Słabe światłowody. „Polski rynek za mało konkurencyjny”

W Polsce jest zaledwie ok. 21 tys. abonentów usług typu Fibre To The Home. Nasz kraj znalazł się na szarym końcu najnowszych rankingów FTTH Council Europe, mimo że Europę Centralną i Wschodnią zaliczono do najdynamiczniej rosnących rynków dostępu światłowodowego. – Polski rynek jest mało konkurencyjny, a zasiedziali operatorzy mało aktywni – mówi Hartwig Tauber, dyrektor generalny FTTH Council Europe.

Publikacja: 25.02.2010 17:00

Słabe światłowody. „Polski rynek za mało konkurencyjny”

Foto: rpkom.pl

W opublikowanym właśnie najnowszym rankingu krajów europejskich o najwyższej penetracji łącz typu Fibre To The Home/Building Polska nie zmieściła się w pierwszej piętnastce, obejmującej kraje, w których FTTH/B dociera do minimum 1 proc. gospodarstw domowych. Nic dziwnego – liczba tego typu dostępów do sieci w Polsce niewiele przekracza według danych FTTH Council 21 tys. (stan na grudzień 2009 r.) [b]Najwyższą penetracją na koniec 2009 r. może pochwalić się Litwa. W czołowej piętnastce znajdziemy też inne kraje geograficznie bliskie Polsce: nie tylko tradycyjnie szybko adoptującą nowe technologię Estonię, ale także Słowację, Łotwę oraz Bułgarię i Czechy,[/b] które w zestawieniu znalazły się po raz pierwszy:

[b]FTTH European Ranking 2009[/b] [obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/450716,464145,9.jpg2009] [i]Source: FTTH European Ranking, FTTH Council Europe &IDATE, December 2009; Note: The ranking cover countries with at least 200,000 households where FTTH/B penetration has reached 1% of the total numbr of homes[/i]

Trudno się dziwić nieobecności Polski w zestawieniu. FTTH Council pokazało, jak od czerwca 2007 r. w poszczególnych krajach zmieniała się liczba dostępów FTTH/B. Choć szczegółowych liczb brak, widać, że dynamika przyrostu dla Polski jest bliska zeru, w przeciwieństwie do np. szybko rosnącej pod tym względem Rosji, Szwecji czy Włoch.

– Powodem stagnacji na polskim rynku FTTH/B jest jego niewielka, by nie powiedzieć żadna konkurencyjność. Zasiedziali operatorzy nie wykazują się aktywnością, a otoczenie regulacyjne nie stymuluje konkurencji. Rezultat jest taki, że Polska w grudniu 2009 r. miała 21 tys. dostępów FTTH/B, a w bliskim zasięgu usługi, oznaczającym podłączenie do światłowodu w ciągu kilku dni, było w tym czasie zaledwie 70 tys. budynków – mówi rpkom.pl Hartwig Tauber, dyrektor generalny FTTH Council Europe. Jak podaje organizacja, w FTTH zaangażowany jest tylko jeden zasiedziały polski operator telekomunikacyjny. Słabość polskiego rynku widać także na wykresie ilustrującym przyrost abonentów dostępów FTTH/B w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, gdzie udział Polski należy oglądać ze szkłem powiększającym:

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/450716,464146,9.jpg]

Dane do zestawienia FTTH Council Europe zostały zebrane drogą bezpośrednich wywiadów z operatorami. Jak powiedział Karel Helsen, prezydent FTTH Council Europe, statystyki mogą różnić się od oficjalnych danych podawanych przez np. poszczególnych regulatorów krajowych. – Nie uwzględniliśmy w statystykach tzw. fiber to the node, czyli światłowodu prowadzącego np. do osiedla mieszkalnego, do którego jednak nie jest podłączony żaden budynek, czy gospodarstwo domowe – powiedział.

Jak przekonywał Tauber w czasie rozpoczętej wczoraj konferencji FTTH 2010, światłowodowe dostępy do sieci nie są jedynie infrastrukturą. – Łącza rzędu 100 Mb/s są przede wszystkim warunkiem świadczenia nowych usług – stwierdził. Na razie jednak zarówno operatorzy, jak i analitycy rynku mają problem z określeniem, jakiego typu masowe usługi mogą wykreować zapotrzebowanie na łącza o przepływnościach 100 Mb/s i więcej.[b] [link=http://www.rp.pl/artykul/305791,450620_Operatorzy_musza_wprowadzac_limity_przesylu_danych.html]Ostatnio mówił o tym rpkom.pl Paul Lee z firmy doradczej Deloitte[/link][/b]. Także analitycy firmy IDATE, która przygotowała raport FTTx 2010 Markets & Trends, Facts & Figures. „Na razie, nie ma rzeczywistej różnicy między sposobem wykorzystania łącz ADSL i fiber. Dzięki dostępom światłowodowym nie pojawiła się żadna przełomowa aplikacja, aczkolwiek niektórzy operatorzy, jak France Telecom, konstruując oferty, starają się czynić rozróżnienie między dostępem ADSL i światłowodowym” – czytamy w raporcie.

IDATE podsumowało też ceny dostępów FTTH na świecie. Dla oferty wyłącznie internetowej kształtują się one następująco:

[ul][li] [b]Włochy[/b] / Telecom Italia: łącze 20/1 Mb/s – 24,95 euro miesięcznie [/li][li] [b]Włochy [/b]/ FastWeb: 20/1 Mb/s – 39,90 euro miesięcznie [/li][/ul] [ul][li] [b]Szwecja[/b] / Telia: 100 Mb/s symetryczne – 27,20 euro miesięcznie [/li][li] [b]Niemcy[/b] / NetCologne: 100 Mb/s symetryczne – 35 euro miesięcznie (z telefonem) [/li][li] [b]Słowenia [/b]/ T2: 10 Mb/s symetryczne: 14 euro miesięcznie, 100 Mb/s symetryczne – 100 euro miesięcznie [/li][li] [b]Rosja [/b]/ Beeline: 29,3 Mb/s: 29,80 euro miesięcznie [/li][li] [b]USA [/b]/ Verizon: 50/20 Mb/s: 117 euro miesięcznie [/li][li] [b]Japonia [/b]/ KDDI: 100 mb/s symetryczne: 25,50 euro miesięcznie, 1 Gb/s * 42 euro miesięcznie [/li][li] [b]Korea Południowa[/b] / KT: 50 Mb/s: 16,70 euro miesięcznie [/li][/ul]

Według Erika Qualmanna, doradzającego FTTH Council Europe autora bloga socialnomics.net, usługami które już wkrótce zapewnią wykorzystanie najszybszych łącz będą szybko rozwijające się serwisy społecznościowe. – W 2009 r. 3 na 5 najczęściej odwiedzanych stron na świecie stanowiły serwisy społecznościowe z Facebookiem na czele. W 2007 r. w czołowej piątce był tylko jeden tego typu serwis. To najdynamiczniejszy masowy trend w sieci, serwisy wzbogacają się o nowe funkcje multimedialne – mówi Qualmann.

[b][link=http://grafik.rp.pl/grafika/464147]Obejrzyj prezentację FTTH Council na temat najnowszych rankingów penetracji Fibre To The Home w Europie (.pdf)[/link][/b]

[i]Masz pytanie: wyślij e-mail do autora: [mail=t.boguszewicz@rpkom.pl]Tomasz Boguszewicz[/mail][/i]

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay