– Z przyjemnością stwierdzamy, że Sejm przyjął projekt przez aklamację – mówi[b] Agnieszka Zaborowska[/b],[b] dyrektor departamentu telekomunikacji w Ministerstwie Infrastruktury[/b]. Teraz projekt trafi do Senatu,który zajmie się nim podczas posiedzenia 29 kwietnia. Jeżeli ten nie będzie miał zastrzeżeń, to ustawa może wejść w życie na przełomie czerwca i lipca br.
– Dobrze się stało, że prace nad projektem megaustawy przyspieszyły, jednak moje zastrzeżenia do pewnych jego zapisów pozostają aktualne – skomentował dla rpkom.pl [b]Jarosław Roszkowski, prezes Crowley Data Poland[/b]. – Wygląda na to, że w projekcie nie zostaną dokonane już żadne zmiany. Pierwsze kłopoty mogą nastąpić na etapie implementacji nowej ustawy, pisania rozporządzeń. Pytanie także, jak w nowym otoczeniu prawnym odnajdą się samorządy – dodał Roszkowski.
Razem z megaustawą Sejm przyjął [b]nowelizację prawa telekomunikacyjnego[/b], z dostosowaną do dyrektywy unijnej definicją abonenta usług telekomunikacyjnych. Po noweli za takowego nie będą uznawana wyłącznie osoby, które zawarły na piśmie umowę z dostawcą publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, a więc również użytkownicy usług przedpłacanych. To jedyny zapis, jak pozostał z tzw. nieunijnej noweli prawa telekomunikacyjnego, jaka przygotowywana była od trzech lat przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwo Infrastruktury. Ministerstwo szykuje teraz większa nowelę związana z przyjęciem jesienią ubiegłego roku tzw. pakietu telekomunikacyjnego przez Parlament Europejski.
[i] – współpraca Tomasz Boguszewicz[/i]
[i]W informacji opublikowanej na rpkom.pl 31 marca podaliśmy błędnie datę głosowania megaustawy w Sejmie na 9 kwietnia. Za błąd przepraszamy czytelników.[/i]