T-Mobile i Play ruszają we wtorek z 5G. Co proponują?

Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Część abonentów T-Mobile i Play uzyska darmowy dostęp do internetowych łączy w nowej technologii mobilnej. Prędkość może być różna.

We wtorek 9 czerwca dwaj kolejni operatorzy komórkowi uruchomią komercyjnie sieci nadajników w nowej technologii 5G. W poniedziałek rano zapowiedział to T-Mobile Polska, a kilka godzin później Play, sieć z grupy Play Communications. Tym samym dołączą do Plusa, który swoje 5G w paśmie 2,6 GHz uruchomił jako pierwszy w maju.

Z kolei Orange Polska głośno zapowiedziało start w ubiegłym tygodniu. Jego 5G ruszy w lipcu.

CZYTAJ TAKŻE: T-Mobile Polska startuje z 5G

Zarówno T-Mobile, jak i Play wykorzystują do 5G część posiadanego już pasma 2,1 GHz, którego używają także do usług w technologii starszej – 4G (LTE).

Co to oznacza dla ich abonentów, pokazują zapisy w pierwszej wersji warunków promocji startującej w T-Mobile. Napisano w nich, że jeśli ktoś skorzystał wcześniej z oferty operatora z gwarantowaną maksymalną prędkością (np. do 200 Mb/s), to jeśli skorzysta z promocji z 5G, zapisy te zostaną z automatu zawieszone. Dokument ten był zmieniany jeszcze w poniedziałek. Jak tłumaczy T-Mobile, internet telekomu obejmujący 5G będzie działać z maksymalną prędkością ściągania danych 300 megabitów na sekundę (w sytuacji gdy nikt inny nie będzie go używać), a przy znaczącym ograniczeniu ruchu w sieci do – 160 Mb/s.

Play szczegółowe warunki ma opublikować we wtorek.

Oba telekomy zapowiadają, że dla części ich dotychczasowych klientów sieć 5G w tym paśmie będzie stanowić dodatkową bezpłatną możliwość.

CZYTAJ TAKŻE: Unieważnienie aukcji 5G w czerwcu. W tle walka o fotel nadzorcy

T-Mobile oferuje 5G w paśmie 2,1 GHz klientom taryf MagentaBIZNES i indywidualnym, którzy skorzystali z ofert obowiązujących od września 2019 r., posiadaczom odpowiednich urządzeń (dwa smartfony i jeden router).

Zasięg sieci to – podobnie jak w Orange Polska (firmy współdzielą maszty) – 6 mln osób.

Play podaje, że w zasięgu jego 5G jest 4,5 mln osób.  Oferuje 5G klientom, którzy skorzystają z nowych abonamentów M, L i Homebox, czyli zaczynających się od 55 zł (po rabatach). Telekom zamierza dodać 5G także wybranym grupom dotychczasowych klientów indywidualnych i biznesowych.

W przypadku klientów indywidualnych dotyczy to oferty będącej w Play od czerwca 2019 r.: M, L oraz Homebox, a w przypadku firm – korzystających z ofert Biznes Box oraz Biznes Box Pro, oferowanych od września 2019 r.

Zdaniem analityków ze względu na na razie niewielki zasięg sieci 5G i małą liczbę urządzeń, na których można z niej korzystać, technologia ta pozostaje marketingowym wabikiem.

Eksperci i same telekomy przekonują, że sytuacja będzie się zmieniać z czasem, np. gdy Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępni nowe częstotliwości z zakresu 3,6 GHz. Pierwsza aukcja 3,6 GHz jest unieważniana.

CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa

Krzysztof Dyl, wykonujący obowiązki prezesa UKE, zapowiedział na naszych łamach, że nowa aukcja tego pasma będzie różnić się od unieważnianej między innymi obowiązkami inwestycyjnymi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zaskakujący raport: Na gry mocno skąpimy

Cyfrowa rozrywka wciągnęła już 60 proc. Polaków, ale wciąż wydajemy na nią niewiele. To ...

Nowy numer jeden na polskim rynku smartfonów

W Polsce liderem sprzedaży nie jest już ani Huawei, ani Samsung. Okazuje się, że ...

Polska cyfrowa? Katastrofalny dla nas ranking KE

W rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2019 r. nasz kraj zajmuje ...

Cyfrowi giganci i naukowcy z MIT idą na wojnę z fałszywymi filmami

Facebook i jego partnerzy, m.in. Microsoft, chcą opracować technologię, która bez problemu wykryje fałszywe, ...

Sharp chce wyszarpać kawał polskiego rynku smartfonów

Japoński koncern dobrze znany m.in. z produkcji telewizorów, chce podbić europejski rynek urządzeń mobilnych, ...

Producenci gier znad Wisły weszli do pierwszej ligi. Kto podbija świat

Mamy ponad trzysta studiów deweloperskich, tytuły popularne na całym świecie i 16 milionów graczy. ...