Jak podał dom aukcyjny Sotheby's, zgłosiło się 27 zainteresowanych licytacją obrazu zatytułowanego „AI God: Portrait of Alan Turing”, którego cena wywoławcza wynosiła 120 tys. dol. Aukcję wygrał „nieujawniony nabywca”.
Alan Turing, którego przedstawia dzieło, odegrał ważną rolę w zwycięstwie aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej, pomagając w złamaniu kodu maszyny Enigma w Bletchley Park. Uważa się go za pioniera technologii komputerowych, a nawet „ojca AI”.
Czym jest Ai-Da, która tworzy obrazy?
Autorem obrazu jest Ai-Da, „pierwszy humanoidalny artysta-robot, który sprzedał na aukcji dzieło sztuki”. Robot używa zaawansowanego modelu języka sztucznej inteligencji do mówienia. Powiedział, że kluczową wartością jego pracy jest jej zdolność do „służenia jako katalizator dialogu na temat nowych technologii”.
„Portret Turinga autorstwa robota Ai-Da nie tylko oddaje cześć jego dziedzictwu, ale także bada szerszy, transformacyjny wpływ technologii na ludzką tożsamość, kreatywność i sprawczość, co czyni jej pracę znaczącym kamieniem milowym zarówno w sztuce, jak i sztucznej inteligencji” – napisano na stronie aukcyjnej Sotheby’s. „Obraz staje się symbolicznym odbiciem zacierającej się granicy między możliwościami człowieka i maszyny, zwłaszcza że sama Ai-Da jest produktem algorytmów sztucznej inteligencji, które pozwalają jej rysować, malować i performować. Tworząc Boga AI, Ai-Da honoruje Turinga jako „boga” sztucznej inteligencji”.