Nowa strategia Ubera: nie możesz ich pokonać? Przyłącz się
Po serii skandali kalifornijski start-up próbuje odbudować wizerunek. I dołącza do Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego UITP (skrót od francuskiego L’Union Internationale des Transports Publics) to organizacja, która zrzesza ponad 1400 członków z niemal 100 krajów. Powstała w 1885 r. w Brukseli. Przedstawia się jako przestrzeń dialogu między firmami transportowymi, przemysłem motoryzacyjnym a samorządami. Przyjęcie Ubera w szeregi stowarzyszenia wiąże się z otwarciem nowej sekcji w UITP, tj. Platform Cyfrowych. – To prestiżowy sukces dla firmy, zwłaszcza w kontekście toczących się, również u nas, debat o jej delegalizacji – komentuje Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Co może się okazać istotne dla Ubera, wśród członków UITP są również firmy taksówkarskie. To dla tej branży amerykańska firma jest największą konkurencją.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1089893,uber-dolacza-do-miedzynarodowego-stowarzyszenia-transportu-publicznego.html (dostęp płatny)
Bruksela: uprościmy e-sklepom rozliczenia z fiskusem
Za niewiele ponad trzy lata przedsiębiorcy handlujący w sieci rozliczą sprzedaż towarów na rzecz konsumenta z innego państwa UE według zagranicznej stawki, ale w kraju swojej siedziby. Powstanie również wspólna unijna lista rajów podatkowych. Takie zmiany przyjęła wczoraj Rada Unii Europejskiej Najważniejsze nowości znalazły się w nowelizacji trzech unijnych dyrektyw będących częścią tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego. Z myślą o firmach internetowych zmienione zostaną reguły rozliczania VAT. Będą wchodziły w życie w dwóch etapach.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1089930,rozliczenia-podatkowe-e-sklepow-na-nowych-zasadach.html (dostęp płatny)
Apple zatrzymał chińską ekspansję
Amerykański gigant zablokował możliwość zarejestrowania oznaczenia „MI PAD” jako unijnego znaku towarowego dla urządzeń elektronicznych. Powód? Jest ono zbyt podobne do zarejestrowanego już przez Apple znaku „IPAD”. Stwierdził tak wczoraj Sąd Unii Europejskiej. W 2014 r. chińska spółka Xiaomi, rozpychająca się na rynku drobnej elektroniki, złożyła do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację oznaczenia „MI PAD”. Amerykański Apple się temu sprzeciwił. Unijni urzędnicy przyznali mu rację. Uznali, że oznaczenia są zbyt podobne do siebie. I konsumenci w sklepie, kupując urządzenie z dopiskiem „MI PAD”, mogliby myśleć, że nabywają produkt Apple’a.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/1089921,xiaomi-przegrywaja-w-sadzie-ue.html (dostęp płatny)
Samorządy nieświadome kopania bitcoinów
Hakerzy używają stron internetowych urzędów do zarabiania na kryptowalutach, tym samym utrudniając petentom i mieszkańcom dostęp do informacji. Eksperci alarmują, że zjawisko tzw. cryptojackingu będzie coraz częstsze. Urząd Miejski w Polanowie to nowa ofiara hakerów, którzy umieścili w kodzie jego witryny internetowej skrypt Coinhive. Co to takiego? To specjalna wtyczka pozwalająca wykorzystywać moc obliczeniową komputerów internautów przebywających na danej stronie do tzw. kopania kryptowalut – np. bitcoin czy ethereum. Moc obliczeniowa używana jest m.in. do przetwarzania transferów tych kryptowalut, z tytułu czego właściciel wtyczki otrzymuje nagrodę (wypłacaną oczywiście w kryptowalutach). Rzecz w tym, że samorządowcy nie mają pojęcia, że taki proceder odbywa się ich kosztem i w efekcie padają ofiarą zjawiska nazywanego mianem „cryptojackingu” (z ang. zbitki wyrazów crypto – kryptowaluty oraz hijack – uprowadzać).
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1089900,samorzady-kopia-bitcoiny.html (dostęp płatny)