Raport Arthur D.Little i Exane BNP Paribas oraz debata: w Polsce odbicie przyjdzie wcześniej niż w Europie

Publikacja: 17.06.2014 14:25

Coraz wolniejszego spadku przychodów i rekordowo wysokich inwestycji operatorów telekomunikacyjnych w Europie w 2014 roku spodziewają się firmy Arthur D.Little i Exane BNP Paribas w najnowszej edycji raportu poświęconego branży, zatytułowanego „Capex: długi marsz”.

Według autorów raportu zaprezentowanego oficjalnie w Warszawie w poniedziałek, w 2013 r. inwestycje europejskich operatorów telekomunikacyjnych – stacjonarnych, kablowych i komórkowych – sięgnęły 36,3 mld euro, rosnąc nieznacznie rok do roku o 0,8 proc.

W 2014 roku – prognozują doradcze firmy – nakłady telekomów skoczą o ponad 10 proc. do 40,1 mld euro. Przyczyni się do tego przede wszystkim program Vodafone – Project Spring, ale również zwiększone nakłady operatorów zasiedziałych na stacjonarny, szerokopasmowy szybki Internet.

– Operatorzy zasiedziali przyspieszą inwestycje, aby dogonić operatorów kablowych – przekonywał Karim Taga, partner zarządzający w Arthur D.Little.

Analitycy szacują, że podłączenie gospodarstwa domowego do sieci szerokopasmowego szybkiego Internetu to w Europie koszt od 150 do 1500 euro w zależności od kraju i przyjętej ostatecznie technologii (FTTC/VDSL, FTTH).

Ponieważ przychody telekomów obniżały się w ostatnich kilku latach i podobnie – analitycy podtrzymują opinię z ub.r.  – będzie i w tym roku, to wskaźnik CAPEX/przychody skoczy do rekordowego poziomu 16,6 proc. To średnia dla branży. Dla operatorów komórkowych oznacza to wzrost wskaźnika, dla alternatywnych i kablowych – spadek.

Choć 2013 r. okazał się dla branży słabszy niż prognozowali eksperci wcześniej, to podtrzymują oni, że przychody europejskich telekomów w 2014 r. mają obniżyć się o 3 proc. do 196,1 mld euro, w 2015 r. już tylko o 1,5 proc. do 192,9 mld euro, a w 2016 r. będą bliskie stabilizacji.

Według prezesów czterech największych polskich operatorów telekomunikacyjnych, którzy wzięli udział w poniedziałkowym panelu zorganizowanym przez kancelarię CMS, w Polsce do stabilizacji przychodów może dojść szybciej.

Relację z ich konfrontacji podczas poniedziałkowego spotkania rpkom.pl opublikuje wkrótce.

Zapraszamy do lektury.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay