Przegląd prasy rpkom.pl – środa 6 grudnia

Publikacja: 06.12.2017 07:30

Nowa strategia Ubera: nie możesz ich pokonać? Przyłącz się

Po serii skandali kalifornijski start-up próbuje odbudować wizerunek. I dołącza do Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego UITP (skrót od francuskiego L’Union Internationale des Transports Publics) to organizacja, która zrzesza ponad 1400 członków z niemal 100 krajów. Powstała w 1885 r. w Brukseli. Przedstawia się jako przestrzeń dialogu między firmami transportowymi, przemysłem motoryzacyjnym a samorządami. Przyjęcie Ubera w szeregi stowarzyszenia wiąże się z otwarciem nowej sekcji w UITP, tj. Platform Cyfrowych. – To prestiżowy sukces dla firmy, zwłaszcza w kontekście toczących się, również u nas, debat o jej delegalizacji – komentuje Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Co może się okazać istotne dla Ubera, wśród członków UITP są również firmy taksówkarskie. To dla tej branży amerykańska firma jest największą konkurencją.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1089893,uber-dolacza-do-miedzynarodowego-stowarzyszenia-transportu-publicznego.html (dostęp płatny)

Bruksela: uprościmy e-sklepom rozliczenia z fiskusem
Za niewiele ponad trzy lata przedsiębiorcy handlujący w sieci rozliczą sprzedaż towarów na rzecz konsumenta z innego państwa UE według zagranicznej stawki, ale w kraju swojej siedziby. Powstanie również wspólna unijna lista rajów podatkowych. Takie zmiany przyjęła wczoraj Rada Unii Europejskiej Najważniejsze nowości znalazły się w nowelizacji trzech unijnych dyrektyw będących częścią tzw. Jednolitego Rynku Cyfrowego. Z myślą o firmach internetowych zmienione zostaną reguły rozliczania VAT. Będą wchodziły w życie w dwóch etapach.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1089930,rozliczenia-podatkowe-e-sklepow-na-nowych-zasadach.html (dostęp płatny)

Apple zatrzymał chińską ekspansję
Amerykański gigant zablokował możliwość zarejestrowania oznaczenia „MI PAD” jako unijnego znaku towarowego dla urządzeń elektronicznych. Powód? Jest ono zbyt podobne do zarejestrowanego już przez Apple znaku „IPAD”. Stwierdził tak wczoraj Sąd Unii Europejskiej. W 2014 r. chińska spółka Xiaomi, rozpychająca się na rynku drobnej elektroniki, złożyła do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację oznaczenia „MI PAD”. Amerykański Apple się temu sprzeciwił. Unijni urzędnicy przyznali mu rację. Uznali, że oznaczenia są zbyt podobne do siebie. I konsumenci w sklepie, kupując urządzenie z dopiskiem „MI PAD”, mogliby myśleć, że nabywają produkt Apple’a.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/1089921,xiaomi-przegrywaja-w-sadzie-ue.html (dostęp płatny)

Samorządy nieświadome kopania bitcoinów
Hakerzy używają stron internetowych urzędów do zarabiania na kryptowalutach, tym samym utrudniając petentom i mieszkańcom dostęp do informacji. Eksperci alarmują, że zjawisko tzw. cryptojackingu będzie coraz częstsze. Urząd Miejski w Polanowie to nowa ofiara hakerów, którzy umieścili w kodzie jego witryny internetowej skrypt Coinhive. Co to takiego? To specjalna wtyczka pozwalająca wykorzystywać moc obliczeniową komputerów internautów przebywających na danej stronie do tzw. kopania kryptowalut – np. bitcoin czy ethereum. Moc obliczeniowa używana jest m.in. do przetwarzania transferów tych kryptowalut, z tytułu czego właściciel wtyczki otrzymuje nagrodę (wypłacaną oczywiście w kryptowalutach). Rzecz w tym, że samorządowcy nie mają pojęcia, że taki proceder odbywa się ich kosztem i w efekcie padają ofiarą zjawiska nazywanego mianem „cryptojackingu” (z ang. zbitki wyrazów crypto – kryptowaluty oraz hijack – uprowadzać).
http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1089900,samorzady-kopia-bitcoiny.html (dostęp płatny)

Parkiet

Cyfrowy Polsat i Zygmunt Solorz wezwali na Netię
200 mln zł spółka, 490 mln zł – miliarder. Taki jest czasowy podział kosztów wezwania na akcje stacjonarnego telekomu. Inwestorzy dostali mikołajkowy prezent.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794571_Cyfrowy_Polsat_i_Zygmunt_Solorz_wezwali_na_Netie.html (dostęp płatny)

Qumak: To nie koniec konsolidacji w branży IT
Kilkunastoprocentową zwyżką zareagował we wtorek kurs Qumaka na informację o podpisaniu listu intencyjnego, dotyczącego strategicznej współpracy biznesowej z grupą Euvic. Porozumienie zakłada również zwiększenie zaangażowania kapitałowego Euvica (obecnie ma ponad 8 proc.) w Qumaku, a w przyszłości fuzję spółek. Zanim to nastąpi do końca I kwartału 2018 r. Euvic ma sprzedać Qumakowi firmę IT Works.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794575_Qumak:_To_nie_koniec_konsolidacji__w_branzy_IT.html (dostęp płatny)

Blockchain receptą na walne zgromadzenia?
Sposobem na kłopoty związane z walnymi zgromadzeniami może okazać się technologia łańcucha bloków, a konkretnie – oparty na niej standard Blockchain e-Voting Solution.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794592_Blockchain_recepta__na_walne_zgromadzenia.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Smartfonowa pomoc handlowa
Internetowy sklep i osiedlowe delikatesy w równym stopniu potrzebują mobilnych innowacji. Czy polski detalista już to rozumie? Autobusy, puby, poczekalnie w przychodniach pełne są ludzi, którzy wpatrują się w telefony, jakby właśnie dostali SMS-em powiadomienie, że wygrali miliony w lotto. Gdy Michael Nast, autor książki „Pokolenie ja”, obserwuje takie osoby, przypomina mu się bohater filmu „Birdman”, który krzyczy: „Ludzie, skończcie z tym, nie bądźcie tacy żałośni! Przestańcie oglądać świat przez ekran komórek!”. Choć – przyznaje – niczym się od nich nie różni. https://www.pb.pl/inea-zmienia-wlasciciela-900095 (dostęp płatny)

Unijne granty wspierają cyfryzację
Firmy MSP mogą zdobyć wsparcie na projekty poprawiające dostęp do szybkiego internetu i inwestycje w tzw. TIK. Na małych i średnich graczy, którzy planują budowę lub rozbudowę sieci telekomunikacyjnych, czekają preferencyjne pożyczki. Unijne wsparcie zwrotne w wysokości od 20 tys. do 10 mln zł sfinansuje przedsięwzięcia zapewniające przedsiębiorcom dostęp do szybkiego internetu o przepustowości przynajmniej 30 Mb/s. Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w programie Polska Cyfrowa. W puli jest aż 1 mld zł. Dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą starać się o pożyczki na 15 lat i skorzystać z okresu karencji do 30 miesięcy.
https://www.pb.pl/unijne-granty-wspieraja-cyfryzacje-900099 (dostęp płatny)

Mikrofaktoring online w euro
Kolejny fintech proponuje najmniejszym firmom sprzedaż pojedynczych wierzytelności przez internet w europejskiej walucie. Faktoring przez internet nie tylko w złotych? Taką opcję mikroprzedsiębiorcom udostępniła Pragma. – Wprowadziliśmy do oferty nanofaktoring walutowy, czyli możliwość sprzedaży online wierzytelności nominowanych w euro – mówi Daniel Mączyński, wiceprezes firmy Pragma Faktoring. Dodaje, że pomysł powstał w związku z faktem, że duża część klientów Pragmy to przedsiębiorcy działający w branży transportu ciężkiego, którzy przeważnie rozliczają się w euro.
https://www.pb.pl/mikrofaktoring-online-w-euro-900096 (dostęp płatny)

Inea zmienia właściciela
Fundusz infrastrukturalny: Macquarie zostanie głównym akcjonariuszem poznańskiej kablówki. 
Końcówka roku w polskiej branży telekomunikacyjnej jest bardzo gorąca. Kilkanaście godzin po tym, jak Cyfrowy Polsat ogłosił zamiar przejęcia kontroli nad Netią, do poważnego przetasowania doszło w branży kablowej. We wtorek rano fundusz Macquarie European Infrastructure Funds (MIRA) poinformował o zawarciu umowy zakupu większościowego pakietu akcji Inei, wywodzącej się z Wielkopolski i działającej głównie w tym województwie sieci kablowej, która pod względem liczby klientów i przychodów jest numerem cztery w kraju, za UPC, Vectrą i Multimediami.
https://www.pb.pl/inea-zmienia-wlasciciela-900095 (dostęp płatny)

Qumak i Euvic myślą o połączeniu
Euvic chce sprzedać Qumakowi zależną IT Works w zamian za nowe akcje. Warunkiem jest sukces emisji, ale walne zostało przerwane. Euvic, który już od pół roku jest jednym z największych akcjonariuszy Qumaka, chce zacieśnić więzy z giełdową spółką. Firmy podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju współpracy oraz zwiększenia zaangażowania kapitałowego Euvicu. Spółka sprzeda Qumakowi 50 tys. akcji zależnej IT Works (100 proc. kapitału). Giełdowa spółka do końca czerwca 2018 r. przeprowadzi emisję akcji, którą obejmie Euvic tytułem zapłaty za udziały w IT Works. Wyceny obu spółek, a zatem cena i liczba akcji, mają zostać ustalone później.
https://www.pb.pl/qumak-i-euvic-mysla-o-polaczeniu-900093 (dostęp płatny)

Oferujący wierzą w R22 bardziej niż zarząd
Domy maklerskie zaangażowane w ofertę wyceniają spółkę nawet 75 proc. drożej, niż wynosi cena akcji w zapisach dla detalu Proponujemy ci prawdziwą perłę – zdają się mówić domy maklerskie pośredniczące w ofercie publicznej R22. Informatyczną spółkę wyceniają na nie mniej niż 345 mln zł, czyli na więcej, niż wycenia się sama. Cena maksymalna, po której na akcje mogą zapisywać się inwestorzy indywidualni, wynosi bowiem 23 zł za akcję. Przy sprzedaży wszystkich walorów nowej emisji daje to wycenę całej spółki równą 326 mln zł.
https://www.pb.pl/oferujacy-wierza-w-r22-bardziej-niz-zarzad-900087 (dostęp płatny)

Wieś 2.0, czyli rolnictwo w erze cyfrowej
Jak ma wyglądać unijne rolnictwo po 2020 r. – Komisja Europejska (KE) wydała właśnie dokument dotyczący przyszłości rolnictwa i produkcji żywności, który ma być wskazówką tego, jak będzie wyglądać nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR). Autorzy dokumentu piszą o „ambitnych krokach” i „ambitnych dążeniach”, ma być „bardziej”, „lepiej” itd. Przy opracowywaniu nowej WPR KE zapowiada szczególną koncentrację na m.in. zwiększaniu zatrudnienia, pobudzaniu inwestycji, przenoszeniu badań naukowych „z laboratorium na pola i rynki” czy pełnym przyłączeniu rolników i obszarów wiejskich do gospodarki cyfrowej. Unijne pola zainteresowań Luka inwestycyjna Pobudzenie inwestycji w restrukturyzację gospodarstw, modernizację, innowacje, dywersyfikację, zastosowanie nowych technologii i rozwiązań cyfrowych z zakresu precyzyjnego rolnictwa, wykorzystywania dużych zbiorów danych, ale też w czystą energię.
https://www.pb.pl/wies-2-0-czyli-rolnictwo-w-erze-cyfrowej-900082 (dostęp płatny)

Polsat w Netii utuczył wszystkich
Wejście Cyfrowego Polsatu do akcjonariatu Netii podbiło notowania obu spółek, a także sprzedającej Mennicy Polskiej. Analitycy patrzą sceptycznie na płaconą cenę. Na giełdzie łatwo pomnożyć pieniądze. We wtorek Cyfrowy Polsat za 638,7 mln zł kupił niespełna 33 proc. akcji Netii od Mennicy Polskiej i powiązanego ze Zbigniewem Jakubasem funduszu FIP 11 FIZAN. Ogłosił też wspólnie z cypryjskim wehikułem Karswell, należącym do Zygmunta Solorza, wezwanie na kolejny znaczny pakiet, dzięki któremu ma osiągnąć próg 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Netii i w praktyce przejąć kontrolę nad mniejszym telekomem. Efekt? Podczas wtorkowej sesji kurs Netii wzrósł o 25 proc.
https://www.pb.pl/polsat-w-netii-utuczyl-wszystkich-900079 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Banki przygarniają fintechy
Alior będzie współpracować z finansowymi startupami już na początkowym etapie ich rozwoju. Alior tworzy program akceleracyjny dla innowacyjnych startupów technologicznych. Do jego głównych zadań będzie należało poszukiwanie innowacyjnych pomysłów, wsparcie w zakresie opracowywania elementów biznesowych, współtworzenie z nimi produktów dla klientów Aliora oraz pomoc finansowa. Do programu bank zamierza przyjmować m.in. projekty znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju. W ramach tworzonego akceleratora bank udostępni zewnętrznym podmiotom platformę do rozwoju swoich rozwiązań opartą na środowisku OpenAPI (zbudowaną na technologii IBM i wdrażanej przez firmę Tuatara).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360840-Banki-przygarniaja-fintechy.html (dostęp płatny)

Branża debatuje nad nowymi badaniami oglądalności wideo
Aż 98 proc. materiałów wideo polscy internauci oglądają w domu. Dlatego nadawcy rozmawiają z analitykami o stworzeniu badania, które obejmie materiały oglądane online w domach.  Choć coraz częściej oglądamy filmy i programy w internecie, wciąż żywe jest w nas przywiązanie do tradycyjnej telewizji i telewizorów – wynika z badania Nielsena, którego wyniki zostaną zaprezentowane w środę na konferencji „Przed ekranem – konsument w świecie wielu platform”. Nawet w grupie najmłodszych Polaków (od 15 do 22 lat) zdecydowana większość (69 proc.) wciąż nie rozważa ani pozbycia się telewizora z domu, ani porzucenia oglądania telewizji. Dopuszcza taką możliwość 26 proc. z nich, a tylko 5 proc. już telewizora nie ma. Najwyższy odsetek tych, którzy już telewizora nie mają albo rozważają pozbycie się go (łącznie 36 proc.), jest wśród osób między 21. i 29. rokiem życia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360834-Branza-debatuje-nad-nowymi-badaniami-ogladalnosci-wideo.html (dostęp płatny)

Nadchodzi nowa era w telewizorach
Po latach dominacji standard LCD słabnie, głównie na rzecz coraz mocniej taniejących modeli w technologii OLED.  Na rynku elektroniki użytkowej to nieubłagane zjawisko. Każda nowość prędzej czy później upowszechnia się w miarę spadku cen, jaki na producentach wymuszają sprzedawcy detaliczni, naciskani przez spragnionych nowinek klientów. W przypadku telewizorów jest tak samo, teraz widać, jak stopniowo spada udział w sprzedaży modeli LCD na rzecz nowej generacji, czyli OLED. Ta ostatnia wciąż jest dość droga, chętni do kupna takiego urządzenia muszą się liczyć z koniecznością wydania co najmniej kilku tysięcy złotych. Ta technologia daje jeszcze lepsze możliwości, jeśli chodzi o jakość obrazu, zwłaszcza kontrast i pokazywanie czerni.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360838-Nadchodzi-nowa-era-w-telewizorach.html (dostęp płatny)

Telekomy i kablówki będą się łączyć
Rozwiązał się worek z transakcjami wśród operatorów oferujących w pakietach telewizję, internet i telefon.  Grupa Cyfrowy Polsat i jej założyciel Zygmunt Solorz wydadzą wspólnie na przejęcia operatora telekomunikacyjnych usług stacjonarnych Netia i kanałów telewizyjnych Grupy ZPR ponad 1,4 mld zł. – Nasi klienci w punktach obsługi będą mieli do dyspozycji pełne portfolio usług, niezależnie od tego, w zasięgu jakiej technologii będą – mówi Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu. Nie tylko Cyfrowy Polsat jest na zakupach. We wtorek ogłoszone zostały zmiany w telewizji kablowej Inea. Jej głównym akcjonariuszem zostanie fundusz z zasobnej w kapitał grupy Macquarie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360835-Telekomy-i-kablowki—–beda-sie-laczyc.html (dostęp płatny)

Nowe reguły wspólnotowego e-handlu
Sprzedaż internetowa w Unii Europejskiej ma być prostsza dla przedsiębiorców, a budżety krajów członkowskich zyskają dodatkowe 7 mld euro. Unijni ministrowie finansów przyjęli we wtorek zmiany do dyrektyw o VAT (2006/112/UE) oraz o zwolnieniach z VAT dla małych dostaw spoza UE (2009/132/UE). Ich cel to przede wszystkim ułatwienia dla handlu przez internet, a także zapobieżenie omijaniu opodatkowania. Nowe reguły rozszerzą zastosowanie istniejącego już portalu internetowego, za pomocą którego przedsiębiorcy mogą się zarejestrować do celów sprzedaży wysyłkowej na terenie Unii. Powstanie też nowy portal przeznaczony dla podmiotów spoza Unii, dostarczających do Europy przesyłki o wartości do 150 euro. Ma to zredukować koszty rozliczeń VAT i biurokrację.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360800-Nowe-reguly-wspolnotowego-e-handlu.html (dostęp płatny)

Robot, który wyda lekarstwa
Łódzcy startupowcy trzymają się razem – mówi Stanisław Radomiński, wiceprezes i wspólnik startupu Quizit.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1360742-Robot-ktory-wyda-lekarstwa.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G