Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 18 września

Publikacja: 18.09.2018 07:30

Od 3 grudnia koniec z geoblokowaniem. Jakie zmiany czekają konsumentów i sprzedawców?
– Sprzedawcy on-line nadal będą mogli mieć różne wersje swoich stron internetowych, np. językowych lub dla poszczególnych krajów, czy regionów UE, z ofertą handlową, w tym cenami różnymi dla różnych państw UE lub dla określonych grup klientów. Warunkiem jednak jest to, aby wszyscy klienci z UE mieli równy dostęp do każdej wersji sklepu i możliwość dokonania zakupu na warunkach handlowych tam oferowanych – mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Katarzyna Racka, radca prawny w kancelarii BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer. 
http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/1261939,zakaz-geoblokowania-do-3-grudnia-co-sie-zmieni.html (dostęp płatny)

Polska na dronach nie poleci
Opracowywane przez Komisję Europejską rozporządzenie U-Space będzie kluczowe dla rynku. W świetle programu U-Space przestrzeń powietrzna do 150 m nad ziemią ma być nadzorowana w analogiczny sposób do przestrzeni lotniczej. Obecnie ruch dronów kontrolują wyłącznie ich właściciele, którzy możliwość ewentualnej kolizji oceniają na oko. Ma się to jednak zmienić. Bezzałogowe statki powietrzne będą monitorowane zdalnie. Tym samym będą poruszać się bezkolizyjnie w specjalnie wytyczonych korytarzach powietrznych.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/1263437,polska-na-dronach-nie-poleci.html (dostęp płatny)

Planowanie przestrzenne wkroczy w cyfrową erę
Plany miejscowe, studia uwarunkowań i inne akty planowania przestrzennego będą musiały być przygotowywane także w formie elektronicznej. Dzięki temu w internecie będzie można zobaczyć zasięgi obowiązujących planów zagospodarowania oraz powiązanych z nimi dokumentów. Mają one mieć postać cyfrowych rysunków wraz z nadanymi georeferencjami (czyli wpisaniem mapy w układ współrzędnych). Ramy prawne dla elektronizacji dokumentów planistycznych stworzy nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073), nad którą pracuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1263400,cyfryzacja-planowania-przestrzennego.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Boty nielegalne, ale bezkarne. W kolejnych wyborach znów pomogą kandydatom?

Używanie botów w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy było złamaniem kodeksu wyborczego. Ale sprawa się przedawniła. Boty to zautomatyzowane konta, które rozsyłają na Twitterze czy Facebooku informacje – często negatywne, zmanipulowane lub nieprawdziwe. Steruje nimi program komputerowy. „Wyborcza” i Radio ZET odkryły, że w czasie kampanii prezydenckiej w 2015 r. z takich fałszywych kont korzystał sztab wyborczy Andrzeja Dudy. 
http://wyborcza.pl/7,75398,23933661,boty-nielegalne-ale-bezkarne-w-kolejnych-wyborach-znow-pomoga.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

AB obawia się ryzyka
Największy polski dystrybutor, który zakończył miniony rok obrotowy spadkami, niechętnie mówi o redystrybucji zysku. Najchętniej zostawiłby pieniądze w spółce.
https://www.pb.pl/ab-obawia-sie-ryzyka-940191 (dostęp płatny)

Biznes dronowy wzniesie się nad Śląskiem
Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów będzie łącznikiem między producentami bezzałogowców, usługodawcami i odbiorcami. I inicjatorem nowego prawa. Już 17 proc. rodaków zaufałoby dronom i chętnie zgodziłoby się, aby zamówioną w sklepie internetowym przesyłkę dostarczono im z pomocą bezzałogowca, 26 proc., podchodząc do sprawy ostrożniej, skorzystałoby z takiej opcji w przypadku mniej wartościowych towarów — wynika z raportu PwC „Polacy na zakupach”. A to tylko jeden pomysłów na stosowanie dronów w biznesie i życiu codziennym. W grę wchodzi także kontrola infrastruktury magazynowej, sieci energetycznych, tworzenie ortofotomap, wspieranie akcji ratowniczych aż po czystą rozrywkę. 
https://www.pb.pl/biznes-dronowy-wzniesie-sie-nad-slaskiem-940187 (dostęp płatny)

Aviva OFE wierzy w LiveChat
Aviva OFE BZ WBK zwiększył zaangażowanie w akcjonariacie LiveChat Software z 4,99 do 5,48 proc. Największym akcjonariuszem spółki, której notowania ostatnio mocno spadały, jest Mariusz Ciepły, który dysponuje pakietem 15,57 proc. akcji.
https://www.pb.pl/aviva-ofe-wierzy-w-livechat-940175 (dostęp płatny)

AB: Przychody grupy wciąż pozostają wysokie
Grupa kapitałowa AB wykazała 60,95 mln zł zysku netto w roku obrotowym 2017/2018. Wynik okazał się niższy rok do roku. Notowania akcji po południu spadały nieznacznie – o ponad 0,5 proc.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802830_AB:_Przychody_grupy_wciaz_pozostaja_wysokie.html (dostęp płatny)

4Fun Media: Trochę z boku biznesu
W tym roku akcje 4Fun Media, relatywnie niewielkiej firmy z sektora mediów notowanej na GPW (jej kapitalizacja to około 58 mln zł) były świetną inwestycją. Od stycznia do poniedziałku licząc, notowania firmy kierowanej przez Rossa Newensa urosły o prawie 53 proc., przekraczając na dobre poziom 10 zł. Powodem zainteresowania inwestorów mogły być lepsze niż rok temu wyniki i wyższa niż rok temu dywidenda (w czerwcu firma wypłaciła 0,6 zł na akcję).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802833_4Fun_Media:_Troche_z_boku_biznesu.html (dostęp płatny)

Bitcoin może być dopiero na początku bessy. Ale ludzie wciąż w niego wierzą
Poziom 6000 USD powinien być kluczowy dla najpopularniejszej wirtualnej waluty. Nie radzi sobie ona jednak aż tak źle w porównaniu choćby z ethereum, które zaliczyło w ostatnich miesiącach dużo głębszy spadek.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802841_Bitcoin_moze_byc_dopiero_na_poczatku_bessy_Ale_ludzie_wciaz_w_niego_wierza.html (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Oko na gospodarkę
Robotyzacja doprowadzi w nadchodzących latach do olbrzymiej rewolucji na rynku pracy. Jednak z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wynika, że ten trend może więcej etatów stworzyć, niż zniszczyć. Oczywiście na tej zmianie zyskają lepiej wykwalifikowani pracownicy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385941-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Przemysł 4.0, cyfryzacja, która się opłaca
Jak z implementacją nowych technologii produkcyjnych radzą sobie polskie firmy i jak 
w postępującej digitalizacji dobrać najwłaściwsze kanały i narzędzia, które zagwarantują sukces? Nad odpowiedziami na te pytania będą się zastanawiać uczestnicy Nowego Przemysłu Expo, wydarzenia, które odbędzie się między 26 a 28 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385920-Przemysl-40-cyfryzacja–ktora-sie-oplaca.html (dostęp płatny)

Apple podnosi poprzeczkę… cenową. Trwa walka o klienta premium
Smartfony z najwyższej półki – po premierze iphone’a czas na najnowsze topowe modele azjatyckiej konkurencji. Marka uznawana dotąd za prestiżową chce być jeszcze bardziej elitarna. Apple nie ukrywa już, że interesują go głównie klienci z grubym portfelem, i nie zamierza brać udziału w wojnach cenowych. Dowodzi tego nowa seria smartfonów amerykańskiego producenta (Xs), która została zaprezentowana w ostatnią środę.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385883-Apple-podnosi-poprzeczke-cenowa-Trwa-walka-o-klienta-premium.html (dostęp płatny)

„Cyfrowy Buntownik” zyska nowe oblicze
Alior Bank otwiera specjalną przestrzeń, w której wraz ze startupami z branży fintech wprowadzi nowe rozwiązania w ramach autorskiego programu akceleracyjnego RBL_START. Przestrzeń ta posłuży także do badania opinii klientów oraz testowania produktów i usług banku.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385885-%E2%80%9ECyfrowy-Buntownik%E2%80%9D-zyska-nowe-oblicze.html (dostęp płatny)

Kolejne sektory otwarte na technologiczną rewolucję
Polska może stać się zagłębiem projektów związanych z blockchain. Blockchain na początku wykorzystywany był w zasadzie tylko na rynku kryptowalut, ale szybko zaczęły pojawiać się rozwiązania wykorzystujące jego możliwości na zupełnie nowych polach. Jak podaje Startup Poland na podstawie ostatniego raportu z zebranych ankiet wynika, że 5 proc. badanych startupów deklaruje, że wykorzystuje w swoich technologiach lub produktach blockchain. Na rynku pojawiło się tez wiele projektów, o których zrobiło się naprawdę głośno. Startup Poland zwraca uwagę choćby na takie firmy prowadzone przez Polaków, jak Neufund, Tokenbridge, Opus.audio, Golem czy Coinfirm. Jednak ich liczba bardzo szybko rośnie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385880-Kolejne-sektory-otwarte-na-technologiczna-rewolucje.html (dostęp płatny)

Kryptowaluty to aktywa przyszłości czy zabawka spekulantów
Wirtualnych walut opartych na blockchainie jest już ponad 1600 i cały czas powstają nowe. Również w Polsce. Kryptowaluty (czyli wirtualne waluty) nie mają ostatnio dobrej prasy. Ich rynek przechodził bowiem przez ostatnie trzy kwartały silne spadki. Obrazujący zmianę cen tej klasy aktywów wskaźnik MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Index stracił od styczniowego szczytu już około 80 proc., co jest spadkiem tej samej skali, co przecena indeksu Nasdaq Composite od szczytu bańki technologicznej z 2000 r. do dołka z 2002 r.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385882-Kryptowaluty-to-aktywa-przyszlosci-czy-zabawka-spekulantow.html (dostęp płatny)

Polskie firmy coraz chętniej sięgają po łańcuchy bloków
Blockchain może zapoczątkować rewolucję na miarę powołania internetu. Zaczęło się od startupów i kryptowalut, ale teraz coraz więcej dużych firm zaczyna widzieć potencjał w tej technologii. Globalny rynek zastosowań blockchainu rozwija się w błyskawicznym tempie i widać, że rozwiązania mogą być wdrożone w wielu sektorach. Wielkie firmy, jak Daimler, przeprowadzają emisje obligacji w tej technologii, nowojorska giełda rozważa powołanie specjalnego rynku dla takich spółek. Bank Światowy zlecił narodowemu bankowi Australii przeprowadzenie pierwszej emisji dwuletnich obligacji w systemie rozproszonych rejestrów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385879-Polskie-firmy-coraz-chetniej-siegaja-po-lancuchy-blokow.html (dostęp płatny)

Rynek finansowy zmieni się najszybciej
Debaty bankowe pełne są argumentów, że klasyczny model bankowości opartej na gotówce w relacji klient–bank dynamicznie się zmienia. Pojawia się Apple Pay, kryptowaluty (m.in. bitcoin, ethereum) i ciągle żywy temat szerszego zastosowania technologii blockchain w finansach. To wszystko jest zgodne z ideą transformacji cyfrowej, która zakłada koncentrację na potrzebach klienta, dzięki np. płatnościom mobilnym – mówi Tomasz Rokita, kierujący praktyką bankowości w Diebold Nixdorf. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385881-Rynek-finansowy-zmieni-sie-najszybciej.html (dostęp płatny)

Potrzebna jest edukacja w kwestii cyberzagrożeń
Od końca sierpnia obowiązuje nowa ustawa o cyberbezpieczeństwie. Co ona realnie zmienia w Polsce? – To pierwszy dokument legislacyjny, który prezentuje systemowe podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa w Polsce. Szczególnie w tej dziedzinie jest to kluczowe, żeby nie było najsłabszych ogniw. Ustawa wyznacza trzy zespoły reagujące – w Ministerstwie Obrony Narodowej, w ABW i w NASK. Przyjmują one zgłoszenia o tzw. poważnych incydentach od zobowiązanych podmiotów, czyli od kluczowych operatorów. Następnie reagują na te zgłoszenia – uwzględniając wiedzę, którą mają również z innych źródeł – oraz podejmują właściwe działania – mówi Krzysztof Silicki, p.o. dyrektora NASK.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385884-Potrzebna-jest-edukacja-w-kwestii-cyberzagrozen.html (dostęp płatny)

Od 3 grudnia koniec z geoblokowaniem. Jakie zmiany czekają konsumentów i sprzedawców?
– Sprzedawcy on-line nadal będą mogli mieć różne wersje swoich stron internetowych, np. językowych lub dla poszczególnych krajów, czy regionów UE, z ofertą handlową, w tym cenami różnymi dla różnych państw UE lub dla określonych grup klientów. Warunkiem jednak jest to, aby wszyscy klienci z UE mieli równy dostęp do każdej wersji sklepu i możliwość dokonania zakupu na warunkach handlowych tam oferowanych – mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Katarzyna Racka, radca prawny w kancelarii BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer. 
http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/1261939,zakaz-geoblokowania-do-3-grudnia-co-sie-zmieni.html (dostęp płatny)

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?