PTK Centertel odebrał z Urzędu Komunikacji Elektronicznej decyzję o nałożeniu szczegółowych warunków regulacyjnych, która stanowi formalną podstawę porozumienia: wolniejszy spadek MTR za zobowiązania inwestycyjne. Na mocy umowy operator sieci Orange zainwestuje w infrastrukturę ponad 100 mln zł.

UKE chce, by od pierwszego lipca spadły one z dzisiejszych 16,77 gr. za minutę połączenia do ok. 15 gr. (do lipca 2012 r.) Serwis rpkom.pl czeka na szczegółowe informacje UKE w tej sprawie.

Skala obniżek MTR stała się kością niezgody między Komisją Europejską a UKE. Bruksela uważa, że zaproponowane przez UKE zasady paktu z operatorami są niezgodne z unijną dyrektywą o dostępie. Szerzej o tej sprawie rpkom.pl pisze tutaj.

Jak podała PAP, porozumienia z kolejnymi operatorami z wielkiej czwórki (Polska Telefonia Cyfrowa, P4, Polkomtel) mają zostać podpisane do końca tygodnia. Według naszych informacji decyzja nie dotarła jeszcze do P4 – drugiego operatora, który i formalnie, i realnie porozumiał się z UKE. Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa również złożyły wnioski o wydanie decyzji, ale nie godzą się na zakończenie sporów sądowych o decyzje obniżające w latach przeszłych stawki MTR; ani w ramach układu z UKE, ani w ramach bilateralnych rozmów z operatorami stacjonarnymi.

Od ubiegłego tygodnia na rynku panują wątpliwości, co z wnioskami Polkomtela i PTC zrobi UKE, skoro w obu negatywnie wypowiedziała się Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Formalnie: z powodu negatywnego wpływu porozumienia na operatorów stacjonarnych, praktycznie: z powodu sporu o sprawy sądowe.