Przegląd prasy – czwartek 28 października

Publikacja: 28.10.2010 08:20

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]TP: rynek rośnie, ceny nie spadną[/b]

Michał Fura

Motorem rynku telekomunikacyjnego mają być w kolejnych kwartałach internet i telewizja, przychody z połączeń rosną wolniej. Grupa TP zakończyła trzeci kwartał spadkiem przychodów o 3,9 proc., do 3,9 mld zł. Szefowie spółki twierdzą jednak, że nie jest to zły wynik, bo firmie udało się wyhamowywać tempo, w jakim wcześniej przychody spadały. Pod koniec ubiegłego roku zjazd miał dwucyfrowe tempo. W całym 2010 roku będzie on niższy niż 6 proc. – Czwarty kwartał będzie dla Grupy TP kolejnym, w którym spadek przychodów jeszcze bardziej wyhamuje, a spółka ma zakończyć cały rok z zyskiem – zapowiada Maciej Witucki, prezes TP.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=325446 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]TP SA: Ponad 1 mld zł rezerwy na odszkodowanie[/b]

Przemysław Poznański, Reuters

720 mln zł straty – to wynik Telekomunikacji Polskiej w trzecim kwartale. To jednak efekt rezerwy, którą spółka poczyniła, aby mieć pieniądze na ewentualne odszkodowanie dla spółki DTGP. O co chodzi w sporze z DPTG? Tę spółkę powołano w latach 80. do budowy kabla światłowodowego, który połączył Polskę z Danią i Europą Zachodnią. Na mocy tej umowy DPTG miała przez 15 lat pobierać opłatę w wysokości 14,8 proc. przychodu generowanego przez opłaty za korzystanie z podwodnego kabla. Od tego czasu Tepsa zapłaciła łącznie ok. 80 mln euro, ale zdaniem DTGP to za mało, a roszczenie spółki uznał we wrześniu wiedeński arbitraż – na mocy wyroku TP SA ma zapłacić 270 mln euro, odsetki mogą sięgnąć 122 mln. Zasądzone odszkodowanie to jeszcze nie wszystko – to tylko kwota za lata 1994-2004. W Wiedniu toczy się drugi proces dotyczący rozliczeń po roku 2004.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8579873,TP_SA__Ponad_1_mld_zl_rezerwy_na_odszkodowanie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]TP utrzymuje cele i ogłasza koniec cięć cen Internetu[/b]

Urszula Zielińska

Choć za sprawą 1,1 mld zł rezerwy wyniki grupy Telekomunikacji Polskiej znalazły się w III kwartale pod kreską, jej zarząd utrzymał założenia na drugą połowę roku. Podtrzymujemy wszystkie zapowiedziane na drugie półrocze wielkości – powiedział Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, gdy grupa opublikowała wyniki za III kwartał. Aktualny jest plan, zgodnie z którym przychody w drugiej połowie roku mają spadać wolniej niż w pierwszej, a marża EBITDA (stosunek zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację do przychodów) ma wynieść 36–37 proc. Wydatki inwestycyjne mają sięgnąć 16–18 proc. przychodów w skali roku (muszą więc bardzo wzrosnąć), a wolne przepływy gotówkowe mają przekroczyć 2,2 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/690069_TP_utrzymuje_cele_i_oglasza_koniec_ciec_cen_Internetu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Apple atakuje chiński rynek[/b]

ŁO, Bloomberg

We wrześniu Apple rozpoczął w Chinach sprzedaż swojego tabletu iPad i ostatniej wersji smartfonu iPhone. Otworzył także dwa kolejne sklepy tradycyjne w Pekinie i Szanghaju. Głównym konkurentem Apple na rynku chińskim jest rodzime Lenovo. Większą część sprzętu Apple produkuje się w Chinach.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=71f61301-8956-421a-a896-584b3a7f1250&date=2010-10-28 (dostęp płatny)

[b]Aster umacnia się w Krakowie[/b]

Katarzyna Latek

Jedna z największych kablówek przejęła krakowskiego operatora internetu. Choć sama jest na sprzedaż — kupuje. Aster powiększa grupę, umacniając się w grodzie Kraka. Właśnie kupił spółkę GH Net, która świadczy usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Obecnie obsługuje ona 16,5 tys. abonentów — głównie na terenie Krakowa, ale także, w mniejszym stopniu, Radomia. W zasięgu sieci znajduje się jednak około 50 tys. gospodarstw domowych. Dzięki transakcji Aster przejmie też 150 klientów biznesowych obsługiwanych do tej pory przez GH Net — są to przede wszystkim firmy małej i średniej wielkości.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=c5e91888-126a-4409-8777-f1614487fc2b&date=2010-10-28 (dostęp płatny)

[b]Telekomunikacja Polska zamknie rok na plusie[/b]

Katarzyna Latek

Spółka musiała podwoić rezerwę na odszkodowanie dla duńskiej firmy DPTG. O ugodzie nawet nie myśli. Największy polski operator telekomunikacyjny nie zachwycił wynikami finansowymi. Jednak tempo spadku przychodów ma wyhamować. Maciej Witucki, prezes telekomu, zapowiada, że w całym roku 2010 spadek przychodów ma wynieść mniej niż 6 proc. Skonsolidowane przychody w trzecim kwartale spadły o 3,9 proc., do 3,898 mld zł (od początku roku spadek wyniósł 6,3 proc.)

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d64aa107-fda0-482d-af9a-197e64dbfd79&date=2010-10-28 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]TP zawalczy o Internet[/b]

Urszula Zielińska

720 mln zł straty netto miała w trzecim kwartale Telekomunikacja Polska – Na polskim rynku nie ma już miejsca na obniżki cen Internetu – ogłosił wczoraj Maciej Witucki, prezes TP, omawiając wyniki spółki. W ten sposób skomentował fakt, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zamroził rozpatrywanie dwóch nowych cenników TP w związku z protestami operatorów alternatywnych.

http://new-arch.rp.pl/artykul/991854_TP_zawalczy_o_Internet.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy