T-Mobile Polska wezwał MAiC do „usunięcia naruszenia prawa”. I nie tylko ono

Publikacja: 29.08.2013 21:32

T-Mobile Polska, który najgłośniej protestuje przeciwko przyznaniu Sferii częstotliwości z zakresu 800 MHz w ramach ugody zawartej z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji zwróciło się do trzech urzędów: MAC, UKE i UOKiK o udostępnienie tzw. informacji publicznej – poinformowało rpkom.pl biuro prasowe T-Mobile.

Telekom należący do niemieckiej grupy Deutsche Telekom jest zdania, że proces negocjacji MAC ze Sferią i jej właścicielami przebiegał w nieprzejrzysty sposób. Domaga się ujawnienia szczegółów ugody i jej uzasadnienia.

„Przyznanie dobra rzadkiego jakim są częstotliwości powinno nastąpić z pełną przejrzystością procesów oraz upublicznieniem analiz, które stoją za taką decyzją” – argumentuje T-Mobile Polska”.

„Jesteśmy przekonani, że Porozumienie zawarte przez Ministra Administracji i Cyfryzacji:

• stanowi naruszenie polskiego i unijnego porządku prawnego poprzez nałożenie na niezależnego regulatora rynku komunikacji elektronicznej obowiązku wydania określonej decyzji administracyjnej na rzecz jednego z uczestników tego rynku,

• stoi w sprzeczności z Dyrektywą ramową 2002/21/WE i Dyrektywą o zezwoleniach 2002/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, zobowiązującymi Państwa Członkowskie, aby procedura  przyznawania częstotliwości radiowych była w każdym wypadku oparta na obiektywnych, przejrzystych, niedyskryminujących oraz proporcjonalnych kryteriach” – podał T-Mobile Polska.

Poinformował nas też, że zwrócił się do MAiC z wnioskiem o usunięcie naruszenia prawa.

„Jeżeli UKE przyzna częstotliwości na podstawie ugody to Sferia uzyska również znaczącą przewagę czasową ponieważ mogłaby korzystać z pasma już w nieodległym terminie, podczas gdy inne podmioty w pełnym zakresie dopiero po zakończeniu aukcji, przydziale częstotliwości i spełnieniu obowiązków inwestycyjnych, czyli za kilka lat” – obawia się T-Mobile Polska.

wsp.Łukasz Dec

Aktualizacja

Z wnioskiem o usunięcie naruszeń prawa wystąpił do resortu cyfryzacji również operator sieci Play, spółka P4. Według naszych informacji to nie ostatni krok tego, ani innych operatorów w związku z ugodą Sferia – rząd RP.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu