Wyniki Netii w II kwartale 2018 r.: stabilizuje się marżowość

Publikacja: 13.08.2018 12:06

Wyniki Netii w II kwartale 2018 r.: stabilizuje się marżowość

Foto: ROL

Kolejny kwartał 2018 roku nie przyniósł zmian w trendach widocznych w wynikach finansowych i operacyjnych Netii, stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego, przejętego przez Grupę Cyfrowy Polsat i Zygmunta Solorza. W II kwartale br. Netia zanotowała 342,87 mln zł przychodu (spadek o 5,1 proc. rok do roku), 92,1 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA była mniejsza o 5,2 proc. niż przed rokiem, a zarząd zwracał uwagę na jej stabilizację) oraz 11,7 mln zł zysku netto (o około 15 proc. mniej niż rok wcześniej).

Operatorowi spadła liczba tradycyjnych usług stacjonarnych, a przybyło użytkowników płatnej telewizji i usług mobilnych.

W sumie w końcu czerwca Netia świadczyła 1,937 mln usług (RGU), o 22,6 tys. mniej niż w końcu marca.

Stabilizację – zgodnie z dążeniem menedżerów – zapowiedziami zaczyna być widać powoli na własnej sieci Netii, gdzie w minionym kwartale ubyło 1,7 tys. RGU, podczas gdy rok temu ubytek wyniósł 21,6 tys..

Największy udział w całkowitej liczbie usług mają usługi telefonii stacjonarnej. Po półroczu było ich 970,2 tys., podczas gdy w marcu o 989 tys. (różnica to 18,8 tys.).

Szerokopasmowa transmisja danych, druga co do ważności w strukturze pozycja, liczyła sobie w końcu czerwca 617,4 tys. RGU (spadek o 10,9 tys. w kwartał), tracąc też nieznacznie klientów na sieci własnej. Widać przy tym, że podobnie jak w Orange Polska, coraz więcej użytkowników korzysta z modernizowanych łączy telekomu.

Źródło: Netia

Publikacja wyników Netii za II kwartał br. mogła być pierwszą okazją do rozmów z zarządem o przyszłości w grupie nowego większościowego akcjonariusza – Cyfrowego Polsatu. Analitycy nie kryli rozczarowania. „Niczego się nie dowiedziałem”. Z takim komentarzem opuścił salę konferencyjną w siedzibie Netii jeden z giełdowych analityków, gdy w piątek zarząd telekomu odmawiał odpowiedzi na pytania padające z sali. Dotyczyły one głównie zaawansowania wartego 417 mln zł projektu inwestycji w modernizację infrastruktury szerokopasmowej spółki, który Netia ogłosiła w 2016 roku.

Andrzej Abramczuk, od 18 sierpnia prezes Netii (a teraz jeszcze kilka dni członek zarządu ds. strategii i regulacji), powołał się na zasady komunikacji firmy i odmówił podania takich danych, jak obecny zasięg sieci NGA (o prędkości od 30 Mb/s w górę) czy liczba gospodarstw domowych, w których łącza zostały do tej pory zmodernizowane. – Projekt idzie trochę lepiej niż zakładaliśmy – powiedział. – Podjęta w 2016 roku decyzja, aby w jak najszybszym tempie zmodernizować jak największą część sieci była słuszna. Uważamy, że zrealizujemy projekt z sukcesem – dodał.

Pytany, czy wysokość inwestycji w sieć może się zmienić powiedział: – Jeśli już, to w górę. W I połowie br. gotówkowe inwestycje Netii wyniosły 111 mln zł. Łącznie ze złożonymi zamówieniami suma jest niemal taka jak rok wcześniej. Podano, że sieciowe projekty technologiczne pochłonęły w br. 28 mln zł, a budżetu modernizacyjnego nie ujawniono.

Spółka zapewniła, że tam, gdzie sieć jest modernizowana, przybywa klientów internetu i telewizji, za którą klienci płacą coraz więcej, ponieważ dokupują pakiety i korzystają z ofert premium. – Największą nadzieją na przyszłość jest produkt telewizyjny ARPU, z którego można nam w przyszłości znacząco podnieść wyniki – mówił Abramczuk.

Cyfrowy Polsat, który wraz z Zygmuntem Solorzem przejął kontrolę nad Netią w ubiegłym kwartale, oszacował synergie na 800 mln zł w latach 2019–2023.

Netia nie określiła jeszcze korzyści płynących dla niej z mariażu. Na razie została objęta umowami kredytowymi Cyfrowego Polsatu (wzięła 300 mln zł, spłaciła EBI), wróciła na anteny TV (Polsatu) z reklamą usług, a w czerwcu internet od Netii trafił do oferty w części salonów Plusa i Cyfrowego Polsatu (jest w 161 punktach). Kolejne obszary współpracy firm mają być omawiane po wakacjach.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu