UKE jeszcze raz weźmie się za asymetrię MTR

Publikacja: 20.01.2012 09:13

W minionych kilkunastu dniach Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał z procesu konsolidacyjnego w Komisji Europejskiej wszystkie decyzje regulacyjne ustalające sposób wyznaczania kosztów w sieciach polskich operatorów infrastrukturalnych. Decyzje te miały – w praktyce – znieść asymetrię rozliczeniową pomiędzy trzema dużymi sieciami (Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel), a siecią P4, które dzisiaj wynosi 163 proc. (stawki odpowiednio 15,20 i 24,77 grosza za minutę brutto).

Do projektów tych decyzji krytycznie odniosła się Komisja Europejska, która stwierdziła m.in., że UKE nie poprzedził ich analizą rynku, i że powinien ustalić w nich stawki na dłuższy okres, co dałoby operatorom możność planowania biznesu. Chociaż UKE w publicznych komentarzach skrytykował te zastrzeżenia, to jednak zdecydował się na wycofanie projektów. Jak podają dzisiaj jego przedstawiciele: „po konsultacjach z Komisją i BEREC”, ale nie chcą zdradzić powodów zmiany stanowiska. Wedle osób związanych z rynkiem UKE nie chciał dawać dodatkowych argumentów oponentom, którzy mogą zaskarżyć decyzję regulacyjną w sądzie i będzie chciał wypracować dokument, który da pożądany przez UKE efekt i zostanie zaakceptowany przez komisję. Cel, jakim jest zniesienie asymetrii od 1 stycznia 2013 r. jest akceptowany przez wszystkie strony – Komisję, UKE, P4 i MNO.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką