T-Mobile Polska startuje z 5G

Bloomberg

Wtorek 9 czerwca – od tego dnia do sieci komórkowej w nowej technologii 5G będą mogli podłączać się niektórzy klienci T-Mobile Polska.

Operator przygotowywał się do startu od wiosny, a teraz podał zarówno datę komercyjnego uruchomienia sieci 5G jak i sposób, w jaki chce ją oferować na początek.

Sieć 5G, którą jutro telekom otworzy dla klientów komercyjnych, zbudowana jest na 1600 stacjach bazowych i działać będzie na razie w paśmie 2100 MHz (2,1 GHz). W jej zasięgu będzie 6 mln osób.

Jak widać wszystkie liczby są zbieżne z tymi podanymi w ub. tygodniu przez Orange Polska, który to operator zmienił zdanie i również zamierza uruchomić sieć 5G nie czekając na aukcję pasma 3,6 GHz.

CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?

Jeśli do jutra nic się nie zmieni, T-Mobile Polska będzie drugim operatorem po Polkomtelu, operatorze sieci Plus, który udostępni na komercyjnych zasadach 5G Polsce użytkownikom.

Play uruchomił sieć 5G w paśmie 2100 MHz kilka miesięcy temu i ją rozbudowuje, ale na razie nie przedstawił zasad komercyjnego użytkowania tej sieci.

T-Mobile oferuje swoje 5G użytkownikom indywidualnym, którzy zdecydowali się na podpisanie z telekomem umowy na jeden z abonamentów wprowadzonych do oferty we wrześniu 2019. Zapewnia, że posiada techniczną możliwość egzekwowania takiego rozgraniczenia. Z 5G będą mogły skorzystać także firmy używające taryfy MagentaBiznes.

„Dostęp do sieci 5G w T-Mobile jest obecnie całkowicie bezpłatny, a dodatkowo w przypadku planów MagentaBIZNES zniesione zostają limity prędkości transmisji danych” – podał telekom.

CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa

Klienci operatora z tych dwóch grup będą mogli uruchomić 5G przez aplikację Mój T-Mobile. Operator włączy technologię także klientom przy podpisaniu nowej umowy lub aneksu z telefonem 5G.

Specjalne oferty z 5G pojawić mają się w kolejnym kroku. – Dziś z dumą ogłaszam komercyjne uruchomienie sieci 5G w T-Mobile. Nie chcemy czekać na to, co przyniesie przyszłość, tylko ją tworzyć. Dlatego już teraz dajemy naszym klientom możliwość stania się częścią pierwszego etapu tej rewolucji technologicznej i przyłączenia się do 5G. Nie ograniczamy się do jednego, niewielkiego obszaru, a uruchamiamy usługę w szerokiej skali – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Wiosną Maierhofer zapowiadał, że telekom ten ruszy z 5G jak tylko będzie mógł zaoferować urządzenia końcowe (smartfony, routery) obsługujące tę technologię.

Nadal nie ma ich wielu. Dziś pokazał dwa smartfony: Xiaomi Mi 10 oraz L V60 oraz jeden router: ZTE NC 801 A (przy czym trzeba zwracać uwagę na wersję oprogramowania).

T-Mobile nie podał w komunikacie prasowym, jaką szerokość ma pasmo, którego używa dla 5G ani jaką maksymalną prędkość transmisji mogą uzyskać użytkownicy.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Zagórski: Największym wygranym kryzysu są usługi chmurowe

Jak tylko uzyskamy odpowiedzi na te pytania uzupełnimy materiał. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że uruchamiane w tym roku sieci 5G to dopiero namiastka możliwości tej technologii, a prędkość internetu w niej uzyskiwana będzie zbliżona do znanego już LTE Advanced, gdy zacznie z niej korzystać więcej osób.

Widoczne w ciągu dnia w sieci warunki oferty promocyjnej obejmującej 5G w T-Mobile mówiły, że „szacunkowa maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych w technologii 5G T-Mobile, przy braku ruchu internetowego innych użytkowników, wynosi 130 Mb/s dla pobierania i 50 Mb/s dla wysyłania”. Natomiast gdy obciążenie sieci przez innych użytkowników jest większe wynosi 20 Mb/s dla pobierania i 20 Mb/s dla wysyłania danych.

Z oferty tej wynikało, że osoby decydujące się na korzystanie z 5G, a które kupiły usługę 4G o konkretnej prędkości maksymalnej (20, 60 lub 200 Mb/s) zgadzają się na zawieszenie zapisów w tej sprawie na czas promocji.

Pod wieczór pojawiły się poprawione warunki oferty promocyjnej na 5G T-Mobile. Teraz szacunkowa maksymalna prędkość przesyłu danych gdy w sieci nie ma ruchu innych użytkowników wynosi 300 Mb/s (dla pobierania) i 50 Mb/s (dla wysyłania). Natomiast gdy są: odpowiednio do 160 Mb/s i 32 Mb/s.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pomógł koronawirus. Branża gier już większa od filmowej i sportowej

Przychody producentów gier wideo wzrosły w 2020 o 20 proc., do 179,7 mld dolarów ...

Japoński cesarz Doliny Krzemowej

Nie Elon Musk czy Mark Zuckerberg, lecz Masayoshi Son to główny rozgrywający na rynku ...

Szef AliExpress w regionie: Chcemy promować chińskie marki

Polska to dla nas ważny rynek, co pokazał Dzień Singla. Dlatego chcemy pracować nad ...

Holograficzne rozmowy wideo, tak będzie wyglądać komunikacja

Project Starline to jedno z przedsięwzięć, które może odmienić sposób komunikacji na odległość. Technologia ...

Creepy Jar sprzedał milion kopii swojej gry

Liczba sprzedanych kopii gry „Green Hell” przekroczyła milion sztuk. 70 tys. sztuk sprzedano od ...

Porażka z grafenem to tylko wierzchołek góry lodowej

Polskie firmy nie są skłonne do inwestycji w innowacje. Uciekło nam już dużo ciekawych ...