Polkomtel pokazał agregację 30 MHz w paśmie 800

Publikacja: 26.03.2014 13:25

Polkomtel, operator sieci Plus przeprowadził dziś w siedzibie Telewizji Polsat pierwszy na świecie testowy pokaz agregacji 2x15MHz z zakresu 800 MHz (LTE Advanced), czyli całego pasma dywidendy cyfrowej udostępnionej mu na ten cel operatorowi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Urządzenia i obsługę techniczną testu zapewnił Huawei, a osiągnięta w czasie testu przepływność wyniosła maksymalnie 225 Mb/s. Według Polkomtela taka też ma być maksymalna przepływność do terminala. Dla porównania na 20 MHz w paśmie LTE (bez agregacji) pozwala osiągnąć przepływność do 150 Mb/s.

Według Rafała Steina, dyrektora ds. strategii i standaryzacji w Polkomtelu, Huawei zasygnalizował, że w ciągu trzech miesięcy od otrzymania zamówienia jest w stanie dostarczyć komercyjne rozwiązanie.

– Czy da się je wdrożyć komercyjnie w ogólnopolskiej sieci? Tak – mówił Stein.

Polkomtel odpowiedział również odpowiedź na zarzuty, że nadal brakuje standardu 3GPP Intra-Band Carrier Agregation (LTE-A) dla agregacji więcej niż 20 MHz pasma.

– Uważamy, że standard taki da się wprowadzić jednocześnie z przygotowaniem rozwiązania i jego wdrożeniem komercyjnym. Usługa łączenia kanałów jest zestandaryzowana – mówił po dzisiejszym pokazie Stein.

– Wszystko jest kwestią decyzji biznesowych. W 2010 r. podjęliśmy decyzję, że warto zainwestować w technologię LTE. Dzisiaj jesteśmy gotowi dać Polakom więcej, jak górnolotnie by to nie zabrzmiało – mówił Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Zygmunta Solorza-Żaka.

Nie ukrywał, że dzisiejszy pokaz ma związek ze zbliżającą się aukcją częstotliwości LTE oraz pomysłem zbudowania jednej ogólnopolskiej sieci w zakresach 800 i 2600 MHz. Przypomniał przy tym, że o budowie jednej sieci mówił w przyszłości Maciej Witucki, b. prezes Orange Polska.

– W okresie przejściowym mogłyby funkcjonować dwie sieci po 15 MHz, ale chcielibyśmy, aby gdzieś zostało zapisane, że docelowo powstać ma jedna sieć –

Jedną z barier budowy takiej sieci (wskazywali ją także dostawcy) był brak wdrożeń agregacji 800-tki powyżej 20 MHz.

–  Nadal mamy nadzieję, że regulator uwzględni nasze postulaty w ostatecznym kształcie Czekamy na opublikowanie ostatecznej dokumentacji aukcyjnej – mówiła w środę Beata Iracka-Piskorz, dyrektor biura prawnego Polkomtela.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu