Aktualizacja: 11.05.2025 03:25 Publikacja: 20.01.2012 09:13
W minionych kilkunastu dniach Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofał z procesu konsolidacyjnego w Komisji Europejskiej wszystkie decyzje regulacyjne ustalające sposób wyznaczania kosztów w sieciach polskich operatorów infrastrukturalnych. Decyzje te miały – w praktyce – znieść asymetrię rozliczeniową pomiędzy trzema dużymi sieciami (Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel), a siecią P4, które dzisiaj wynosi 163 proc. (stawki odpowiednio 15,20 i 24,77 grosza za minutę brutto).
Do projektów tych decyzji krytycznie odniosła się Komisja Europejska, która stwierdziła m.in., że UKE nie poprzedził ich analizą rynku, i że powinien ustalić w nich stawki na dłuższy okres, co dałoby operatorom możność planowania biznesu. Chociaż UKE w publicznych komentarzach skrytykował te zastrzeżenia, to jednak zdecydował się na wycofanie projektów. Jak podają dzisiaj jego przedstawiciele: „po konsultacjach z Komisją i BEREC”, ale nie chcą zdradzić powodów zmiany stanowiska. Wedle osób związanych z rynkiem UKE nie chciał dawać dodatkowych argumentów oponentom, którzy mogą zaskarżyć decyzję regulacyjną w sądzie i będzie chciał wypracować dokument, który da pożądany przez UKE efekt i zostanie zaakceptowany przez komisję. Cel, jakim jest zniesienie asymetrii od 1 stycznia 2013 r. jest akceptowany przez wszystkie strony – Komisję, UKE, P4 i MNO.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Pod koniec lutego rozpocznie się druga misja na Księżyc prywatnej firmy Intuitive Machines. Plan zakłada zbadani...
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sob...
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2...
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług in...
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektor...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas