Mniej muzyki w Vivie

Zmieni się też logo kanału i jego oprawa antenowa. Zasadniczą zmianą będzie jednak spadek czasu, przez jaki dotychczas były pokazywane w kanale teledyski. – Do tej pory nadawane były przez 75-85 proc. czasu antenowego, teraz ten czas zmniejszy się do 60 proc. I będzie to widać, bo te zmiany zajmą w prime-time (czas najlepszej oglądalności telewizyjnej – red.) – mówi Magdalena Adamska, dyrektor programowa Vivy Polska

Publikacja: 04.07.2012 07:00

Mniej muzyki w Vivie

Foto: ROL

– Zmiana wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze patrzymy na wyniki oglądalności i dłuższe formy lepiej się dziś oglądają niż teledyski. Po drugi – patrzymy, co dzieje się na innych rynkach, a tam także zachodzą takie zmiany. Po trzecie: zagęściło się na rynku stacji muzycznych. Kiedyś były na nim tylko Viva i MTV, które potem zaczęły należeć do jednej firmy. Obecnie mamy też Eskę TV, rebel.tv, 4fun.tv,TV Disco, Polo TV i wciąż słychać o możliwych nowych projektach tego typu, a liczba widzów na rynku pozostaje taka sama – mówi Adamska.

Moda na paradokumentalne telenowele

W lipcu w Viva Polska zadebiutują programy: Webnieci (polska produkcja, w której prowadzący – raper Tede i telewizyjny i radiowy prezenter KędziorPiotr Kędzierski – będą oceniać najciekawsze klipy z Internetu), amerykańska kreskówka Futurama oraz program Chyba ich pogięło!, w którym prezentowane będą najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące wyczyny osób nagranych przez kamery bezpieczeństwa czy policyjne oraz monitorujące ulice.

Na lato wprowadzone zostaną także do ramówki wakacyjne programy Viva Lato i show Viva Pudelek , a na jesień nadawca planuje wysokobudżetową produkcje z gatunku scripted reality. – Okazuje się, że programy w rodzaju Pamiętników z wakacji cieszą się dużym powodzeniem, bo to taki kontrolowany kicz – ludzie oglądają je z przymrużeniem oka – mówi Magdalena Adamska. Nowa ramówkę kanał kieruje do starszych widzów niż do tej pory. – Dotychczas myśleliśmy raczej o widzu w wieku 16-19 lat, teraz kierujemy się do 20-35-latków. Nasz standardowy widz do dwudziestokilkulatek na studiach lub tuz po –mówi Adamska.

W przeciwieństwie do największych stacji ogólnotematycznych wąsko sprofilowane kanały tematyczne w wakacje wprowadzają nowości, bo wtedy ich oglądalność nie spada, tak jak to jest w przypadku największych stacji.

Stacje tematyczne więcej inwestują w programy

Producenci programów rozrywkowych przyznają, że kanały tematyczne, które jeszcze do niedawna nie zamawiały w Polsce własnych produkcji, zaczynają się powoli na to decydować. Wynika to z ich rosnących udziałów w rynku oglądalności i – co za tym idzie – rosnących wpływów reklamowych.

Jak wynika z prognoz AtMedia– domu sprzedaży reklam stacji tematycznych. – W ostrożnym scenariuszu zakładamy w tym roku 12 proc. wzrost wpływów reklamowych stacji tematycznych i powyżej 10 proc. spadek anten ogólnopolskich telewizji naziemnych – mówi Marcin Boroszko, prezes AtMediów.  Jak dodaje, w przypadku stacji tematycznych będzie to oznaczało wzrost rynku z ok. 750 mln zł netto w ub.r. do ok. 840 mln zł w tym. – Przy założeniu ok. 10 proc. spadku telewizji naziemnych, udział segmentu kanałów tematycznych wyniesie 23-25 proc. w 2012 roku – dodaje Boroszko.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu