miejsce odbioru zamówienia – dzwoni do klienta, aby poinformować, że czeka przed budynkiem. Ponadto wysyła klientowi SMS-em link potrzebny do otworzenia pojemnika na jedzenie. Po zakończeniu dostawy wraca do restauracji po kolejne zamówienie. Robot dostarcza jedzenie na dystansie do 3 km od lokalu.

- Rolą robota jest wsparcie procesu dostaw na krótkich dystansach w godzinach szczytu. Wierzymy, że to rozwiązanie może usprawnić operacyjność dostaw naszych Partnerów. – wyjaśnia Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Technologie
Lekarze postawili chorej złą diagnozę. ChatGPT uratował jej życie
Technologie
Rewolucja na budowach. Ludzie nie będą już potrzebni
Technologie
To ma być „mur" nie do przebicia. Kraje NATO łączą siły
Technologie
Maszyny zyskają kolejny zmysł. To rewolucja w robotyce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Koniec z fałszywymi uśmiechami. Teraz będzie już można łatwo poznać prawdziwe uczucia