Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Liverpool University

Specjalny robot-naukowiec został zbudowany na Uniwersytecie Liverpoolskim w czasie pandemii, by pomóc tamtejszym naukowcom. Okazał się od nich nie tylko szybszy i wydajniejszy, ale także bardziej precyzyjny. I dokonał już pierwszego odkrycia.

Robot, a właściwie robotyczne ramie powstało na bazie przemysłowego robota KUKA. Zaprogramowano je do wykonywania powtarzalnych zadań w laboratorium, takich jak nalewanie odczynników, odmierzanie objętości płynów, nadzorowanie przebiegu reakcji chemicznych, ustawianie aparatury czy sprawdzanie wyników. To ważne czynności, ale niezbyt ekscytujące i powtarzalne. Dlatego też inżynierowie z Uniwersytetu w Liverpoolu uznali, że może je wykonywać robot zamiast człowieka.

Czytaj także: Sztuczne ręce Hindusów z Poznania mają podbić świat

Robot potrafi sam poruszać się po laboratorium i korzystać ze sprzętów dokładnie tak jak ludzie. Ma 175 cm wysokości i waży 400 kilo. Skanuje okolicę za pomocą skanerów a dotyk zastępują mu sensory nacisku. Dzięki im może precyzyjnie chwytać nawet najbardziej delikatne przedmioty bez ich uszkodzenia. Przede wszystkim robot nigdy się nie męczy i może pracować niemal 24 godziny na dobę i to zupełnej ciemności. Jest wyłączony z pracy na zaledwie 30 minut – tyle potrzeba by naładować jego baterie.

Twórcy robota opisali go na łamach magazynu „Nature”. Pochwalili się też, że w ciągu zaledwie ośmiu dni przeprowadził niemal 800 eksperymentów pracując 172 godziny. Magazyn Science Times zauważa, że to dokładnie tyle czynności, ile średnio wykonują studenci podczas pracy nad doktoratem. W tym czasie wykonał 6,5 tys. czynności i pokonał po laboratorium ponad 2 kilometry. Wszystko w czasie pandemii. Prace, które za ludzi wykonał robot pozwoliły naukowcom skoncentrować się na innych, bardziej skomplikowanych zadaniach, wyraźnie ich odciążając. Co więcej robot dzięki Sztucznej Inteligencji uczy się i każde kolejne zadanie wykonuje jeszcze lepiej, bardziej precyzyjnie i szybciej. Im więcej pracuje, tym jest lepszy. Przede wszystkim jest tysiąc razy szybszy od człowieka.

Czytaj także: Robot poda skalpel. Ruszył pierwszy szpital 5G

Robot dokonał też już pierwszego odkrycia. Udało mu się znaleźć katalizator reakcji chemicznej, o sześciokrotnie większej wydajności niż ten, który stosowano do tej pory.

Robot-naukowiec sprawdził się podczas pandemii, kiedy to większość naukowców Uniwersytetu w Liverpoolu była zajęta badaniami nad COVID-19. Jednak nie zamierzają oni rezygnować z niego po pandemii. Jego praca okazała się tak dobra i wydajna, że pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty i AI walczą z koronawirusem

Zdaniem inżynierów, którzy go zbudowali takie roboty to idealni pracownicy większości laboratoriów na świecie, nie tylko uniwersyteckich, ale także komercyjnych. Nie męczą się, pracują na okrągło i z dnia na dzień są coraz lepsi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze 2020. Koniec ery ekranów LCD. Pandemia gwoździem do trumny

Ciekłokrystaliczne ekrany, bez których nie byłby możliwy rozwój wielu współczesnych technologii, m.in. płaskich telewizorów ...

Rewolucja w futbolu? Aplikacja zastąpiła trenera

Piłkarze i kibice w Hiszpanii są w szoku. Władze grającego w czwartej lidze klubu ...

Blokujesz reklamy? Spotify też cię zablokuje

Gigant na rynku streamingu muzyki idzie na wojnę z użytkownikami serwisu, którzy próbują kruszyć ...

Polska firma przejmuje włoskiego lidera rynku

Ten Square Games kupi za 45 mln euro włoską spółkę Rortos – lidera segmentu ...

Biali hakerzy na wyżerce w mcdonald’s

Niemieccy programiści odkryli lukę w systemie promocyjnym sieci restauracji McDonald’s. Za sprawą błędu w ...

Rosja sklonuje starożytnych wojowników? Pomysł Szojgu

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zasugerował, by władze rozważyły sklonowanie grupy scytyjskich wojowników sprzed ...