Kto zarzuci szerokopasmową sieć

Bloomberg

Zakończył się kolejny nabór wniosków w konkursie o dotacje do budowy sieci szybkiego internetu ze środków Unii Europejskiej. Konkurencja jest, ale nieduża.

Cztery firmy złożyły w środę do północy w sumie siedem wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu w drugiej turze trzeciego już konkursu, do wzięcia w której są 143 mln zł.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa, organizator konkursu, nie podało nazw firm, które wystartowały po wsparcie. Z zebranych przez nas informacji wynika, że podobnie jak w pierwszej turze tego konkursu rozstrzygniętej w ubiegłym roku w gronie wnioskodawców nie ma Orange Polska.

– Nie startujemy. Skupiamy się na realizacji aktualnie prowadzonych inwestycji. Mam na myśli zarówno własne, jak i te współfinansowane ze środków programu operacyjnego „Polska cyfrowa” – wyjaśniał zaś Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: 5G, sztuczna inteligencja, internet rzeczy to koniec internetu, jaki znamy

Większym zaskoczeniem jest natomiast fakt, że nie wystartowała także Grupa Nexery należąca do konsorcjum Nokii i funduszu Infracapital, która w pierwszej turze zdobyła 78 mln zł dofinansowania na sieć na obszarze płockim.

– Po przeprowadzeniu analiz technicznych i biznesowych Nexera zdecydowała, że nie weźmie udziału w drugiej rundzie trzeciego naboru. Przy określonych dla tego konkursu wymaganiach zasięgowych i warunkach dofinansowania nie uzyskaliśmy satysfakcjonującego wyniku naszego business case – mówi nam Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Wnioski o dotacje złożyła natomiast Grupa Inei, do której należy telewizja kablowa i Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, jedna z regionalnych sieci powstałych w poprzedniej perspektywie finansowej, przy czym w odróżnieniu od większości tego typu projektów tę kontroluje podmiot prywatny.

Jak przekazał nam Janusz Kosiński, prezes wielkopolskiej telewizji kablowej, Inea stara się o dotacje do wszystkich trzech obszarów wskazanych przez CPPC w tej rundzie: krakowski, nyski i opolski. Jak wynika z tabeli opublikowanej przez CPPC, wielkopolska grupa w każdym wypadku ma konkurencję. Na obszar krakowski i opolski złożono po dwa wnioski, a na nyski trzy.

Na terenie wskazanych obszarów znajdują się 483 szkoły bez dostępu do szerokopasmowego internetu, które beneficjenci konkursu zobowiązani będą podłączyć do sieci o prędkości minimum 100 Mb/s.

Z kolei minimalna liczba gospodarstw domowych, określona w konkursie, które operatorzy zobowiązani będą podłączyć do szerokopasmowego internetu na wszystkich trzech obszarach, to 53,88 tys. Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Grupy Tauron, która w pierwszej rundzie tego samego konkursu była jednym z większych beneficjentów.

W programie operacyjnym „Polska cyfrowa” na budowę sieci szybkiego dostępu do internetu w Polsce było nieco ponad 1 mld euro

W pierwszej rundzie konkursu CPPC rozdysponowywało ponad 1,93 mld zł. Operatorzy złożyli jednak wnioski o około 1,64 mld zł i tyleż otrzymali. Największym zwycięzcą pierwszej tury była wspomniana Inea, którą wspierał P4 (operator sieci Play, grupa Play Communications). Spółki o nazwie Fibee, które utworzyły te podmioty, uzyskały około 1,2 mld zł wsparcia.

W konkursie wystartowali także mniejsi operatorzy. Po jednym obszarze „wygrały” firmy: Syrion z Żor (na Lubelszczyźnie), Zicom (w Tarnowskiem), WDM i Media-Sys (obie firmy w Tarnobrzeskiem).

W sumie w programie operacyjnym „Polska cyfrowa” na budowę sieci szybkiego dostępu do internetu w Polsce było nieco ponad 1 mld euro. Część pieniędzy jeszcze czeka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

MicroLED, czyli rewolucja w wyświetlaczach

Mikrowyświetlacze już w przyszłym roku mogą okazać się hitem. Ekrany mniejsze niż ziarnko piasku ...

Polsat znacznie podnosi ceny programów. Kablówki mogą podrożeć

O ponad sto procent ma wzrosnąć opłata, którą Grupa Polsat pobiera od operatorów kablowych ...

Google upamiętnia 185. rocznicę pierwszej publikacji „Pana Tadeusza”

28 czerwca 1834 roku, w Paryżu po raz pierwszy zostało wydane jedno z najważniejszych ...

Amazon popilnuje domu z drona. Ma już patent

Niedługo dron amerykańskiego giganta znanego głównie z e-commerce, sprawdzi, czy przed wyjazdem na wakacje ...

Inteligentny opatrunek uratuje życie żołnierza

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), która jest motorem napędowych innowacji i nowych technologii ...

Pierwsze miasto wolne od monitoringu ze skanowaniem twarzy

San Francisco jako pierwsze miasto w USA zakazało monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy w ...