Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 27 lutego

Publikacja: 27.02.2018 07:30

Coraz więcej sklepów internetowych
W 2017 r. powstały w Polsce 8333 sklepy internetowe – o 101 więcej niż w 2016 r. To odmiana, bo od czterech lat liczba otwieranych e-placówek spadała. Zdaniem ekspertów ponowne ożywienie na tym rynku jest zasługą wprowadzanego od marca zakazu handlu w niedziele. – A właśnie sprzedaż online nie została nim objęta – mówi Sławomir Paruch, wspólnik w kancelarii Raczkowski Paruch, który od kilku miesięcy sygnalizował, że handel internetowy wyraźnie zyska na nowych przepisach.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1107281,zakaz-handlu-w-niedziele-coraz-wiecej-sklepow-internetowych.html (dostęp płatny)

JPK przesłało ponad 1,5 mln przedsiębiorców
Znakomita większość jednolitych plików kontrolnych za styczeń była prawidłowa. Wczoraj minął termin ich przesyłania. Pierwszy raz zrobili to również mikroprzedsiębiorcy. Resort zdementował plotkę o tym, że system do przyjmowania plików JPK przestał wczoraj w pewnym momencie działać. Nic takiego nie miało miejsca – usłyszeliśmy w Ministerstwie Finansów.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1107265,przedsiebiorcy-przesylaja-jpk.html (dostęp płatny)

Parkiet

Komputronik: Ten rok będzie na plusie
W sprawozdaniu za rok obrachunkowy, który zakończy się 31 marca 2018 r., ma zostać uwzględnione rozliczenie ugody, którą Komputronik zawarł ze spółką Clea&Carbon Energy. Inwestorzy zastanawiają się, jakie w praktyce będą jej skutki.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796895_Komputronik:_Ten_rok_bedzie_na_plusie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Nieudane e-państwo sfinansuje światłowód
Z blisko 1 mld EUR funduszy UE na e-administrację Polska może nie wydać nawet połowy. Niewykorzystane pieniądze zostaną przesunięte na infrastrukturę szerokopasmową lub przepadną. W styczniu pisaliśmy o zbyt wolnym wydawaniu funduszy z drugiej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), przeznaczonych na poprawę dostępności i jakość e-usług publicznych. To prawie 1 mld EUR. Według stanu na początek roku Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), odpowiedzialne za zarządzanie pieniędzmi z POPC, oceniło 115 wniosków z łączną kwotą wydatków kwalifikowanych wynoszącą 4,65 mld zł. Pozytywnie zweryfikowano 48 projektów, dla których dofinansowanie wyniesie w sumie 2,18 mld zł. Do tej pory wydano niecałe 200 mln zł. Houston, mamy problem Wanda…
https://www.pb.pl/nieudane-e-panstwo-sfinansuje-swiatlowod-906565 (dostęp płatny)

W chmurze swobodniej
Przygotowywane w Brukseli rozporządzenie pozwoli na nieskrępowany przepływ danych nieosobowych w UE. Prace nad projektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zasad swobodnego przepływu danych nieosobowych w Unii Europejskiej (UE) idą w dobrym kierunku — uważa Konfederacja Lewiatan. Działająca w parlamencie Komisja ITRE (Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) przyjęła już projekt opinii do przyszłego rozporządzenia, które powinno wzmocnić gwarancje swobody przepływu wspomnianych danych, czyli informacji, które nie pozwalają ustalić tożsamości internauty (np. przeglądane strony).
https://www.pb.pl/w-chmurze-swobodniej-906572 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

CEPiK 2.0 poczeka
Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt zmian w prawie o ruchu drogowym, który rozkłada w czasie wejście w życie rozbudowanej CEPiK. Chodzi głównie o migrację danych o instruktorach, wykładowcach, egzaminatorach, lekarzach, psychologach, ośrodkach szkolenia kierowców i pracowniach psychologicznych.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367358-CEPiK-20-poczeka.html (dostęp płatny)

Smartfony przyspieszają i drożeją
Wirtualna rzeczywistość, internet rzeczy, robotyka, inteligentne miasta mają napędzać rozwój sieci komórkowych nowej generacji – 5G. A te superszybkie sieci to przyszłość telekomunikacji. Być może, jak mówi plotka przekazywana w minionym tygodniu przez hiszpańskie gazety, za rok największe targi firm technologii komórkowej odbędą się w Dubaju, ale jeszcze raz około 70 tysięcy osób związanych zawodowo z branżą telekomunikacji mobilnej spotyka się w Barcelonie. W poniedziałek w stolicy Katalonii ruszył Mobile World Congress 2018. W niedzielę już tradycyjnie start spotkań menedżerów, analityków, regulatorów i mediów poprzedziły premiery nowych urządzeń konsumenckich.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367399-Smartfony-przyspieszaja-i-drozeja.html (dostęp płatny)

Zaczyna się dyskusja nad budzącym emocje tematem

Sieci 5G będą wymagać innej konfiguracji albo luźniejszych norm pola elektromagnetycznego.
Po dyskusji, która przetoczyła się przez siedzibę prezydenta Andrzeja Dudy i resort cyfryzacji w 2016 r., Instytut Łączności (IŁ) najpierw przeprowadzi pilotażowe badanie emisji PEM przez sieci komórkowe, a potem – w 2017 r. – badanie ogólnopolskie. To właśnie wyniki ubiegłorocznej pracy IŁ podsumował teraz resort cyfryzacji. Według ministerstwa, najważniejszy wniosek z badania jest taki, że telekomy mieszczą się w restrykcyjnych krajowych normach. A z punktu widzenia operatorów komórkowych ważny wniosek jest inny i – paradoksalnie – wypływa z informacji, że IŁ znalazł miejsca, gdzie mogą występować – nieliczne, ale jednak – przekroczenia norm.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367271-Zaczyna-sie-dyskusja-nad-budzacym-emocje-tematem.html (dostęp płatny)

Problem pendolina nie powinien się powtórzyć
Będzie stopniowo przybywać wagonów z wewnętrzną siecią dostępu do internetu dla pasażerów. Szybkie pociągi Pendolino stały się w świecie telekomunikacyjnym symbolem porażki. Zamawiająca pociągi spółka PKP InterCity nie uwzględniła w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (tzw. SIWZ) instalacji sieci dostępu do internetu wi-fi i mimo prób nie udało się tego błędu naprawić. Nauka była bolesna i nie poszła w las.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367270-Problem-pendolina-nie-powinien-sie-powtorzyc.html (dostęp płatny)

Kolej na system
Po latach prób, sporów i przepychanek, w tym roku ostatecznie ruszy budowa ogólnopolskiego systemu cyfrowej łączności radiowej i sygnalizacji bezpieczeństwa dla pociągów (ERTMS/GSM-R). Wprawdzie na dwóch trasach takie systemy już działają, ale projektu o takiej skali jeszcze nie było.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367269-Kolej-na-system.html (dostęp płatny)

Internetowe połączenie z samolotu na Ziemię teraz dzięki masztowi i satelicie
Taką dodatkową usługę może zaproponować grupa, do której należy T-Mobile Polska. Na razie właściciel telekomu – Deutsche Telekom – ogłosił, że zakończył budowę naziemnej części sieci masztów w Europie (w tym także w Polsce), potrzebnej, by pasażerowie samolotów mogli używać w chmurach tych samych funkcji smartfonów, co będąc na Ziemi.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1367272-Internetowe-polaczenie-z-samolotu-na-Ziemie-teraz-dzieki-masztowi-i-satelicie.html (dostęp płatny)

Coraz więcej sklepów internetowych
W 2017 r. powstały w Polsce 8333 sklepy internetowe – o 101 więcej niż w 2016 r. To odmiana, bo od czterech lat liczba otwieranych e-placówek spadała. Zdaniem ekspertów ponowne ożywienie na tym rynku jest zasługą wprowadzanego od marca zakazu handlu w niedziele. – A właśnie sprzedaż online nie została nim objęta – mówi Sławomir Paruch, wspólnik w kancelarii Raczkowski Paruch, który od kilku miesięcy sygnalizował, że handel internetowy wyraźnie zyska na nowych przepisach.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1107281,zakaz-handlu-w-niedziele-coraz-wiecej-sklepow-internetowych.html (dostęp płatny)

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów