Aktualizacja: 10.11.2024 11:03 Publikacja: 09.11.2024 19:15
Alan Turing, pionier technologii komputerowych, został namalowany przez sztuczną inteligencję
Foto: ai-darobot
Jak podał dom aukcyjny Sotheby's, zgłosiło się 27 zainteresowanych licytacją obrazu zatytułowanego „AI God: Portrait of Alan Turing”, którego cena wywoławcza wynosiła 120 tys. dol. Aukcję wygrał „nieujawniony nabywca”.
Alan Turing, którego przedstawia dzieło, odegrał ważną rolę w zwycięstwie aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej, pomagając w złamaniu kodu maszyny Enigma w Bletchley Park. Uważa się go za pioniera technologii komputerowych, a nawet „ojca AI”.
Microsoft ujawnił, że udało mu się stworzyć nowy kwantowy układ obliczeniowy – Majorana 1. Dzięki niemu komputery kwantowe mają wejść do użytku nie w ciągu dekad, lecz lat.
Chińskie systemy generatywnej sztucznej inteligencji Qwen i DeepSeek, o których w ostatnich tygodniach stało się wyjątkowo głośno, nie są wcale tak dobre, jak mogłoby się wydawać. Przodują w rankingu zawodności.
Premiera najnowszego modelu generatywnej sztucznej inteligencji Grok 3 przyciągnęła ponad 2 mln osób, które na żywo śledziły ją na platformie X. Chatbot ma bić konkurencję pod względem rozumowania i rozwiązywania problemów.
Roboty już wspierają emocjonalnie, pomagając w edukacji i dotrzymując towarzystwa osobom starszym i zagubionym. Co już potrafią?
Powstał nowatorski materiał łączący właściwości ciał stałych i cieczy. Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technicznego Caltech są przekonani, że zrewolucjonizuje on przyszłość robotyki i sztucznej inteligencji.
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
Badanie wykazało, że niewielkie porcje mlecznej czekolady o poranku mogą pomagać dojrzałym kobietom w skutecznym spalaniu tłuszczu. Słodki przysmak spożyty wieczorem jest w stanie z kolei przyspieszyć metabolizm. Prawda czy mit? Ekspertka wyjaśnia.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
W Muzeum Prado ruszyła wyjątkowa wystawa prac El Greco. Pierwszy raz od ponad 100 lat można w jednym miejscu obejrzeć aż osiem dzieł słynnego XVI-wiecznego artysty.
Krystyna Piórkowska przekazała do Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie ponad półmetrowy srebrny puchar, który wylicytowała na aukcji w paryskim domu Christie’s.
Koncern z Cupertino szuka sposobu na zwiększenie przychodów. Kluczem może okazać się wprowadzany właśnie na rynek iPhone 16e, adresowany do użytkowników z mniej zasobnym portfelem.
Choć multitasking wydaje się sposobem na szybkie wykonanie wielu projektów równolegle, to przełączanie się między zadaniami może prowadzić do spowolnienia tempa pracy i obniżenia efektywności. Czy kluczem do sukcesu powinien stać się monotasking?
Przemysłowy port w rumuńskiej Konstancy całkowicie zmieni swoje oblicze. Ma stać się perłą Morza Czarnego – przewiduje Projekt przebudowy centrum miasta jest dziełem architektów ze znanego biura Foster + Partners.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas