Nexera, hurtowy operator telekomunikacyjny opublikowała wyciąg z raportu #RegionyNexery2019, stanowiącego podsumowanie badania, które na jej zlecenie przeprowadziła firma GfK. Budujący sieć światłowodową na obszarze 4 regionów: Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, Warmii i Mazur, Łódzkiego oraz Świętokrzyskiego operator sprawdzał, jaką funkcję pełni i jak ważny jest dostęp do internetu dla mieszkańców, firm oraz administracji publicznej.
Choć Nexera realizuje inwestycje w ramach zapełniania tzw. „białych plam NGA”, czyli miejsc bez dostępu do internetu o prędkości przynajmniej 30 Mb/s, to respondenci okazali się doświadczonymi użytkownikami usług cyfrowych.
Ogółem, z internetu korzysta 84 proc. mieszkańców Regionów NEXERY. To niemal dokładnie tyle samo, ile w skali całego kraju. Różnice widać jednak w dostępie do szybkiego Internetu.
Największy odsetek badanych internautów (25 proc.) wykorzystuje łącze, którego szybkość nie przekracza 20 Mb/s. Mimo to, ankietowani wykazują dość spore zainteresowanie nowymi formami cyfrowej rozrywki. Treści oferowane przez platformy streamingowe oraz VoD ogląda niemal 60 proc. mieszkańców na obszarach objętych badaniem. Blisko połowa słucha muzyki za pośrednictwem aplikacji takich jak Spotify, czy Tidal. Czterech na pięciu mieszkańców korzysta z elektronicznej bankowości.
– To bardzo dobry poziom dostępu do sieci, niemal taki sam, jak dla całego kraju. Jednak z powodu zauważalnie gorszej infrastruktury telekomunikacyjnej, mieszkańcy Regionów Nexery dziś jeszcze mogą mieć problem z dostępem do niektórych usług wymagających stabilnego i szybkiego połączenia z Internetem. Ograniczone może być więc np. korzystanie ze streamingu video, a więc komunikatorów internetowych przekazujących obraz „na żywo”, wykorzystywanych np. w edukacji czy usług VoD. W niektórych przypadkach brak szerokopasmowej infrastruktury może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać wykonywanie pracy zdalnej. Rozwój szerokopasmowej infrastruktury w Regionach jest więc niezbędny do tego, by mieszkańcy mogli w pełni wykorzystać możliwości cyfrowego świata, mieć dostęp do lepszej edukacji i zyskać więcej możliwości zarobkowania – uważa Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.