Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 27 kwietnia

Publikacja: 27.04.2018 07:30

Bezpowrotnie utracona autentyczność
Od kiedy istnieje ludzkie życie człowiek kombinuje jakby tu od niego jak najskuteczniej zwiać – niekoniecznie na zawsze, przynajmniej na chwilę. Czy słyszeliście może o Second Life? To nie tyle gra, ale samowystarczalny wirtualny świat, którego szczyt popularności przypadł na początek XXI wieku. Wystarczyło się zalogować, aby żyć, jak ktoś zupełnie inny – gruby mógł zostać chudym, a chudy greckim bogiem. Twój awatar mógł mieć gigantyczny biust, albo łysą pałę – ciało w Second Life jest nie tyle do negocjacji, ile podlega twojej kontroli absolutnej. S. 2-6

Sokrates YouTube’a
Strażnicy politycznej poprawności mają problem. Zbliża się bunt. Przewodzi mu – z pomocą internetu – skromny profesor z Kanady. Może masz chwilę wolnego czasu? Niecałe trzy godziny? Mam świetny sposób na ich spędzenie. Obejrzyj na portalu YouTube wykład pt. „Psychologiczne znaczenie historii biblijnych” („The Psychological Significacne of The Biblical Stories”) Jordana B. Petersona, profesora Uniwersytetu w Toronto. S. 26-31

Dziecko z kąpielą
Zjawisko fake news dla reżimów staje się wygodnym parawanem do wprowadzenia cenzury. Ich sukcesów na froncie rzeczywistej walki z dezinformacją nie widać. S. 61-63

Gazeta Wyborcza

Zbanowali cię w sieci? Rząd pomoże
Resort cyfryzacji chce pomóc zablokowanym przez Facebook, Youtube, Twitter i LinkedIn. Specjalny zespół urzędników ma sprawdzać, czy śmierć w sieci nie była karą na wyrost. (…) Już w czerwcu przy technicznej pomocy Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej  ma zacząć działać specjalny punkt kontaktowy, dla każdego internauty, którzy czuje się poszkodowany zbanowaniem. O pomoc będą mogli zgłosić się także ci, których zbanowany za jeden post, zdjęcie, czy film. Punkt będą obsługiwać urzędnicy resortu. (…) Sprawą obiecywała się zająć minister cyfryzacji Anna Streżyńska, dziś rzecznik spraw obywatelskich pisze do nowego ministra Marka Zagórskiego. (…) Odpowiedzi jeszcze nie dostał, ale wyjaśnia nam co znaczy „liczne skargi”. Było ich do tej pory 25.
S. 1, 16

Parkiet

Czy Orange planuje start w kolejnym konkursie POPC?
Zarząd telekomu podtrzymał plan na ten rok. Ma dużo pracy przy światłowodach. Przestaje dzielić pasmo z T-Mobile. Ale okazji nie przeoczy. Nawet jeśli mówimy o dużej kablówce.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798962_Czy_Orange_planuje_start_w_kolejnym_konkursie_POPC.html (dostęp płatny)

R22: Przejęcie do końca lipca
Spółka R22, która rozpoczęła współpracę z Google w zakresie wprowadzenia wiadomości RCS (czyli tzw. SMS-ów nowej generacji) zakłada, że wdrażanie tej technologii w Polsce rozpocznie się najpóźniej w przyszłym roku. – Naszym zdaniem wprowadzenie tej usługi zrewolucjonizuje komunikację za pomocą wiadomości i doprowadzi do znaczącego wzrostu efektywności kampanii promocyjnych prowadzonych przez naszych klientów – mówi Jakub Dwernicki, prezes i akcjonariusz R22.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798966_R22:_Przejecie_do_konca_lipca.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Comarch gładko wchodzi w ZUS
Proces przejęcia przez krakowską spółkę opieki nad największym systemem informatycznym w kraju przebiega bez większych perturbacji. Po prawie dwóch miesiącach od podpisania przez Comarch wartego 242 mln zł kontraktu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego ZUS proces przejęcia usług jest realizowany zgodnie z harmonogramem umowy.
https://www.pb.pl/comarch-gladko-wchodzi-w-zus-911643 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Nokia: Dołek między dwoma cyklami

