Szkielet pozbywa się niepotrzebnych już protokołów i warstw, upraszczając swoją strukturę, aby w jak najbardziej efektywny, tani i najprostszy sposób zapewnić transport pomiędzy sieciami dostępowymi i szeroko pojętym internetem.
Systemy dostępu kablowego muszą być budowane z użyciem światłowodów. Producenci kabli optycznych od kilku lat oferują specjalistyczne systemy dla pasywnych optycznych sieci dostępowych. Nie są tradycyjne kable światłowodowe, które wcześniej były używane w sieciach szkieletowych. Przy użyciu optycznych systemów można realizować w tani i efektywny sposób rozwiązania typu FTTx w oparciu o systemy GPON, lub Ethernet punkt-punkt lub – wykorzystując istniejące kable miedziane – sieci hybrydowe VDSL/GPON/Ethernet. Jedynie technologie światłowodowe umożliwiają uzyskanie odpowiednich przepływności i jakości w sieciach dostępowych niezbędnych do wprowadzenia nowych usług.
Systemy radiowe zostały w ostatnim dziesięcioleciu zdominowane – zarówno w Polsce, jak i na świecie – przez technologie mobilne i standardy znane na rynku usług telekomunikacyjnych jako 2G, 3G i LTE. Wielki sukces tych sytemów dla usług głosowych i przesyłania informacji typu SMS, MMS przyczynił się do rozwoju systemów radiowych w kierunku mobile braodband. Już dziś w wielu miejscach w Polsce jest to najbardziej popularny sposób korzystania z sieci internet, a czasami jedyna możliwość. Najlepszym dowodem na dominację systemów 3G jest ilość i róznorodność terminali mobilnych dostępnych na rynku konsumenckim.
Należy wspomnieć również o innych systemach dostępu radiowego, jak na przykład systemach Wi-Fi powszechnie używanych w domach, biurach, czy pojedynczych budynkach itp. Systemy te wymagają oczywiście połączenia z siecią internet. Obecnie w Polsce stosuje się wiele różnych systemów dostępowych, które sukcesywnie będą zastępowane nowymi technologiami. Wąskopasmowe systemy radiowe zostały zastąpione sieciami kablowymi lub innymi systemami radiowymi np. WiMAX; duża grupa abonentów zdecydowała się na używanie jedynie telefonii komórkowej. W zapomnienie odchodzi wydzwaniany system dial-up, skutecznie zastępowany przez technologie xDSL. Operatorzy telewizji kablowych oferują dostęp do internetu w oparciu o systemy DOCSIS. W wielu miejscach, np. na terenie pojedynczego osiedla lub mniejszej miejscowości używa się różnych systemów radiowego dostępu w pasmach nielicencjonowanych, mieszanych radiowo-kablowych, lub tylko kablowych.
Jako użytkownicy doświadczamy różnorodnej jakości usług telekomunikacyjnych . To wynik mieszanki technologii, systemów, standardów i rozwiązań niestandardowych, radia i kabli. Co nas czeka? Unifikacja systemów i rozwiązań. Zdecydowanie zaczną dominować kable optyczne i systemy optyczne oraz mobile broadband. Technologie są już dostępne i używane w wielu krajach na świecie, są też testowane i częściowo wprowadzane do komercyjnych sieci przez polskich operatorów.