W opublikowanym właśnie najnowszym rankingu krajów europejskich o najwyższej penetracji łącz typu Fibre To The Home/Building Polska nie zmieściła się w pierwszej piętnastce, obejmującej kraje, w których FTTH/B dociera do minimum 1 proc. gospodarstw domowych. Nic dziwnego – liczba tego typu dostępów do sieci w Polsce niewiele przekracza według danych FTTH Council 21 tys. (stan na grudzień 2009 r.) [b]Najwyższą penetracją na koniec 2009 r. może pochwalić się Litwa. W czołowej piętnastce znajdziemy też inne kraje geograficznie bliskie Polsce: nie tylko tradycyjnie szybko adoptującą nowe technologię Estonię, ale także Słowację, Łotwę oraz Bułgarię i Czechy,[/b] które w zestawieniu znalazły się po raz pierwszy:
[b]FTTH European Ranking 2009[/b] [obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/450716,464145,9.jpg2009] [i]Source: FTTH European Ranking, FTTH Council Europe &IDATE, December 2009; Note: The ranking cover countries with at least 200,000 households where FTTH/B penetration has reached 1% of the total numbr of homes[/i]
Trudno się dziwić nieobecności Polski w zestawieniu. FTTH Council pokazało, jak od czerwca 2007 r. w poszczególnych krajach zmieniała się liczba dostępów FTTH/B. Choć szczegółowych liczb brak, widać, że dynamika przyrostu dla Polski jest bliska zeru, w przeciwieństwie do np. szybko rosnącej pod tym względem Rosji, Szwecji czy Włoch.
– Powodem stagnacji na polskim rynku FTTH/B jest jego niewielka, by nie powiedzieć żadna konkurencyjność. Zasiedziali operatorzy nie wykazują się aktywnością, a otoczenie regulacyjne nie stymuluje konkurencji. Rezultat jest taki, że Polska w grudniu 2009 r. miała 21 tys. dostępów FTTH/B, a w bliskim zasięgu usługi, oznaczającym podłączenie do światłowodu w ciągu kilku dni, było w tym czasie zaledwie 70 tys. budynków – mówi rpkom.pl Hartwig Tauber, dyrektor generalny FTTH Council Europe. Jak podaje organizacja, w FTTH zaangażowany jest tylko jeden zasiedziały polski operator telekomunikacyjny. Słabość polskiego rynku widać także na wykresie ilustrującym przyrost abonentów dostępów FTTH/B w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, gdzie udział Polski należy oglądać ze szkłem powiększającym:
[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/450716,464146,9.jpg]