Kto zarzuci szerokopasmową sieć

Bloomberg

Zakończył się kolejny nabór wniosków w konkursie o dotacje do budowy sieci szybkiego internetu ze środków Unii Europejskiej. Konkurencja jest, ale nieduża.

Cztery firmy złożyły w środę do północy w sumie siedem wniosków o dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu w drugiej turze trzeciego już konkursu, do wzięcia w której są 143 mln zł.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa, organizator konkursu, nie podało nazw firm, które wystartowały po wsparcie. Z zebranych przez nas informacji wynika, że podobnie jak w pierwszej turze tego konkursu rozstrzygniętej w ubiegłym roku w gronie wnioskodawców nie ma Orange Polska.

– Nie startujemy. Skupiamy się na realizacji aktualnie prowadzonych inwestycji. Mam na myśli zarówno własne, jak i te współfinansowane ze środków programu operacyjnego „Polska cyfrowa” – wyjaśniał zaś Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: 5G, sztuczna inteligencja, internet rzeczy to koniec internetu, jaki znamy

Większym zaskoczeniem jest natomiast fakt, że nie wystartowała także Grupa Nexery należąca do konsorcjum Nokii i funduszu Infracapital, która w pierwszej turze zdobyła 78 mln zł dofinansowania na sieć na obszarze płockim.

– Po przeprowadzeniu analiz technicznych i biznesowych Nexera zdecydowała, że nie weźmie udziału w drugiej rundzie trzeciego naboru. Przy określonych dla tego konkursu wymaganiach zasięgowych i warunkach dofinansowania nie uzyskaliśmy satysfakcjonującego wyniku naszego business case – mówi nam Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

Wnioski o dotacje złożyła natomiast Grupa Inei, do której należy telewizja kablowa i Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, jedna z regionalnych sieci powstałych w poprzedniej perspektywie finansowej, przy czym w odróżnieniu od większości tego typu projektów tę kontroluje podmiot prywatny.

Jak przekazał nam Janusz Kosiński, prezes wielkopolskiej telewizji kablowej, Inea stara się o dotacje do wszystkich trzech obszarów wskazanych przez CPPC w tej rundzie: krakowski, nyski i opolski. Jak wynika z tabeli opublikowanej przez CPPC, wielkopolska grupa w każdym wypadku ma konkurencję. Na obszar krakowski i opolski złożono po dwa wnioski, a na nyski trzy.

Na terenie wskazanych obszarów znajdują się 483 szkoły bez dostępu do szerokopasmowego internetu, które beneficjenci konkursu zobowiązani będą podłączyć do sieci o prędkości minimum 100 Mb/s.

Z kolei minimalna liczba gospodarstw domowych, określona w konkursie, które operatorzy zobowiązani będą podłączyć do szerokopasmowego internetu na wszystkich trzech obszarach, to 53,88 tys. Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Grupy Tauron, która w pierwszej rundzie tego samego konkursu była jednym z większych beneficjentów.

W programie operacyjnym „Polska cyfrowa” na budowę sieci szybkiego dostępu do internetu w Polsce było nieco ponad 1 mld euro

W pierwszej rundzie konkursu CPPC rozdysponowywało ponad 1,93 mld zł. Operatorzy złożyli jednak wnioski o około 1,64 mld zł i tyleż otrzymali. Największym zwycięzcą pierwszej tury była wspomniana Inea, którą wspierał P4 (operator sieci Play, grupa Play Communications). Spółki o nazwie Fibee, które utworzyły te podmioty, uzyskały około 1,2 mld zł wsparcia.

W konkursie wystartowali także mniejsi operatorzy. Po jednym obszarze „wygrały” firmy: Syrion z Żor (na Lubelszczyźnie), Zicom (w Tarnowskiem), WDM i Media-Sys (obie firmy w Tarnobrzeskiem).

W sumie w programie operacyjnym „Polska cyfrowa” na budowę sieci szybkiego dostępu do internetu w Polsce było nieco ponad 1 mld euro. Część pieniędzy jeszcze czeka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Właścicielom komercyjnych dronów będzie łatwiej

Mikołaj Wild wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za transport lotniczy uważa, że jest realne, aby rząd ...

Rząd chce sięgnąć do kieszeni Ubera

Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która zmusi operatorów aplikacji łączących pasażerów z ...

Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

Technologia blockchain to rewolucja, na którą Polska nie jest jeszcze gotowa. Brakuje odpowiednich przepisów. ...

WhatsApp walczy z plotkami i fake newsami

Należąca do Facebooka aplikacja WhatsApp postanowiła walczyć z masowym rozpowszechnianiem plotek i fałszywych informacji. ...

Najwyżej oceniane gry 2018 roku w serwisie Metacritic. Faworyt był jeden

Metacritic, serwis agregujący oceny z branżowych portali, opublikował podsumowanie 2018 r. Red Dead Redemption ...

Posłowie chcą, by służby się przyjrzały, jak politycy korzystają z komunikatorów

Koordynator służb specjalnych powinien przygotować wytyczne dotyczące takich aplikacji – uważają posłowie PO Joanna ...