Miliardy na leczenie dzięki algorytmom
NFZ rusza z projektem analogicznym do szukania oszustów podatkowych. Śledzenie nieprawidłowości ma przynieść miliardowe oszczędności. Fundusz chce, by pierwsze kontrole ruszyły od nowego roku. Początkowo, jak tłumaczy Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ, zostanie zbudowana „hurtownia” danych, która będzie gromadzić wszystkie informacje zbierane przez Fundusz i Ministerstwo Zdrowia. Jej budową zajmie się Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/galerie/1246094/duze-zdjecie,1,algorytmy-uszczelnia-system-zdrowia-nfz-bedzie-sledzil-nieprawidlowosci.html (dostęp płatny)
Nie tylko Google. Jak śledzą nas start-upy
Google Maps pobiera dane lokalizacyjne nawet wtedy, gdy użytkownicy nie wyrazili na to zgody – ujawniła agencja AP. Wiadomość wywołała zamieszanie, mimo że niewielu użytkowników smartfonów zdaje sobie sprawę, że poruszając się po mieście, przekazuje dane firmom marketingowym, o których nawet nigdy nie słyszeli. Wystarczy, że mają włączone wi-fi. Smartfon, który ma uruchomione skanowanie wi-fi (większość urządzeń ma tę funkcję ustawioną domyślnie), wysyła sygnał do sieci w pobliżu.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/1245574,jak-sledza-nas-start-upy.html (dostęp płatny)
Rośnie klub 13-cyfrowych gigantów
Amazon to druga po Apple’u firma, której giełdowa wycena przekroczyła magiczny próg 1 bln dol. 2050,47 dol. za akcję – ten wtorkowy kurs na NASDAQ wywindował kapitalizację firmy do 1 bln dol. Co powoduje taki optymizm inwestorów? Przede wszystkim bardzo dobre wyniki finansowe.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1245588,firmy-gieldowa-wycena-amazon.html (dostęp płatny)
Elektronizacja akt w zawieszeniu
Firmy chcą przygotować się do ewentualnej digitalizacji dokumentacji pracowniczej. Ale wciąż nie wiedzą, jak dokładnie będzie ona przebiegać i jakie dokumenty obejmie. Znowelizowane przepisy kodeksu pracy, które umożliwią firmom zastępowanie papierowych akt pracowniczych wersją elektroniczną, wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. Pracodawcy jednak nadal nie znają szczegółów tej operacji – do tej pory rząd nie przedstawił rozporządzenia wykonawczego, które określiłoby m.in. zakres digitalizacji, wymogi, jakie muszą spełniać akta elektroniczne oraz sposób doręczania pracownikom papierowych wersji dokumentów.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1245423,elektroniczna-dokumentacja-pracownicza-od-2019.html
Gazeta Wyborcza
Senior testuje: dziewięć aplikacji na komórkę, które ułatwią mu życie
Smartfona dzięki specjalnym nakładkom można przerobić w telefon łatwy w obsłudze dla babci czy dziadka. W dodatku z aplikacjami do słuchania muzyki czy audiobooków. Samo przestawienie się na system z dotykowym ekranem, a nie z fizycznymi przyciskami jest często dość dużą rewolucją w życiu starszej osoby. Część z nich w ogóle nie będzie chciała korzystać z takich urządzeń, obawiając się, że nie da sobie rady albo w jakiś sposób zepsuje urządzenie i nie będzie miała innej możliwości kontaktu z bliskimi.
http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/7,134263,23864663,senior-testuje-dziewiec-aplikacji-na-komorke-ktore-ulatwia.html (dostęp płatny)