Przegląd prasy rpkom.pl – środa 25 lipca

Publikacja: 25.07.2018 07:30

Orange Polska: 59,2 mln zł od UKE
Do 20 lipca Urząd Komunikacji Elektronicznej przekazał Orange Polska 59,2 mln zł tytułem dopłaty do kosztów świadczenia tzw. usługi powszechnej (USO) w 2009 r. – podał urząd. To 93,7 proc. kwoty, jaką za ten okres ma otrzymać firma. USO to zbiór usług telekomunikacyjnych, często deficytowych, ale gwarantowanych obywatelom przez państwo. W latach 2006–2011 rolę operatora USO na wniosek UKE pełniła TPSA, przekształcona potem w Orange. Operatorowi USO prawo gwarantowało rekompensatę części kosztów, na którą składała się branża, w tym (w około 41 proc.) inne spółki z grupy Orange.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801354_Orange_Polska:_592_mln_zl_od_UKE.html (dostęp płatny)

CD Projekt: Od przyszłego roku miliardowe zyski?
Wtorek był kolejnym udanym dniem dla posiadaczy akcji producentów gier. Najmocniej – podobnie jak w poniedziałek – drożał PlayWay, którego kapitalizacja przekroczyła 900 mln zł. Z kolei lider branży, CD Projekt, wyceniany jest na 19,6 mld zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801357_CD_Projekt:_Od_przyszlego_roku_miliardowe_zyski.html (dostęp płatny)

Fuzja Qumaka z grupą Euvic jest nadal aktualna
Po poniedziałkowym rajdzie notowań we wtorek kurs runął. Uchwały dotyczące podwyższenia kapitału nie zostały jeszcze podjęte.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801356_Fuzja_Qumaka_z_grupa_Euvic_jest_nadal_aktualna.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

T-Mobile namieszał w Qumaku
Wezwanie do zapłaty przesunęło głosowania nad emisją połączeniową Qumaka dla udziałowców spółki Euvic, która może jednak zasilić go gotówką. W ostatniej chwili Euvic zgłosił wniosek o przesunięcie zaplanowanego na wtorek głosowania nad emisją połączeniową Qumaka. Chce, aby NWZ ws. emisji odbyło się 4 września. Postanowił wnioskować o przesunięcie ze względu na konieczność wyjaśnienia kwestii wezwania do zapłaty od T-Mobile.
https://www.pb.pl/t-mobile-namieszal-w-qumaku-935768 (dostęp płatny)

Dostawcy chmury zdali test Sinatry
Skoro Departament Obrony USA powierza swoje IT zewnętrznym centrom, dlaczego małe firmy miałyby się bać takiego kroku. Branża technologiczna jest dużo bardziej skomplikowana, kreatywna i wymagająca intelektualnie niż sektor hotelowy. Mimo to są rzeczy, których dostawcy IT mogą się uczyć od hotelarzy. Weźmy sztukę perswazji. To nie przypadek, że w hotelowych łazienkach zawieszane są wywieszki z informacją, iż 90 proc. gości używa ręczników przez kilka dni. Co z tego, że to pewnie zawyżony, wzięty z sufitu wskaźnik.
https://www.pb.pl/dostawcy-chmury-zdali-test-sinatry-935797 (dostęp płatny)

Automat z ludzkim umysłem
Sztuczna inteligencja wdziera się do coraz to nowych branż, od motoryzacji po bankowość. Człowiek musi teraz nauczyć się nad nią panować. Stephen Hawking, popularny brytyjski teoretyk fizyki i jeden z największych umysłów naszych czasów, mawiał, że największym wyzwaniem w rozwoju sztucznej inteligencji (artificial intelligence — AI) jest to, jak człowiek będzie umiał ją kontrolować. A ta poza zachwytem może wzbudzać również obawy. Z badania SAS Institute wynika, że ma je więcej niż połowa użytkowników samouczących się, „ożywionych” systemów informatycznych.
https://www.pb.pl/automat-z-ludzkim-umyslem-935792 (dostęp płatny)

