Jak ugryźć nowy plan roamingowy

Publikacja: 05.06.2013 16:00

Jak ugryźć nowy plan roamingowy

Foto: ROL

Nikt do końca nie rozumie, w jaki sposób można by wdrożyć – bardzo ogólnie zarysowaną przez komisarz ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes – koncepcję zniesienie kosztów połączeń wykonywanych w roamingu międzynarodowym.

Pomysł nie tylko wywróciłby cały dotychczasowym system świadczenia tych usług, ale także musiałby doprowadzić do istotnych zmian na rynkach krajowych. Do jakich stawek bowiem miałoby doprowadzić zniesienie kosztów roamingu? Zrównanych do stawek krajowych sieci inicjalizującej połączenie, czy do stawek krajowych abonenta?

Apel „stalowej Neelie” wzbudził konsternację nawet wśród tych operatorów, którzy popierają jej plan, aby wdrożyć w Europie ideę tzw. jednolitego rynku telekomunikacyjnego. – Podzielamy przekonanie o znaczeniu uproszczenia zasad świadczenia usług w roamingu dla zwiększania ruchu telekomunikacyjnego – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Przypomina jednak natychmiast, że wszystkie sieci komórkowe są w trakcie wdrażania zadekretowanego przez Komisję systemu wykonywania połączeń w roamingu, który ma pogłębić konkurencję na tym rynku. Bieżący ład w roamingu został ustalony w ubiegłym roku i mógłby potencjalnie obowiązywać do ok. 2017 r. Nie wiadomo czy i kiedy nowy plan Komisji miałby zmienić status quo.

Polski regulator natomiast nie spisuje propozycji Kroes na straty. – Rozporządzenie dotyczące zniesienia roamingu, to narzędzie budowania jednolitego rynku – uważa Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

ROZMOWA

rpkom.pl: – Co oznacza odezwa komisarz unijnej Neelie Kroes ws. zniesienia roamingu w UE z punktu widzenia operatora lokalnego?

Cezary Albrecht, dyrektor regulacji T-Mobile Polska: – Trudno powiedzieć, w jaki sposób – od strony operacyjnej – mógłby wyglądać proces likwidacji roamingu. Czekamy z niecierpliwością, ale i zaniepokojeniem na projekt takiej regulacji, który powinien pojawić się latem.

Trudno jednak wyobrazić sobie zniesienie roamingu przy jednoczesnym zachowaniu terytorialnego charakteru działalności firm telekomunikacyjnych w poszczególnych krajach, czy np. krajowe zakresy numeryczne.

Modele biznesowe i kosztowe operatorów w poszczególnych krajach różnią się. Każdy z nich w ostatnich latach zainwestował miliardy np. w infrastrukturę, czy częstotliwości, ale te inwestycje bardzo różnią się między sobą. Każdy ponosi też inne koszty pracy. Porównałbym tę sytuację do komunikacji miejskiej. Wdrożony w tym obszarze pomysł komisarz Neelie Kroes oznaczałby, że bilet kupiony w kiosku w Warszawie pozwala podróżować metrem w Londynie, albo autobusem w Madrycie. Teoretycznie możliwe, o ile powstałoby paneuropejskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Tylko, czy to realne skoro obecnie nawet w Lublinie nie możemy skorzystać z warszawskiego biletu?

Małgorzata Kalinowska, ekspert ds. regulacyjnych T-Mobile Polska: – Trudno sobie wyobrazić, żeby instytucja unijna była w stanie spowodować, że zniknie infrastrukturalne rozwiązanie, jakim jest roaming. Lub, że powstanie w Europie jednolity rynek telekomunikacyjny, dopóki mamy lokalnych operatorów, a w każdym kraju członkowskim odrębne ustawodawstwo, odrębne sądownictwo. Każdy kraj ma swój język, w którym muszą być przygotowywane dokumenty, cenniki i regulaminy. Nie jesteśmy w stanie dziś sobie wyobrazić, w jaki sposób idea ta mogłaby zostać wprowadzona w życie, w zakresie jaki kreśli komisarz Kroes.

Ta idea zniesienia roamingu poprzez zniesienie jego kosztów budzi również poważne zamieszanie i zaniepokojenie w środowisku telekomunikacyjnym, ze względu na fakt, że zaczynamy wdrażać bardzo kosztowne rozwiązanie przewidziane przez rozporządzenie unijne z 2012 r., polegające na rozdzieleniu usług krajowych od usług roamingowych i umożliwieniu klientowi (przy zachowaniu numeru i karty SIM) skorzystania z oferty alternatywnego dostawcy usług w roamingu. Tymczasem, zanim to rozwiązanie wejdzie w życie (1 lipca 2014) i zanim będzie można poznać jego efekty, zapowiadana jest już nowa regulacja, która ma całkowicie zlikwidować roaming. Przy takich sygnałach z Brukseli trudno oczekiwać, by na rynku pojawił się jakikolwiek alternatywny dostawca usług roamingu.

– Jakie – w zaproponowanym przez komisarz Kroes modelu – mogłyby być stawki na usługi dla wyjeżdżających za granicę?

Cezary Albrecht: – Tu także nie mamy jasności. Jeśli mówimy o tym, że podróżujący będą płacić stawki obowiązujące u operatora w kraju, do którego przyjeżdżają lub obowiązujące w sieci operatora, z którego usług korzysta na co dzień, to przestajemy mówić o jednolitym rynku europejskim, na którym stawki są wszędzie takie same. Ceny detaliczne za usługi krajowe w Unii są bardzo zróżnicowane, co jest pochodną zarówno czynników kosztowych, jak i siły nabywczej społeczeństwa.

Coś zbliżonego do koncepcji jednej stawki mamy natomiast obecnie: Unia wyznaczyła maksymalne stawki roamingowe oraz stawki hurtowe.

– Co państwa zdaniem musiałoby się wydarzyć, aby roaming międzynarodowy rzeczywiście mógł być zniesiony?

Małgorzata Kalinowska: – Możemy przestać używać słowa „roaming”, ale nadal pozostają do rozwiązania wszelkie kwestie związane z: korzystaniem przez naszych klientów podczas podróży zagranicznych z sieci operatorów zagranicznych, rozliczeniami za korzystanie z tych usług, billingiem, fakturowaniem, rozpatrywaniem reklamacji, itp.

Poza tym, roaming będzie istniał nadal, bo nawet jeśli udałoby się go znieść w Europie, to nadal będą nas łączyć umowy z operatorami np. w Tunezji, czy w Egipcie, a klienci podróżujący do tych krajów będą zainteresowani usługami roamingowymi.

– Dziękujemy za rozmowę.

rozmawiała Urszula Zielińska

Nikt do końca nie rozumie, w jaki sposób można by wdrożyć – bardzo ogólnie zarysowaną przez komisarz ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes – koncepcję zniesienie kosztów połączeń wykonywanych w roamingu międzynarodowym.

Pomysł nie tylko wywróciłby cały dotychczasowym system świadczenia tych usług, ale także musiałby doprowadzić do istotnych zmian na rynkach krajowych. Do jakich stawek bowiem miałoby doprowadzić zniesienie kosztów roamingu? Zrównanych do stawek krajowych sieci inicjalizującej połączenie, czy do stawek krajowych abonenta?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?