Grupa Hawe wzięła od Polkomtela rurociąg w barterze

Publikacja: 02.09.2013 12:38

Około 42 mln zł przychodów przyniosły w I półroczu br. Grupie Hawe umowy barterowe Hawe Telekom z innymi operatorami – wynika z komentarza zarządu Hawe do sprawozdania za 6 miesięcy br. i uwagi audytora.

Zarząd Hawe zapewnia, że dokonano w ten sposób transakcji grupie niezbędnych, oszczędzając gotówkę.

Według menedżerów Hawe umowy tego typu były stosowane już wcześniej, choć na mniejszą skalę, a w I i II kwartale br. zostały zawarte z MNI i Polkomtelem. Nie podano, jak rozłożyła się wartość umów między tych dwóch kontrahentów telekomy.

Dominik Drozdowski, dyrektor zarządzający w Hawe tak skomentował kwestię transakcji: –  Pozyskaliśmy infrastrukturę, która jest nam potrzebna. Zapowiadaliśmy od dawna, że chcemy ją rozbudowywać jak najniższym kosztem.

Według niego Hawe brakowało infrastruktury światłowodowej na odcinku Warszawa – Biała-Podlaska. Dzięki umowie z Polkomtelem notowana na GPW firma zyskała do niej dostęp. – Jeśli coś od kogoś kupujemy, to staramy się też zrobić deal wiązany. W przypadku transakcji z Polkomtelem my sprzedaliśmy parę włókien i odkupiliśmy rurociąg na odcinku Warszawa-Biała Podlaska – powiedział Drozdowski. Według niego Hawe zidentyfikowało możliwość nabycia tego odcinka od Polkomtela i uzbrojenia go w światłowód i dostosowanie go do standardów swojej sieci w ubiegłym roku.

Ocenił, że forma transakcji pozwoliła Hawe zaoszczędzić gotówkę. – Z szacowanych prawie 20 mln zł wydatków, płacimy około 3,5-4,2 mln zł w gotówce – powiedział.

Dzięki tej relacji, grupa Hawe będzie mogło przejąć większą część ruchu głosowego zza wschodniej granicy.

W II kwartale br. przychody grupy Hawe wyniosły 33,5 mln zł, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, EBITDA 20,4 mln zł (wzrost o 176 proc.), a zysk netto 14,3 mln zł (wzrost o 149 proc.).

Jak tłumaczył Dariusz Jędrzejczyk, wiceprezes Hawe, skokowa poprawa wyników ma związek z kosztami, które grupa ponosiła rok temu.

– W II kw. 2012 restrukturyzowaliśmy Hawe Budownictwo, odchudzając je o ponad połowę (zatrudnienie spadło z 300 do 185 osób – red.) – powiedział Dariusz Jędrzejczyk.

– W tym roku liczymy na wyższe marże w tym segmencie dzięki rozliczaniu projektów Lubuska Sieć Szerokopasmowa – mówił Jędrzejczyk.

Krzysztof Witoń, prezes Hawe zaliczył do najważniejszych wydarzeń w grupie w I połowie br. uporządkowanie kwestii związanych z zadłużeniem krótkoterminowym.

Środki na spłatę długu grupa pozyskała z emisji obligacji. Jak powiedział Witoń, obligacje o łącznej wartości blisko 40 mln zł objęli inwestorzy indywidualni  i  instytucjonalni.

– Dziś rozpoczynamy kolejny program emisji obligacji na 10 mln zł – poinformował  Witoń. Według niego firma chciałaby zamknąć emisję do 15 września.

Z tych pieniędzy Hawe chce finansować m.in. pilota FTTH (trwają rozmowy o wyborze lokalizacji i operatora), ale nie tylko.

– Te środki częściowo chcielibyśmy przeznaczyć na zrealizowanie części inwestycji Warszawa-Biała- Podlaska. Przede wszystkim na wdmuchnięcie światłowodu. Planujemy że będzie to 72 par, ale myślimy jeszcze o zwiększeniu tej przepustowości – powiedział Witoń.

W całym I półroczu 2013 r. przychody grupy Hawe wyniosły 82 mln zł o 37 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk netto powiększył się o 170 proc. do 39,5 mln zł.

Przychody z usług telekomunikacyjnych zanotowały 12-proc. wzrost  do 6,8 mln zł i stanowią niewielką część przychodów firmy.  – Nasze ambicje są większe – mówił  Jędrzejczyk.

Hawe pracuje nad refinansowaniem całego zadłużenia, które wynosi obecnie 165 mln zł. – Prace nad finansowaniem długoterminowym trwają. Prowadzimy wstępne rozmowy z bankami. Część dokumentacji mamy gotową – powiedział Witoń. Z jego słów wynikało, że Hawe liczy na zawarcie umów nad 10 lat i więcej oraz roczną kwarantannę w spłacaniu długu. – Chiński bank zażądał 20 proc. naszego equity i obiecał spłatę 80 proc. – powiedział też prezes Hawe.

Niezależnie od planu refinansowania całego zadłużenia Hawe pracuje nad  projektem FTTH, który chciałoby realizować z innymi inwestorami, np. operatorami.

– Po finansowanie na ten cel sięgnie niezależny wehikuł, działający być może w modelu otwartym, do którego potrzebny będzie inwestor finansowy.  Zadłużenie tego projektu nie będzie obciążało grupy – powiedział Witoń.

Z jego słów wynikało, że wehikuł, który może posłużyć do realizacji projektu FTTH może trafić do grupy w efekcie przejęcia.

Krzysztof Witoń poinformował też, że 9 września Hawe spodziewa się decyzji sądu co do możliwości zwolnienia grupy z wadium 5 mln zł w pozwie dotyczącym Internetu dla Mazowsza.  – Od tego uzależniamy nasze dalsze kroki.  Ustalimy z partnerami (TP-Teltech i Alcatel-Lucent – red.) co dalej – zapowiedział Witoń.

To oznacza, że Hawe nie jest jeszcze pewne, czy jego firma zależna – Otwarte Mazowieckie Sieci Szerokopasmowe – będzie procesować się o kontrakt, który wygrało konsorcjum KT Corp.

Około 42 mln zł przychodów przyniosły w I półroczu br. Grupie Hawe umowy barterowe Hawe Telekom z innymi operatorami – wynika z komentarza zarządu Hawe do sprawozdania za 6 miesięcy br. i uwagi audytora.

Zarząd Hawe zapewnia, że dokonano w ten sposób transakcji grupie niezbędnych, oszczędzając gotówkę.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej