W trwającym projekcie DYSKUSJA RPKOM: Regulacyjne wyzwania 2014 głos zabrał właśnie ORANGE Polska. Poniżej przedstawiamy opinię przedstawiciela spółki.
Marta Brzoza, Dyrektor Współpracy Regulacyjnej Orange Polska.
Polityka regulacyjna weszła w fazę wspierania jakości usług i zapewnienia klientom możliwości szerszego wyboru oferty, konkurencyjnej na poziomie świadczenia usług oraz ich jakości. W naszej ocenie działania regulatora powinny iść w kierunku odciążania operatorów ze zbyt licznych obowiązków oraz wprowadzania dla nich ułatwień. Wszystko po to, aby wspólny cel, czyli podnoszenie satysfakcji klientów, mógł być zrealizowany.
Najważniejszym wyzwaniem regulacyjnym jest zapewnienie warunków dla inwestycji podnoszących jakość infrastruktury na poziomie wskazanym w Narodowym Planie Szerokopasmowym, szczególnie w kwestii dostępności usług szerokopasmowych NGA. Według założeń rządowych, większość inwestycji pochodzić będzie z sektora prywatnego, dlatego istotne jest, aby regulacje rynkowe na kolejne lata wspierały maksymalizację i optymalizację nakładów inwestycyjnych operatorów. To oni stanowią siłę napędową sektora. Biorąc pod uwagę obecną dostępność usług o szybkości minimum 30 Mb/s oraz 100 Mb/s, przed całym rynkiem stoi ambitne zadanie. Szczególnie istotna jest aktywizacja inwestycji w sieci stacjonarne w technologii FTTH, których dostępność w 2020 roku powinna wynosić 50 proc. Obecnie w skali całego kraju pozostaje ona niewielka.
Ważne jest także realne usprawnienie procedur administracyjnych. Pomimo wejścia w życie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (2010) i jej znowelizowania (2012) proces inwestycyjny nie uległ znaczącemu skróceniu i uproszczeniu. Obok przepisów proinwestycyjnych, takich jak ustawa o korytarzach przesyłowych, czy założenia kodeksu budowlano-urbanistycznego, pojawiają się inne, które utrudniają inwestycje np. ustawa krajobrazowa. Proces inwestycyjny jest długotrwały, dlatego ramy prawne powinny być przejrzyste, trwałe, przewidywalne i wolne od uznaniowości. Zmniejszanie barier ma również istotne znaczenie w kontekście aukcji LTE i wymagań inwestycyjnych z nią związanych. Rozwój sieci szczególnie w tzw. białych plamach będzie wymagał dużego wysiłku inwestycyjnego.