Przegląd prasy – wtorek 6 grudnia

Publikacja: 06.12.2011 08:17

Verizon zmieni obraz amerykańskiego rynku

David Gelles, Paul Taylor

Do zeszłego piątku amerykański Verizon zdawał się zaciekłym konkurentem sieci telewizji kablowych działających na rynku w Stanach Zjednoczonych, takich jak Comcast, czy Time Warner. W zeszłym tygodniu jednak ten przeciwnik okazał się przyjacielem, kiedy zgodził się zakupić za 3,6 mld dolarów prawa do częstotliwości radiowych od konsorcjum firm m.in. operatorów kablowych, a na dodatek uzgodnił z nimi sprzedaż hurtowych produktów we własnej sieci mobilnej transmisji danych.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/e721ffb8-1f5f-11e1-ab49-00144feabdc0.html#axzz1fjkaFgmA (dostęp po zalogowaniu)

CBA bada informatyzację w ministerstwie

ŁK

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza kolejne przetargi prowadzone przez Centrum Projektów Informatycznych (CPI) w MSWiA. Kontrola ta ma związek ze śledztwem warszawskiej prokuratury apelacyjnej ws. korupcji przy przetargu dot. informatyzacji resortu. Działania CBA obejmą badanie przetargów w CPI od 2008 roku.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=389516 (dostęp płatny)

Operator sieci Play odwoła się od decyzji UOKiK

ŁK

Po tym, jak w listopadzie UOKiK nałożył 113 mln zł kary na czterech największych operatorów komórkowych za udział w kartelu, operator P4 postanowił odwołać się od decyzji prezes Urzędu. Operator sieci komórkowej Play zapewnia, że nie brał udziału w niedozwolonym porozumieniu operatorów. UOKiK nałożył na P4 karę wynoszącą 10,7 mln zł. Natomiast kara dla Polkomtelu wyniosła 33,4 mln zł, w przypadku PTC – 34 mln zł, a PTK Centertel ma zapłacić 35 mln zł. Po decyzji UOKiK operatorzy zaprzeczyli, że byli w zmowie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=389517 (dostęp płatny)

Abonament telewizyjny zapłacimy także od komputera?

Vadim Makarenko

Mała nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji ma być gotowa już za kilka tygodni. Zakłada ona, że na media publiczne będą łożyć nie tylko posiadacze telewizorów albo radioodbiorników, ale także komputerów. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, zapowiedział w radiowej Trójce, że dotychczasowy sposób zbierania abonamentu zostanie zachowany i „uszczelniony”. Nowa koncepcja będzie oparta na założeniu, że każde gospodarstwo, do którego jest doprowadzona elektryczność, ma możliwość odbioru programów radia i telewizji. W efekcie zmieni się definicja urządzenia pozwalającego odbierać przekaz medialny. Poza telewizorem i radiem zmieści się w niej komputer.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10764257,Abonament_telewizyjny_zaplacimy_takze_od_komputera_.html

Play odwołuje się od decyzji UOKiK. „Nie uczestniczyliśmy w kartelu”

Tomasz Grynkiewicz

Najmniejszy z czwórki wiodących operatorów zapowiada odwołanie od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o zarzut uczestnictwa w kartelu i karę 10,7 mln zł. Jak już Wyborcza.biz pisała, w listopadzie UOKiK uznał, że czterech największych operatorów zawarło zmowę rynkową, by po przegranej w przetargu na telewizję mobilną, uniemożliwić zwycięskiej spółce Info-TV-FM działanie. Łącznie UOKiK nałożył 113 mln zł kary: Polkomtel dostał 33,4 mln zł, PTC – 34 mln zł, Centertel – 35 mln zł oraz P4 – 10,7 mln zł.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10760143,Play_odwoluje_sie_od_decyzji_UOKiK___Nie_uczestniczylismy.html

Człowiek Samsunga

Piotr Mazurkiewicz

Gee-Sung Choi | Po wielu sukcesach na różnych rynkach, po ponad 30 latach pracy w koncernie, został jego szefem. W zarządzie znalazł się w marcu 2009 r., a kilka miesięcy później awansował na stanowisko dyrektora generalnego oraz wiceprzewodniczącego rady nadzorczej koncernu, jednego z największych producentów sprzętu elektronicznego na świecie. Gee-Sung Choi ma za sobą karierę w typowo koreańskim stylu, w tej samej firmie pracuje już od ponad 30 lat.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1101027_Czlowiek_Samsunga.html (dostęp płatny)

Za rok co piąty kupiony telewizor z 3D

Piotr Mazurkiewicz

Trójwymiarowa technologia powoli zdobywa rynek. Z danych firmy DisplaySearch wynika, że w III kwartale 2011 r. trafiło do sklepów 6,6 mln sztuk działających w niej odbiorników. Trójwymiar ma coraz więcej zwolenników. Udział telewizorów 3D systematycznie rośnie. Stanowi to 11,8 proc. rynku telewizorów. W obecnym roku wzrost dostaw szacowany jest na ok. 30 proc., a technologia zdobędzie już niemal 15 proc. rynku. – Dostawy telewizorów 3D są duże i choć jest wiele pytań, np. o słabą ofertę programów i filmów w tej technologii, to duża promocja i spadające ceny dają efekt – mówi David Hsieh, wiceprezes DisplaySearch. Największe zainteresowanie technologią widać w USA, Japonii oraz Korei Południowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1101031_Za_rok_co_piaty_kupiony_telewizor_z_3D.html (dostęp płatny)

Jak przygotować ponaglenie dla niesolidnego klienta i nie naruszyć prawa

Michał Kołtuniak

Chociaż przedsiębiorca może wyznaczyć sposób informowania klienta o zaległościach i obciążać go kosztami, to nie może zredagować takiej klauzuli w dowolny sposób Najprościej jest sprzedać konsumentowi produkt lub usługę i od razu wziąć za to pieniądze. Wtedy nie powstanie żaden problem z ewentualnymi opóźnieniami i zaległościami. Nie trzeba będzie ubiegać się o zapłatę tego, co przedsiębiorcy po prostu się należy. Jednak realia współczesnej gospodarki są takie, że firmy także klientom będącym konsumentami muszą czasem proponować korzystniejsze warunki zapłaty.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1100900_Jak_przygotowac_ponaglenie_dla_niesolidnego_klienta_i_nie_naruszyc_prawa.html (dostęp płatny)

Verizon zmieni obraz amerykańskiego rynku

David Gelles, Paul Taylor

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu