Najpierw prezydent, potem nadzorca rynku telekomunikacyjnego

Raczej dopiero po wyborach prezydenckich poznamy nowego szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Giełda nazwisk kandydatów jest o jedno krótsza.

Nie zanosi się, aby nowy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej miał się pojawić szybko. Realnie może się to wydarzyć w lipcu. Kancelaria Premiera Rady Ministrów w miniony piątek miała dopiero zakończyć oczekiwanie na ewentualne zgłoszenia kandydatów wysłane pocztą. Teoretycznie w tym tygodniu mogłyby się zacząć rozmowy z chętnymi na to stanowisko, ale – jak słyszymy – jest to raczej mało prawdopodobne.

CZYTAJ TAKŻE: UKE unieważnił aukcję 5G. Czy operatorzy pójdą na wojnę?

Wiadomo też już, że KPRM raczej nie poda do publicznej wiadomości listy osób, które starają się o urząd. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w odpowiedzi na nasze pytania, ile wniosków wpłynęło, że ani liczba, ani dane kandydatów nie stanowią informacji publicznej. Na pytanie, czy jest to tajemnica, odpowiedzi już nie uzyskaliśmy.

Jak pisaliśmy, wśród potencjalnych kandydatów na prezesa UKE wymieniany jest przede wszystkim Krzysztof Dyl, wiceprezes obecnie wykonujący obowiązki prezesa UKE. Drugą osobą, która pojawiła się na giełdzie nazwisk, był Piotr Woźny, znany w świecie telekomunikacyjnym prawnik (b. partner w kancelarii GWW), a ostatnio prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Ta kandydatura upadła w piątek. Jak się bowiem okazało, walne zgromadzenie akcjonariuszy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza, powołało Woźnego do rady nadzorczej ZE PAK.

Jak już pisaliśmy, do UKE nie wybierają się obecna wiceminister cyfryzacji Wanda Buk ani też b. wiceminister cyfryzacji, obecnie menedżer w Exatelu Szymon Ruman.

Termin wyboru nowego prezesa UKE jest o tyle istotny, że osoba ta ma ogłosić nową aukcję częstotliwości 3,6 GHz. Tak rząd tłumaczył powody unieważnienia aukcji i zmiany przepisów o wyborze szefa urzędu. Nowy sposób odpowiada na wymagania europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Treść aukcyjnej dokumentacji jest już przygotowywana.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Platforma do gier dla dzieci warta 40 mld dol. Teraz czas na starszych

Uwielbiana przez dzieci platforma do gier zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NYSE, a jej kapitalizacja ...

Komputer uzupełni niedokończoną symfonię Beethovena

W najbardziej ambitnym projekcie, jaki kiedykolwiek próbowano zrealizować, komputer został ustawiony do pracy, aby ...

Polski Booksy podbija świat. Rekordowe wsparcie od Amerykanów

70 mln dol. – tyle zebrała innowacyjna spółka założona przez Stefana Batorego. To największa ...

Lotnictwo wojskowe USA wprowadza robo-pilotów

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych stworzyły robota będącego w stanie pilotować samolot. Za konstruktorami udany ...

Zuckerberg zgadza się: nikt nie powinien być aż tak bogaty

Podczas specjalnego, transmitowanego na żywo spotkania z pracownikami Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że nikt ...

Koronawirus napompował gigantów e-commerce. Niebywałe wyceny

Ceny akcji firm specjalizujących się w e-zakupach jak Amazon czy Shopify odnotowują w ostatnich ...