Przegląd prasy – wtorek 12 czerwca

Publikacja: 12.06.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Unia reguluje, Orange nie zbuduje

Michał Fura

Bez złagodzenia regulacji rynku nie będzie inwestycji w światłowody Orange Polska ostrzega, że jeśli regulacje unijne dotyczące sieci światłowodowych nie zostaną złagodzone, ich budowa nie będzie się opłacać. Stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie zaostrza się, bo w kwietniu zakwestionowała ona decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który pozwolił operatorowi na samodzielne ustalanie stawek na nowo wybudowanych sieciach. Unijni urzędnicy uznali, że grozi to monopolem.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=413284 (dostęp płatny)

Przepisy o abonamencie są nieszczelne

Piotr Szymaniak

TV Mobilna, która umożliwia odbiór kilkunastu kanałów TV również na urządzeniach przenośnych, reklamowana jest przez Cyfrowy Polsat i sieć komórkową Plus jako rewolucja w telewizji. I tak jest w istocie, bo nie dość, że umożliwia ona użytkownikom odbiór na laptopach, smartfonach i tabletach kilkunastu programów telewizyjnych i radiowych (w tym nadawanych poprzez system Naziemnej Telewizji Cyfrowej), to jeszcze nie trzeba za to płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=413211 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

WWDC 2012: Nowości Apple: iOS 6, Mac OS X Mountain Lion, nowe MacBooki

Piotr Stanisławski

Apple pokazał nowości – poprawione systemy operacyjne, nowe komputery przenośne z wyświetlaczem Retina. Najważniejsze zmiany to rozwód z Google i zaręczyny z Facebookiem. No cóż – tym razem obyło się bez zaskoczeń. Apple staje się przewidywalne, choć wcale mu to nie przeszkadza w robieniu gigantycznych pieniędzy. Tegoroczny keynote na konferencji WWDC był serią ogłoszeń, których wszyscy się spodziewali. Co więc zmieni się w świecie jabłek?

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11912651,WWDC_2012__Nowosci_Apple__iOS_6__Mac_OS_X_Mountain.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Elektrim miał Erę, a teraz ma Polkomtel

Urszula Zielińska

Najważniejsze firmy Zygmunta Solorza-Żaka: Elektrim i Polkomtel połączył kapitałowy pomost.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/733565_Elektrim_mial_Ere_a_teraz_ma_Polkomtel.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Rosną emocje wokół TK Telekom

Magdalena Wierzchowska

Firmy zainteresowane kupnem TK Telekom dostały pytania od sprzedającego dotyczące ofert wiążących, które złożyły 31 maja. Mają czas na odpowiedź do 20 czerwca. — Spodziewam się, że decyzje dotyczące dalszego postępowania w sprawie sprzedaży spółki zapadną nie wcześniej niż pod koniec przyszłego tygodnia — mówi jedno z naszych źródeł. Każda z ofert w tego typu procesach jest obwarowana wieloma zastrzeżeniami i warunkami. Trudno je porównać, zwłaszcza w przypadku tak „trudnej” spółki jak TK Telekom, który ma 1,5 tys. pracowników (o wiele za dużo) i nie do końca wyjaśnione warunki prawa drogi — sprawy kluczowej dla potencjalnego kupca chcącego kłaść światłowody wzdłuż torów kolejowych. Pisaliśmy, że oferty złożyły Netia, GTS, Exatel i Hawe wraz z IT Polpager powiązanym z Zygmuntem Solorzem- Żakiem.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=127433# (dostęp płatny)

DM PKO BP: kupuj Netię, trzymaj akcje TPSA

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółek telekomunikacyjnych na GPW od „kupuj” dla Netii oraz „trzymaj” dla walorów TPSA. W raporcie z 1 czerwca DM PKO cenę docelową dla Netii określił na poziomie 7,9 zł, a dla TPSA na 15,6 zł (w momencie sporządzenia rekomendacji akcje pierwszej ze spółek kosztowały 5,7 zł, a drugiej 16 zł).

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=127468# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Elektrim już prawie bez ZE PAK, za to z Plusem

Urszula Zielińska

Zygmunt Solorz-Żak wyjął z kontrolowanego przez siebie Elektrimu pakiet akcji szykowanego na giełdę ZE PAK. Umieszcza w nim 1/5 Polkomtelu. Sprawozdania Elektrimu za 2011 rok przyniosły jego mniejszościowym akcjonariuszom (mają blisko 22 proc. akcji, a resztę Solorz-Żak) dwie istotne wiadomości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150364_Elektrim_juz_prawie_bez_ZE_PAK_za_to_z_Plusem.html (dostęp płatny)

Premiery od Apple’a rozgrzewają emocje

Aleksandra Stanisławska

Nowe modele Maców, integracja iPhone’a z Facebookiem i własne mapy – to nowości Apple. Apple wypuści na rynek ulepszone wersje komputerów Mac oraz system operacyjny iOS 6 przeznaczony dla iPhone’a, iPada i iPoda Touch. Nowości te pokazane zostały w poniedziałek wieczorem podczas Worldwide Developers Conference.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150346_Premiery_od_Apple%E2%80%99a_rozgrzewaja_emocje.html (dostęp płatny)

Budżet zaoszczędził na telefonach

Anna Cieślak-Wróblewska

Koszty bieżącego funkcjonowania administracji państwowej w ubiegłym roku okazały się o 2,7 proc. wyższe niż w 2010 r. Ale to najniższy wzrost od co najmniej 10 lat. Na wynagrodzenia urzędników i inne bieżące wydatki ministerstw i całej gamy instytucji finansowanych z budżetu państwa wydaliśmy 55,4 mld zł. To tylko o 2,7 proc. więcej niż w 2010 r. Tylko, bo zgodnie z zasadami przyjętymi przez rząd tego typu wydatki mogły się zwiększyć o ok. 5,3 proc. (1 proc. ponad inflację).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150340_Budzet_zaoszczedzil_na_telefonach.html (dostęp płatny)

Mobilność, czyli e-bankowość 2.0

Tablety i smartfony są siłą napędową rynku technologii komunikacyjnych. I są to nie tylko gadżety – najlepszym przykładem ich użyteczności jest dynamicznie rozwijająca się bankowość mobilna. Połączenie urządzenia mobilnego i usług bankowych jest czymś naturalnym – przekonują specjaliści. Rozwojowi bankowości mobilnej sprzyja z jednej strony rosnąca popularność smartfonów (Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków tego typu urządzeń w Europie), których w 2015 roku według szacunków Pyramid Research będzie w Polsce ok. 8 mln, czyli ok. 60 proc. ogólnej liczby telefonów. To ogromny skok z 3 proc. w 2008 roku i ok. 13 proc. w 2010 roku. Z drugiej strony banki dostrzegły możliwość „przeniesienia” e-bankingu na ekrany komórek i tabletów – od kilku lat oferują coraz to nowsze sposoby na mobilne „bankowanie”.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1150115_Mobilnosc_czyli_e-bankowosc_20.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Unia reguluje, Orange nie zbuduje

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu