Przegląd prasy – czwartek 28 października

Publikacja: 28.10.2010 08:20

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]TP: rynek rośnie, ceny nie spadną[/b]

Michał Fura

Motorem rynku telekomunikacyjnego mają być w kolejnych kwartałach internet i telewizja, przychody z połączeń rosną wolniej. Grupa TP zakończyła trzeci kwartał spadkiem przychodów o 3,9 proc., do 3,9 mld zł. Szefowie spółki twierdzą jednak, że nie jest to zły wynik, bo firmie udało się wyhamowywać tempo, w jakim wcześniej przychody spadały. Pod koniec ubiegłego roku zjazd miał dwucyfrowe tempo. W całym 2010 roku będzie on niższy niż 6 proc. – Czwarty kwartał będzie dla Grupy TP kolejnym, w którym spadek przychodów jeszcze bardziej wyhamuje, a spółka ma zakończyć cały rok z zyskiem – zapowiada Maciej Witucki, prezes TP.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=325446 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]TP SA: Ponad 1 mld zł rezerwy na odszkodowanie[/b]

Przemysław Poznański, Reuters

720 mln zł straty – to wynik Telekomunikacji Polskiej w trzecim kwartale. To jednak efekt rezerwy, którą spółka poczyniła, aby mieć pieniądze na ewentualne odszkodowanie dla spółki DTGP. O co chodzi w sporze z DPTG? Tę spółkę powołano w latach 80. do budowy kabla światłowodowego, który połączył Polskę z Danią i Europą Zachodnią. Na mocy tej umowy DPTG miała przez 15 lat pobierać opłatę w wysokości 14,8 proc. przychodu generowanego przez opłaty za korzystanie z podwodnego kabla. Od tego czasu Tepsa zapłaciła łącznie ok. 80 mln euro, ale zdaniem DTGP to za mało, a roszczenie spółki uznał we wrześniu wiedeński arbitraż – na mocy wyroku TP SA ma zapłacić 270 mln euro, odsetki mogą sięgnąć 122 mln. Zasądzone odszkodowanie to jeszcze nie wszystko – to tylko kwota za lata 1994-2004. W Wiedniu toczy się drugi proces dotyczący rozliczeń po roku 2004.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8579873,TP_SA__Ponad_1_mld_zl_rezerwy_na_odszkodowanie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]TP utrzymuje cele i ogłasza koniec cięć cen Internetu[/b]

Urszula Zielińska

Choć za sprawą 1,1 mld zł rezerwy wyniki grupy Telekomunikacji Polskiej znalazły się w III kwartale pod kreską, jej zarząd utrzymał założenia na drugą połowę roku. Podtrzymujemy wszystkie zapowiedziane na drugie półrocze wielkości – powiedział Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, gdy grupa opublikowała wyniki za III kwartał. Aktualny jest plan, zgodnie z którym przychody w drugiej połowie roku mają spadać wolniej niż w pierwszej, a marża EBITDA (stosunek zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację do przychodów) ma wynieść 36–37 proc. Wydatki inwestycyjne mają sięgnąć 16–18 proc. przychodów w skali roku (muszą więc bardzo wzrosnąć), a wolne przepływy gotówkowe mają przekroczyć 2,2 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/690069_TP_utrzymuje_cele_i_oglasza_koniec_ciec_cen_Internetu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Apple atakuje chiński rynek[/b]

ŁO, Bloomberg

We wrześniu Apple rozpoczął w Chinach sprzedaż swojego tabletu iPad i ostatniej wersji smartfonu iPhone. Otworzył także dwa kolejne sklepy tradycyjne w Pekinie i Szanghaju. Głównym konkurentem Apple na rynku chińskim jest rodzime Lenovo. Większą część sprzętu Apple produkuje się w Chinach.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=71f61301-8956-421a-a896-584b3a7f1250&date=2010-10-28 (dostęp płatny)

[b]Aster umacnia się w Krakowie[/b]

Katarzyna Latek

Jedna z największych kablówek przejęła krakowskiego operatora internetu. Choć sama jest na sprzedaż — kupuje. Aster powiększa grupę, umacniając się w grodzie Kraka. Właśnie kupił spółkę GH Net, która świadczy usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Obecnie obsługuje ona 16,5 tys. abonentów — głównie na terenie Krakowa, ale także, w mniejszym stopniu, Radomia. W zasięgu sieci znajduje się jednak około 50 tys. gospodarstw domowych. Dzięki transakcji Aster przejmie też 150 klientów biznesowych obsługiwanych do tej pory przez GH Net — są to przede wszystkim firmy małej i średniej wielkości.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=c5e91888-126a-4409-8777-f1614487fc2b&date=2010-10-28 (dostęp płatny)

[b]Telekomunikacja Polska zamknie rok na plusie[/b]

Katarzyna Latek

Spółka musiała podwoić rezerwę na odszkodowanie dla duńskiej firmy DPTG. O ugodzie nawet nie myśli. Największy polski operator telekomunikacyjny nie zachwycił wynikami finansowymi. Jednak tempo spadku przychodów ma wyhamować. Maciej Witucki, prezes telekomu, zapowiada, że w całym roku 2010 spadek przychodów ma wynieść mniej niż 6 proc. Skonsolidowane przychody w trzecim kwartale spadły o 3,9 proc., do 3,898 mld zł (od początku roku spadek wyniósł 6,3 proc.)

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d64aa107-fda0-482d-af9a-197e64dbfd79&date=2010-10-28 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]TP zawalczy o Internet[/b]

Urszula Zielińska

720 mln zł straty netto miała w trzecim kwartale Telekomunikacja Polska – Na polskim rynku nie ma już miejsca na obniżki cen Internetu – ogłosił wczoraj Maciej Witucki, prezes TP, omawiając wyniki spółki. W ten sposób skomentował fakt, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zamroził rozpatrywanie dwóch nowych cenników TP w związku z protestami operatorów alternatywnych.

http://new-arch.rp.pl/artykul/991854_TP_zawalczy_o_Internet.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]TP: rynek rośnie, ceny nie spadną[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?