Obradująca dziś Rada Ministrów przyjęła procedowany od marca 2018 roku projekt nowelizacji Prawo telekomunikacyjnego oraz ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i mocno kontestowany przez operatorów i zrzeszające ich izby ponieważ wprowadza zmiany w sposobie dysponowania częstotliwościami.
Nowelizacja, przygotowana by przyspieszyć przygotowania do wprowadzenia technologii 5G w Polsce, daje nowe uprawnienia prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i ministrowi cyfryzacji w obszarze rozdziału radiowego pasma.
Gdy przepisy ujrzały światło dzienne budziły wątpliwości również wśród niektórych resortów.
Przepisy stanowią m.in., że prezes UKE będzie mógł odmówić przedłużenia rezerwacji pasma na kolejny okres jej posiadaczowi, w uzasadnionych wypadkach. Już zapowiedziano, że aby uporządkować zasoby dla sieci 5G UKE nie zamierza przedłużać ogólnopolskich rezerwacji pasma 3,6-3,8 GHz, które posiadają T-Mobile Polska, P4 i Grupa Cyfrowy Polsat.
Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji obiecywała, że państwo będzie dążyć do minimalizacji szkody z tego wynikającej np. poprzez zamianę pasma na inne podobne.