Zespół naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Materiałoznawstwa i Technologii (EMPA) opracował baterię, która wykorzystuje grzyby do produkcji energii elektrycznej. Już wcześniejsze badania wykazały, że można stworzyć żywe baterie wykonane z bakterii. Jednak szwajcarskim naukowcom, prawdopodobnie pierwszy raz w ogóle, udało się stworzyć ogniwo paliwowe, które wykorzystuje moc dwóch różnych grzybów: Saccharomyces cerevisiae (drożdże piekarskie) i Trametes pubescens (grzyb powodujący białą zgniliznę).
Jak działa nowe źródło energii?
– Po raz pierwszy połączyliśmy dwa rodzaje grzybów, aby stworzyć działające ogniwo paliwowe – powiedziała Carolina Reyes, pierwsza autorka badania i naukowiec badawczy w EMPA. Grzyby nie są „zasadzone” w akumulatorze, lecz od samego początku stanowią część jego materialnego fundamentu.
Czytaj więcej
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAEA) opracowali pierwszą na świecie baterię diamentową, która wykorzystuje odpady nuklearne.
Pierwszy z grzybów jest powszechnie stosowany do produkcji chleba, piwa i sera, podczas gdy drugi jest znany ze swojej zdolności do oczyszczania ścieków i zmniejszania toksyczności metali ciężkich w uprawach. „Badanie to pokazuje, że Saccharomyces cerevisiae i Trametes pubescens w połączeniu z nanokryształami celulozy i nanofibrylami celulozy można drukować w technologii 3D, a oba grzyby rosną wewnątrz tuszów na bazie celulozy. Dodanie sadzy i płatków grafitu do tuszów sprawia, że są one przewodnikami elektrycznymi, co może być wykorzystane jako elektrody w bateriach grzybowych, w szczególności w ogniwach paliwowych mikrobiologicznych (MFC)” — zauważają autorzy badania.
Wszystkie organizmy żywe, w tym grzyby, metabolizują organiczne składniki odżywcze ze swojego pożywienia, aby wytwarzać energię. Grzybowe ogniwo paliwowe opracowane przez naukowców wykorzystuje podobny mechanizm, aby przekształcić część tej energii w energię elektryczną. Autorzy badania najpierw przygotowali tusz przy użyciu celulozy i komórek grzybowych. Celuloza nie zakłóca naturalnego wzrostu grzybów. Tusz został następnie użyty do wydrukowania w technologii 3D elementów baterii.