Nowe płatności dla e-commerce
Spółka PayLane ogłosiła, że jako pierwsza wprowadza nową usługę do krajowego sektora e-handlu. Apple Pay jest już dostępny dla sklepów internetowych. Jego wprowadzeniem na polski rynek pochwalił się gdański dostawca usług płatności internetowych, spółka PayLane, stanowiąca część grupy Polskie ePłatności. Przedstawiciele firmy zaznaczają, że część jej partnerów już rozpoczęła integrację Apple Pay na swoich witrynach sprzedażowych.
https://www.pb.pl/nowe-platnosci-dla-e-commerce-935791 (dostęp płatny)

CallPage zgarnął 17 mln zł na rozwój
Start-up odrzucił ofertę kupna złożoną przez spółkę telekomunikacyjną. Wybrał działanie z inwestorskim wsparciem. CallPage na celowniku inwestorów był już od dawna. Pierwsze kroki na rynku pomagali jej stawiać AIP Seed Capital i prywatny inwestor, którzy na jej rozwój wydali wówczas 180 tys. zł. Niewiele później zrealizowała kolejną rundę inwestycyjną, tym razem z udziałem m.in. Mariana Owerki, współtwórcy Bakallandu, Rafała Brzoski z InPostu i Tomasza Misiaka, współzałożyciela WorkService’u, współtworzących fundusz bValue. Inwestorzy wyłożyli 2 mln zł. Pułap obecnej tury inwestycyjnej jest już znacznie wyższy.
https://www.pb.pl/callpage-zgarnal-17-mln-zl-na-rozwoj-935790 (dostęp płatny)

GamerHash wykopie bitcoiny dla Kowalskiego
Do pozyskiwania kryptowalut poznańska spółka wykorzystuje moc obliczeniową komputerów użytkowników własnej aplikacji. Teraz będzie rozwijać ją z inwestorem. Doczekaliśmy czasów, w których zarabiać zaczynają nasze własne komputery. Prawie samodzielnie. W przypadku konceptu już wprowadzonego na rynek przez młodą poznańską spółkę GamerHash odbywa się to z uwzględnieniem mocy obliczeniowej domowych urządzeń, która przy codziennej ich pracy, ograniczonej do przeglądania internetu, oglądania filmów, słuchania muzyki itp., nie jest w pełni wykorzystywana.
https://www.pb.pl/gamerhash-wykopie-bitcoiny-dla-kowalskiego-935788 (dostęp płatny)

CD Projekt będzie miliarderem?
Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, w raporcie z 17 lipca podniósł ze 138,2 do 240 zł wycenę akcji CD Projektu. Podtrzymał rekomendację „kupuj”. Raport został odtajniony dopiero 24 lipca, ale już tydzień temu kurs spółki dynamicznie rósł w reakcji na treść rekomendacji.
https://www.pb.pl/cd-projekt-bedzie-miliarderem-935779 (dostęp płatny)

Drony nadzorowały uprawę marihuany
Włoska policja odkryła na południu Kalabrii ogromną uprawę marihuany, złożoną z 26 tys. krzaków konopi indyjskich. Włoska policja odkryła na południu Kalabrii ogromną uprawę marihuany, złożoną z 26 tys. krzaków konopi indyjskich. Ich wartość handlową oszacowano na 20 mln EUR — można z nich było przygotować 2 mln porcji substancji odurzających.
https://www.pb.pl/drony-nadzorowaly-uprawe-marihuany-935775 (dostęp płatny)

Facebook rozpycha się w Londynie
Społecznościowemu gigantowi brexit niestraszny — zamierza podwoić powierzchnię zajmowaną w Londynie. Społecznościowemu gigantowi brexit niestraszny — zamierza podwoić powierzchnię zajmowaną w Londynie. Nowe biurowce w dzielnicy King’s Cross pomieszczą ponad 6000 osób. Poziom zatrudnienia zakładany na koniec bieżącego roku to 2300 pracowników, a rok później biurowiec ma się wypełnić — głosi oświadczenie właściciela najpopularniejszego serwisu społecznościowego.
https://www.pb.pl/facebook-rozpycha-sie-w-londynie-935774 (dostęp płatny)

Portret polskiego bitcoinowca
Kim faktycznie są osoby ze środowiska kryptowalutowego, sprawdziła firma Metrisco na zlecenie giełdy brytyjskiego kryptofintechu Luno. Kim faktycznie są osoby ze środowiska kryptowalutowego, sprawdziła firma Metrisco na zlecenie giełdy brytyjskiego kryptofintechu Luno. Raport powstał na podstawie preferencji 85 tys. facebookowiczów (jak wynika z wcześniejszego badania Luno, serwis społecznościowy jest podstawowym źródłem informacji osób z kryptośrodowiska). Polaków wpatrzonych w coiny ciekawi polityka, prasa i sport. 13 razy częściej niż reszta użytkowników FB interesują się oni start-upami, pięć razy częściej — ekonomią i cztery — finansami. Ich ulubione tytuły prasowe to m.in. „Parkiet”, „Puls Biznesu”, „Gazeta Wrocławska”…
https://www.pb.pl/portret-polskiego-bitcoinowca-935766 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Bez sankcji nie będzie cyberbezpiecznie
Wojciech Dziomdziora Choć lista dostawców usług kluczowych ma być tajna, cyberprzestępcy, którzy zechcą zdestabilizować kluczowe systemy teleinformatyczne łatwo ustalą,co ma być celem ich ataku – pisze prawnik. W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ma ona wdrożyć do polskiego porządku prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 ws. środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (tzw. dyrektywę NIS). Przepisy ją implementujące powinny wejść w życie już 10 maja br., zatem Polska ma lekkie opóźnienie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381925-Bez-sankcji-nie-bedzie-cyberbezpiecznie.html (dostęp płatny)

Wielkie emocje wokół fuzji na polskim rynku IT
Wydawało się, że sfinalizowanie połączenia Qumaka z grupą Euvic jest tylko formalnością. Jednak rzeczywistość okazała się inna. Trwający niemal dwa lata zastój w sektorze zamówień publicznych, źle skonstruowane umowy i mocna presja na wynagrodzenia – to tylko niektóre z przyczyn trudnej sytuacji wielu krajowych firm informatycznych, takich jak Indata, Cube.ITG, Sygnity czy Qumak.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381951-Wielkie-emocje-wokol–fuzji-na-polskim-rynku-IT.html (dostęp płatny)

Rząd rozkręca modę na gry patriotyczne
Resort kultury chce dać ulgi podatkowe producentom, którzy w swoich tytułach wplotą wątki promujące polską kulturę i pozytywny obraz naszego kraju. Studia deweloperskie zacierają ręce. Eksperci wieszczą nadciągający boom na gry patriotyczne. Impulsem ma być najnowsza inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Resort opracował projekt ustawy, która zakłada dodatkowe odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowanych. Po ulgę będą mogli sięgać producenci gier wideo, którzy w swoich tytułach będą wplatać polskich bohaterów, elementy rodzimej kultury i historii. Ma to przełożyć się na realną korzyść dla podatnika w wysokości 19 proc. kosztów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1381933-Rzad-rozkreca-mode-na-gry-patriotyczne.html (dostęp płatny)

Orange Polska: 59,2 mln zł od UKE
Do 20 lipca Urząd Komunikacji Elektronicznej przekazał Orange Polska 59,2 mln zł tytułem dopłaty do kosztów świadczenia tzw. usługi powszechnej (USO) w 2009 r. – podał urząd. To 93,7 proc. kwoty, jaką za ten okres ma otrzymać firma. USO to zbiór usług telekomunikacyjnych, często deficytowych, ale gwarantowanych obywatelom przez państwo. W latach 2006–2011 rolę operatora USO na wniosek UKE pełniła TPSA, przekształcona potem w Orange. Operatorowi USO prawo gwarantowało rekompensatę części kosztów, na którą składała się branża, w tym (w około 41 proc.) inne spółki z grupy Orange.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801354_Orange_Polska:_592_mln_zl_od_UKE.html (dostęp płatny)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał