[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]
Płatności mobilne. Telefon w roli banku
Już ponad 3,5 mln Polaków korzysta z różnych rozwiązań umożliwiających obsługę rachunku przez smartfony.
S. A8
[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]
Aktualizacja: 10.09.2024 06:29 Publikacja: 30.03.2015 07:30
[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]
Płatności mobilne. Telefon w roli banku
Już ponad 3,5 mln Polaków korzysta z różnych rozwiązań umożliwiających obsługę rachunku przez smartfony.
S. A8
[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]
MCI: Wyjście z Netii
Fundusz z grupy MCI Management sprzeda prawie 27 mln akcji Netii (7,75 proc. kapitału) po 5,86 zł za sztukę. Otrzyma ok. 158 mln zł. Walory odkupi FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych. To podmiot kojarzony ze Zbigniewem Jakubasem, który pośrednio (m.in. przez Mennicę) jest już wiodącym akcjonariuszem Netii. Z kolei fundusz, w którym MCI ma 72 proc. certyfikatów, zobowiązał się do objęcia za 10 mln euro nowych akcji berlińskiej firmy Auctionata. To dom aukcyjnym online. Specjalizuje się w aukcjach dóbr kolekcjonerskich.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/765962_MCI:_Wyjscie_z_Netii.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]
Telematyka kusi, choć jest droga
Pomysł Link4, by śledzić, jak prowadzą auta jego klienci, zelektryzował rynek. W ślady ubezpieczyciela chcą pójść inne firmy. Telematyka, czyli wykorzystanie technologii mobilnych do śledzenia trasy przejazdu i stylu jazdy kierowcy, nie jest na świecie nowością. Ta technologia jest od lat stosowana w USA czy Wielkiej Brytanii, a sięgają po nią nie tylko przedsiębiorstwa transportowe, ale także ubezpieczyciele czy firmy zajmujące się leasingiem i najmem aut. W Polsce to rozwiązanie nie było do tej pory rozpowszechnione.
http://pulsbiznesu.pb.pl/4041181,3349,telematyka-kusi-choc-jest-droga (dostęp płatny)
Google dużo płaci za menedżera
Internetowy gigant zapłaci ponad 70 mln USD za przejście Ruth Porat z banku inwestycyjnego Morgan Stanley.
http://pulsbiznesu.pb.pl/4041152,55659,google-duzo-placi-za-menedzera (dostęp płatny)
Szef Apple’a odda swój majątek
Tim Cook, szef koncernu Apple, przekaże swój szacowany na 785 mln USD majątek na cele charytatywne.
http://pulsbiznesu.pb.pl/4041151,99198,szef-apple-a-odda-swoj-majatek (dostęp płatny)
Informatyzacja urzędów pod lupą NIK
Samorządy nie dbają o bezpieczeństwo informacji.Od maja 2012 do października 2014 r. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała, jak w 25 jednostkach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i 24 urzędach gmin wygląda wdrażanie wybranych wymagań rozporządzenia w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności. Izba pozytywnie oceniła działania podejmowane przez włodarzy miast związane z dostosowaniem systemów teleinformatycznych do współpracy z innymi, chociaż zwróciła uwagę, że tylko 12 na 77 systemów działało w pełni automatycznie z innym oprogramowaniem urzędu. Tylko pięć systemów korzystało bezpośrednio z danych gromadzonych w zewnętrznych rejestrach i systemach (np. PESEL).
http://pulsbiznesu.pb.pl/4041169,76383,informatyzacja-urzedow-pod-lupa-nik (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Nowe usługi zmienią rynek
Sprzedaż dostępu do internetu, telefonu i telewizji w pakiecie przestanie się opłacać małym operatorom. Propozycje mają dla nich inni gracze. Zmiany w?strategii właścicieli sieci szerokopasmowych wymusza wizja wejścia do Polski międzynarodowych graczy OTT, którzy dostarczają treści po łączach należących do innych podmiotów, jak np. robi to Netflix. – Jesteśmy w przededniu ich wejścia. Spowodują rewolucję – uważa Michał Reutt, dyrektor marketingu i strategii hurtowej Orange Polska. Ten telekom w ostatnim czasie wydaje się mniej intensywnie walczyć o klientów usług telewizyjnych, choć nie rezygnuje ze strategii sprzedaży usług innego typu (bankowości, prądu, itp.). Podobnie postępują inni operatorzy komórkowi, poza Plusem, który ma w swojej grupie płatną telewizję i proponuje dostęp do serwisu Ipla użytkownikom internetu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1272353-Nowe-uslugi-zmienia-rynek.html (dostęp płatny)
Komputer nigdy nie zastąpi człowieka
Tomasz Janik. O tym, kiedy notariusz może odmówić dokonania czynności, o cyfrowym akcie notarialnym oraz fatalnej informatyzacji polskich rejestrów opowiada prezes Krajowej Rady Notarialnej w rozmowie z Renatą Krupą-Dąbrowską.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1272318-Komputer-nigdy-nie-zastapi-czlowieka.html (dostęp płatny)
[srodtytul]Wyborcza.biz[/srodtytul]
Potrzebujemy mniejszej chmury. Bezpieczniejszej
Jak najniższe koszty i jak największa wygoda aplikacji komputerowych i mobilnych? Oczywiście tak, ale bez zamykania oczu na ochronę prywatności, bo po jej naruszeniu możemy płacić do końca życia wysoką cenę naszej niefrasobliwości – pisze prof. Wojciech Cellary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,17678098,Potrzebujemy_mniejszej_chmury__Bezpieczniejszej.html
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: cyfrowa.rp.pl
[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]
Płatności mobilne. Telefon w roli banku
Tego lata używanie telefonu komórkowego na wakacjach może być pełne problemów, gdyż telekomy wprowadzają duże zmiany technologiczne. Są też takie, które nabijają rachunki turystów bez umiaru.
Pierwszą na świecie rozmowę telefoniczną z przestrzennym i maksymalnie zbliżonym do naturalnego dźwiękiem 3D przeprowadził dyrektor generalny firmy Nokia Pekka Lundmark.
Nowoczesna łączność 5G nie zdążyła w pełni rozwinąć skrzydeł, a już mówi się o jej następcy. Technologia 6G ma być tysiące razy szybsza i pozbawiona opóźnień, co otworzy wrota do zupełnie nowych usług.
Mobilne Centrum Ekspozycji Huawei po raz trzeci wyruszyło w trasę po Polsce. Po Warszawie, Jachrance i Krakowie, już 16 maja pojawi się przy Katowickim Spodku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Digital & Green, Accelerate Industrial Intelligence”. W swoim mobilnym centrum technologicznym, Huawei prezentuje najnowocześniejsze rozwiązania m.in. dla dużych przedsiębiorstw, administracji publicznej, opieki zdrowotnej, edukacji, dostawców usług internetowych i handlu detalicznego.
Budowa sieci nowej generacji jest już zaawansowana. Nowe kontrakty nie są już tak perspektywiczne i Ericsson oraz Nokia muszą zwalniać pracowników.
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Nie tylko pasmo oddane przez cyfrową telewizję naziemną, ale także ostatni blok pasma z zakresu 800 MHz może trafić na aukcję szykowaną przez państwo – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Fińska Nokia analizuje strategiczne opcje dla segmentu rozwiązań dla sieci komórkowych – podają agencje informacyjne. Wśród potencjalnych zainteresowanych miałby być duży azjatycki gracz.
Jedyny działający w Polsce operator telekomunikacyjny należący do Skarbu Państwa przez wiele lat generował straty. Miniony rok należał pod tym względem do nielicznych wyjątków. Pomogło zlecenie od resortu spraw wewnętrznych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę Prawo komunikacji elektronicznej. Zmiany, które ona wprowadza, mają poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz lepiej chronić konsumentów.
Parlament jest na ostatniej prostej, by przyjąć nowe przepisy dla telekomunikacyjnego rynku. Operatorzy liczą, że ułatwią im podnoszenie cen w trakcie umowy z powodu inflacji. Trafiły na UOKiK. Co teraz będzie?
Komponenty Huawei i ZTE mają zniknąć z infrastruktury 5G w Niemczech. Relacji Chin z Niemcami to nie poprawi.
Mobilne Centrum Ekspozycji Huawei po raz trzeci wyruszyło w trasę po Polsce. Po Warszawie, Jachrance i Krakowie, już 16 maja pojawi się przy Katowickim Spodku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Digital & Green, Accelerate Industrial Intelligence”. W swoim mobilnym centrum technologicznym, Huawei prezentuje najnowocześniejsze rozwiązania m.in. dla dużych przedsiębiorstw, administracji publicznej, opieki zdrowotnej, edukacji, dostawców usług internetowych i handlu detalicznego.
Ubrania chroniące przez falami 5G, a także bielizna zwiększająca płodność – takie produkty w swojej ofercie będzie mieć nowa brytyjska marka odzieżowa o nazwie Ohmni. Stoi za nią jedna z najbardziej znanych brytyjskich artystek, która kilka lat temu gościła na festiwalu Open'er w Polsce.
Choć umowę ramową na 486 zestawów artyleryjskich Himars podpisaliśmy rok temu, do dziś nie rozpoczęły się negocjacje szczegółów. Nie ma szans, że kupimy aż tyle.
Ukraiński mężczyzna chciał wjechać do swojego kraju na fałszywych danych. Wiceszef MSWiA mówi: – To próba ominięcia poboru do armii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 9 na 10 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów na obwód briański. Liczne drony były też strącane na podejściach do Moskwy.
Mario Draghi przedstawił raport nawołujący do wielkich inwestycji, żeby zrealizować cele cyfrowej i zielonej transformacji. Polska podziela jego analizę i proponuje, żeby w razie braku funduszy z niektórych zielonych ambicji zrezygnować.
Były szef EBC Mario Draghi w długo oczekiwanym raporcie przestrzega przed „powolną agonią” unijnej gospodarki. Na odzyskanie konkurencyjności przez UE potrzeba nawet 800 mld euro rocznie.
Finał wyborów prezydenckich w USA w dużej mierze zależy od tego, kogo poprą technologiczni giganci. A dziś ta układanka jest bardzo skomplikowana.
Trzy źródła, na które powołuje się Reuters podają, że administracja Joe Bidena przekazała Kongresowi tajny raport dotyczący jej strategii w kwestii wojny na Ukrainie.
W nocy nad obwodem moskiewskim strącono 14 dronów - wynika z komunikatów przekazywanych przez mera Moskwy, Siergieja Sobianina. W Ramenskoje, mieście w obwodzie moskiewskim, w wyniku ataku zginąć miało 9-letnie dziecko.
W wieku 62 lat zmarł Robert Smoktunowicz, były senator Platformy Obywatelskiej. O śmierci senatora poinformowała jego partnerka, Marzena Gajewska.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 września Kijów był celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze.
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Sztuczna inteligencja to narzędzie pomocnicze, które już wkrótce zacznie być stosowane na szeroką skalę – mówi dr Justus Wolff, zajmujący się wykorzystaniem AI w leczeniu cukrzycy, członek Grupy Roboczej Komisji Europejskiej ds. Sztucznej Inteligencji.
Wójt, burmistrz czy prezydent będzie dostawał najwięcej skarg, zażaleń. To do niego będą przychodzili ludzie z awanturami, gdy ich działka nie zostanie objęta terenem zabudowy, co oznacza, że nie będzie można na niej zbudować domu.
W Puławach związkowcy nie chcą dopuścić do zmian w układzie zbiorowym. W Policach generalny wykonawca sztandarowej inwestycji domaga się podwyżki.
Wytyczne prokuratora generalnego dają pewne wskazówki śledczym. Całkowicie nie zgadzam się natomiast z tym, co usłyszałem od ministry zdrowia – mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, karnista.
W najbliższych miesiącach na rynek trafi dużo nowych gier z Polski. Już 20 września debiut drugiej części „Frostpunka”.
Nie wszystkie przepisy nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym da się jednoznacznie zinterpretować, a zmiany trzeba wdrażać. W gminach rozpoczyna się „gorący” czas.
Nawet ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim nie zrobiła większego wrażenia na obywatelach państwa Władimira Putina. – Liczy się zawartość lodówki – komentuje rosyjski opozycjonista.
Polska ma szansę stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej w badaniach klinicznych, we współpracy z firmami badawczo-rozwojowymi, a także zapewnić system opieki zdrowotnej, z którego mogliby korzystać pacjenci z innych państw – mówi dr Durhane Wong-Rieger, kierująca organizacją Rare Diseases International.
Gmina nie może zawierać z macierzystą instytucją kultury umowy najmu i z tego tytułu pobierać czynszu.
Nie tylko pasmo oddane przez cyfrową telewizję naziemną, ale także ostatni blok pasma z zakresu 800 MHz może trafić na aukcję szykowaną przez państwo – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
WIBOR, choć niekiedy toczy się do góry, a niekiedy spada, nie jest poruszany przez Syzyfa, lecz mechanizmy ekonomiczne. Do zrozumienia tego nie trzeba zaawansowanej wiedzy ekonomicznej, lecz zdrowego rozsądku.
W poniedziałek we Włocławku Sławomir Mentzen – jako kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich – rozpoczyna objazd Polski. Robi to, gdy inne partie czekają z wystawieniem swoich kandydatów co najmniej do grudnia tego roku.
Nie tylko przemysł obronny, ale również inne sektory powinny dziś zadbać o przygotowanie się do wojennych warunków. Dotyczy to także społeczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas