Spadły wpływy z roamingu. Operatorzy chcą wyższych cen

Adobe Stock

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyliczył, że telekomy zarabiają na usługach dla użytkowników podróżujących po UE. W efekcie dwóm sieciom odmówił zgody na pobieranie dodatkowych opłat.

W czasie epidemii przemieszczamy się mniej – wskazują dane firm analizujących zachowanie użytkowników urządzeń mobilnych. Spada też wykorzystanie usług operatorów komórkowych w podróżach zagranicznych. Dowodzą tego informacje z Orange Polska i Play Communications. Dla przypomnienia, np. Orange spodziewa się, że w tym kwartale jego przychody z roamingu międzynarodowego spadną o 30–50 mln zł.

Podzielone są zdania, czy w związku z tym telekomom spadną także zyski. Są głosy, że że roaming w Unii Europejskiej to straty, ale co innego wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej opisujących działanie zasady „roam like at home”.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy operatorzy znów zarabiają na roamingu w UE

Wprawdzie dane w zestawieniu odzwierciedlają sytuację w ubiegłym roku, ale pokazują trend. Mówi on, że operatorzy zaczęli na usługach w UE tracić mniej, albo wręcz zarabiać. Według UKE najwięksi polscy operatorzy wykazują dodatnią marżę z tytułu usług roamingu.

Ta tendencja powoduje, że urząd rzadziej widzi podstawy do tego, aby przyznawać telekomom prawo do pobierania dodatkowych opłat od użytkowników. Należą się one operatorowi, gdy strata na roamingu w UE obniża marżę z usług mobilnych o ponad 3 proc. Jak wynika z prezentacji regulatora rynku, odmownie rozpatrzone zostały wnioski Play Communications oraz Polkomtelu (Grupa Cyfrowy Polsat). Teraz na decyzję czekają Orange Polska i T-Mobile Polska. – W ocenie Orange Polska bliższe realiom jest stwierdzenie, że dopłaty do roamingu pokrywają koszty świadczenia usług w UE, niż że przynoszą zyski. Wszyscy operatorzy złożyli wnioski o dopłaty, co świadczy o przewidywanych stratach, nawet jeśli wynik finansowy za poprzedni rok był dodatni – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Od 2020 roku niższe „kary” dla nadużywających internetu w roamingu w UE

W 2019 r. dodatkowe opłaty za zgodą UKE operatorzy pobrali od 16,1 proc. klientów korzystających z roamingu, czyli od 2,4 mln osób (w 2018 r. od 1,8 mln osób) i uzyskali z tego tytułu 68,5 mln zł przychodu.

Jeśli chodzi o popularność dodatkowych opłat przyznawanych przez regulatora, to mają najwyższy udział w przychodach z minut przychodzących, a najmniejszy we wpływach z SMS-ów.

Z prezentacji UKE wynika, iż w 2019 r. użytkownicy polskich sieci mobilnych wykorzystali w roamingu UE 3,9 mld minut wychodzących, 4,1 mld minut przychodzących, wysłali 1,1 mld wiadomości oraz zużyli 36 mln gigabajtów internetu.

Oznaczało to wzrost w wypadku tylko tej ostatniej usługi (o 41 proc.). Największy spadek (o 15 proc.) zanotowały SMS-y.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińskie ZTE podnosi się po amerykańskich sankcjach

Kurs akcji chińskiego koncernu telekomunikacyjnego ZTE rósł w czwartek w Hongkongu aż o 14 ...

Marcin Roszkowski, Instytut Jagielloński: 5G – czas decyzji

Telefonia mobilna piątej generacji wkracza do kolejnych krajów, zostawiając Polskę w tyle. Komercyjnie 5G ...

Google wraca do „Snake’a”. Gra wszechczasów znów na telefonach

Posiadacze smartfonów i użytkownicy wyszukiwarki Google’a w poniedziałek dostali prezent – gigant z Mountain ...

Tysiące aplikacji na Androida kradnie dane użytkowników

Około 1300 aplikacji nielegalnie omija mechanizmy zabezpieczające, aby uzyskać dostęp do m.in. geolokalizacji, czy ...

Polski startup partnerem Microsoftu

Tworzący algorytmy i oprogramowanie dla komputerów kwantowych polski startup Bohr Technology będzie współpracował z ...

Afery nie zatrzymają rozwoju sociali

Tylko przez aplikacje Facebooka wysyła się 100 mld wiadomości dziennie. Choć serwisy społecznościowe obrzucano ...