Fiński producent sieciowego sprzętu łączności zmniejszył zysk kwartalny, bardziej niż spodziewali się analitycy, bo operatorzy, zwłaszcza w Ameryce Płn., odroczyli zakupy. Spółka spodziewa się poprawy w II półroczu wraz z instalowaniem sieci następnej generacji 5G. Akcje traciły jednak w Helsinkach nawet 9 proc.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1372246-Nokia:-Dolek-miedzy-dwoma-cyklami.html (dostęp płatny)

Nowa era cyfryzacji
Transformacji podlega cały biznesowy ekosystem. Jakie kroki powinny podjąć firmy? Polska wykorzystuje zaledwie 8 proc. swojego cyfrowego potencjału – wynika z badania firmy McKinsey. To pokazuje, jak duża jest jeszcze przestrzeń do rozwoju w tym obszarze. Pomiędzy 2015 a 2025 rokiem globalna gospodarka zyska dzięki transformacji cyfrowej aż 100 bln dol. – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Cyfryzacja to dla przedsiębiorstw konieczność. Jeśli nie zmienią swoich modeli biznesowych, wypadną z rynku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1372240-Nowa-era-cyfryzacji.html (dostęp płatny)

Orange podtrzymuje plany, choć ma problemy z firmami budowlanymi
Kłopoty ze znalezieniem wykonawców światłowodów mogą podnieść koszty inwestycji telekomu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1372229-Orange-podtrzymuje-plany-choc-ma-problemy-z-firmami-budowlanymi.html (dostęp płatny)

Bez podpisu elektronicznego nie da rady funkcjonować
Zmiany przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym mają usprawnić i rozwinąć elektroniczny obieg dokumentów dotyczących podmiotów wpisanych do Rejestru. Z jednej strony oznaczają sporo ułatwień, z drugiej nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki. W myśl nowych zasad niezbędne będzie np.: posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP, czy też podawanie danych adresowych osób reprezentujących podmiot. Sądy otrzymały uprawnienia, pozwalające na likwidację podmiotów nieposiadających osób uprawnionych do reprezentacji.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1372104-Bez-podpisu-elektronicznego–nie-da-rady-funkcjonowac.html (dostęp płatny)

Zbliżające się wejście w życie RODO prowokuje oszustów i naciągaczy
O coraz częstszych nieuczciwych praktykach pojawiających się na rynku w związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia stosowania RODO, a polegających np. na wymuszaniu zakupu gotowych wzorców dokumentacji, a także o tym, jak nie dać się zastraszyć, mówi Tomasz Ochocki, kierownik zespołu merytorycznego w ODO 24.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1372109-Zblizajace-sie-wejscie-w-zycie-RODO-prowokuje-oszustow-i-naciagaczy.html (dostęp płatny)

Spółki telekomunikacyjne pod lupą urzędu do spraw konkurencji
Pracownicy jednej z firm oferującej połączenia odwiedzali klientów w domach i nakłaniali ich do skorzystania z nowej oferty, zatajając przy tym, że chodzi tak naprawdę o zmianę operatora. Za podszywanie się pod inną spółkę przedsiębiorca został ukarany kwotą 1,5 mln zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1372110-Spolki-telekomunikacyjne-pod-lupa-urzedu-do-spraw-konkurencji.html (dostęp płatny)

Bezpowrotnie utracona autentyczność
Od kiedy istnieje ludzkie życie człowiek kombinuje jakby tu od niego jak najskuteczniej zwiać – niekoniecznie na zawsze, przynajmniej na chwilę. Czy słyszeliście może o Second Life? To nie tyle gra, ale samowystarczalny wirtualny świat, którego szczyt popularności przypadł na początek XXI wieku. Wystarczyło się zalogować, aby żyć, jak ktoś zupełnie inny – gruby mógł zostać chudym, a chudy greckim bogiem. Twój awatar mógł mieć gigantyczny biust, albo łysą pałę – ciało w Second Life jest nie tyle do negocjacji, ile podlega twojej kontroli absolutnej. S. 2-6

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.