Parlament Europejski odrzucił ACTA

Kontrowersyjny dokument, który w założeniu miał prowadzić do ograniczenia obrotu nielegalnymi, podrabianymi towarami to pierwsza międzynarodowa umowa handlowa, która odrzucił

Publikacja: 04.07.2012 13:12

ACTA wzbudziła wiele kontrowersji w całej Europie, obawiano się, że może posłużyć, jako narzędzie do inwigilowania internautów i dać możliwość gromadzenia informacji o tym, co robią w sieci. Społeczny sprzeciw wobec międzynarodowej umowy przełożył się na manifestacje w wielu krajach. Do PE wysłano kilka petycji przeciwko ACTA, w tym jedna podpisana przez ponad 2,8 miliona Europejczyków.

Zdaniem Davida Martina, brytyjskiego deputowanego, który był odpowiedzialny w PE za prace nad ACTA, umowa zawiera wiele niejednoznacznych zapisów, które mogą być rozmaicie interpretowane. – Kiedy idziesz za głosem zwykłych ludzi, mówią, że jesteś populistą, a kiedy ulegasz lobby przemysłowemu, mówią, że zachowujesz się odpowiedzialnie – krytykował Martin zapisy dokumentu.

PE nie był jednak w sprawie ACTA jednogłośny – częśc posłów z grupy EPP i ECR wstrzymała się od głosu. Christofer Fjellner z Europejskiej Partii Ludowej nawoływał, by odłożyć głosowanie do czasu rozstrzygnięcia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, czy ACTA jest zgodna z prawem europejskim.

– Czekamy teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i apelujemy do Parlamentu Europejskiego, aby uczynił egzekwowanie praw własności intelektualnej priorytetem naszej polityki w obszarze handlu zagranicznego – skomentowała wyniki głosowania szefowa Światowego Stawarzyszenia Firm Fonograficznych (IFPI), Frances Moore.

Za założeniami dokumentu do końca opowiadały się także organizacje zrzeszające twórców.

– ACTA to ważne narzędzie promocji europejskich miejsc pracy i własności intelektualnej. Niestety porozumienie miało zły start w Parlamencie Europejskim i jego rzeczywiste i ważne zalety nie przetrwały – komentuje Anne Bergman-Tahon, dyrektor Federacji Europejskich Wydawców (FEP), członek koalicji ponad 130 organizacji popierających ACTA.

Przeciwko, także w Polsce, opowiadało się wiele organizacji pozarządowych. – Dzisiejsze zwycięstwo w wojnie z ACTA daje nadzieję na bardziej otwarty sposób prowadzenia polityki. Osłabia pozycję lobbystów działających na rzecz interesów przemysłu rozrywkowego, a przede wszystkim  dowodzi, że głos obywateli może być usłyszany także w Brukseli i może realnie wpłynąć na politykę międzynarodową w kluczowych dla nas sprawach – ocenia Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, która od początku zwalczała założenia zawarte w ACTA.

Porozumienie ACTA było negocjowane przez Komisję Europejską w imieniu państw członkowskich UE a także przez Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę, Japonię, Meksyk, Maroko, Nową Zelandię, Singapur, Koreę Południową oraz Szwajcarię.

Dzisiejszy wynik głosowania oznacza, że umowa nie zacznie obowiązywać w żadnym z państw unijnych.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego