Wtorek 9 czerwca – od tego dnia do sieci komórkowej w nowej technologii 5G będą mogli podłączać się niektórzy klienci T-Mobile Polska.
Operator przygotowywał się do startu od wiosny, a teraz podał zarówno datę komercyjnego uruchomienia sieci 5G jak i sposób, w jaki chce ją oferować na początek.
Sieć 5G, którą jutro telekom otworzy dla klientów komercyjnych, zbudowana jest na 1600 stacjach bazowych i działać będzie na razie w paśmie 2100 MHz (2,1 GHz). W jej zasięgu będzie 6 mln osób.
Jak widać wszystkie liczby są zbieżne z tymi podanymi w ub. tygodniu przez Orange Polska, który to operator zmienił zdanie i również zamierza uruchomić sieć 5G nie czekając na aukcję pasma 3,6 GHz.
CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?
Jeśli do jutra nic się nie zmieni, T-Mobile Polska będzie drugim operatorem po Polkomtelu, operatorze sieci Plus, który udostępni na komercyjnych zasadach 5G Polsce użytkownikom.
Play uruchomił sieć 5G w paśmie 2100 MHz kilka miesięcy temu i ją rozbudowuje, ale na razie nie przedstawił zasad komercyjnego użytkowania tej sieci.
T-Mobile oferuje swoje 5G użytkownikom indywidualnym, którzy zdecydowali się na podpisanie z telekomem umowy na jeden z abonamentów wprowadzonych do oferty we wrześniu 2019. Zapewnia, że posiada techniczną możliwość egzekwowania takiego rozgraniczenia. Z 5G będą mogły skorzystać także firmy używające taryfy MagentaBiznes.
„Dostęp do sieci 5G w T-Mobile jest obecnie całkowicie bezpłatny, a dodatkowo w przypadku planów MagentaBIZNES zniesione zostają limity prędkości transmisji danych” – podał telekom.
CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa
Klienci operatora z tych dwóch grup będą mogli uruchomić 5G przez aplikację Mój T-Mobile. Operator włączy technologię także klientom przy podpisaniu nowej umowy lub aneksu z telefonem 5G.
Specjalne oferty z 5G pojawić mają się w kolejnym kroku. – Dziś z dumą ogłaszam komercyjne uruchomienie sieci 5G w T-Mobile. Nie chcemy czekać na to, co przyniesie przyszłość, tylko ją tworzyć. Dlatego już teraz dajemy naszym klientom możliwość stania się częścią pierwszego etapu tej rewolucji technologicznej i przyłączenia się do 5G. Nie ograniczamy się do jednego, niewielkiego obszaru, a uruchamiamy usługę w szerokiej skali – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.
Wiosną Maierhofer zapowiadał, że telekom ten ruszy z 5G jak tylko będzie mógł zaoferować urządzenia końcowe (smartfony, routery) obsługujące tę technologię.
Nadal nie ma ich wielu. Dziś pokazał dwa smartfony: Xiaomi Mi 10 oraz L V60 oraz jeden router: ZTE NC 801 A (przy czym trzeba zwracać uwagę na wersję oprogramowania).
T-Mobile nie podał w komunikacie prasowym, jaką szerokość ma pasmo, którego używa dla 5G ani jaką maksymalną prędkość transmisji mogą uzyskać użytkownicy.
CZYTAJ TAKŻE: Marek Zagórski: Największym wygranym kryzysu są usługi chmurowe
Jak tylko uzyskamy odpowiedzi na te pytania uzupełnimy materiał. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że uruchamiane w tym roku sieci 5G to dopiero namiastka możliwości tej technologii, a prędkość internetu w niej uzyskiwana będzie zbliżona do znanego już LTE Advanced, gdy zacznie z niej korzystać więcej osób.
Widoczne w ciągu dnia w sieci warunki oferty promocyjnej obejmującej 5G w T-Mobile mówiły, że „szacunkowa maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych w technologii 5G T-Mobile, przy braku ruchu internetowego innych użytkowników, wynosi 130 Mb/s dla pobierania i 50 Mb/s dla wysyłania”. Natomiast gdy obciążenie sieci przez innych użytkowników jest większe wynosi 20 Mb/s dla pobierania i 20 Mb/s dla wysyłania danych.
Z oferty tej wynikało, że osoby decydujące się na korzystanie z 5G, a które kupiły usługę 4G o konkretnej prędkości maksymalnej (20, 60 lub 200 Mb/s) zgadzają się na zawieszenie zapisów w tej sprawie na czas promocji.
Pod wieczór pojawiły się poprawione warunki oferty promocyjnej na 5G T-Mobile. Teraz szacunkowa maksymalna prędkość przesyłu danych gdy w sieci nie ma ruchu innych użytkowników wynosi 300 Mb/s (dla pobierania) i 50 Mb/s (dla wysyłania). Natomiast gdy są: odpowiednio do 160 Mb/s i 32 Mb/s.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.