WiFi traci na rzecz 3G/4G i FTTx

Wykorzystanie technologii WiFi w operatorskich sieciach dostępowych jest w Polsce – w porównaniu z innymi krajami Europy – wysokie. To najprostsza i najtańsza metoda na podstawowe usługi dostępu do internetu. Aby jednak mali operatorzy, oferujący usługi w tej technologii mogli się utrzymać na rynku muszą migrować z usług prostego dostępu do internetu do usług zespolonych, oferując atrakcyjne pakiety obejmujące transmisję danych, głosu a także telewizję w technologii IPTV , a także stopniowo budować sieci przewodowe – mówi Maciej Mikułowski, business development manager TELCO & ISP w w firmie D-Link Polska

Publikacja: 27.02.2012 07:00

WiFi traci na rzecz 3G/4G i FTTx

Foto: ROL

rpkom.pl: – Na świecie coraz więcej operatorów komórkowych w obliczu szybkiego wzrosty ilości przesyłanych danych, szansy na odciążenie sieci  upatruje w technologii WiFi. W Wielkiej Brytanii, Chinach, czy Japonii operatorzy inwestują więc w budowę hotspotów. Czy w Polsce takie zjawisko także jest widoczne?

W Polsce dodatkowym czynnikiem jest kwestia rozgrywanych w tym roku mistrzostw Europy w piłce nożnej, w związku z którymi władze samorządowe realizują projekty na instalację i uruchomienie bezpłatnych punktów dostępu do sieci w miejscach publicznych.

– Producenci  sprzętu telekomunikacyjnego, tacy jak wy, chcą ten trend wykorzystać i rozwijają urządzenia, która mają integrować infrastrukturę 3G/4G z infrastrukturą WiFi. Co jest tu dla operatorów głównym problemem i co trzeba rozwiązać?

– Rynek 3.5G/4G dopiero teraz zaczął się dynamicznie rozwijać. Sieć LTE w Polsce jest w fazie wczesnego rozwoju. Cały czas czekamy na uwolnienie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kolejnych bloków częstotliwości, które mogą być wykorzystane przez operatorów do świadczenia nowoczesnych usług transmisji danych w technologii 4G. Bez rozstrzygnięcia przez UKE planowanego przetargu na dodatkowe bloki częstotliwości rozwój prawdziwych usług 4G będzie ograniczony, a operatorzy będą dążyć do maksymalnego wykorzystania obecnie posiadanych częstotliwości, migrując do usług opartych na technologii HSPA+ czy HDSP+ DC.

Trzeba również pamiętać że dostęp bezprzewodowy do użytkownika końcowego, to nie wszystko. Oprócz samej stacji bazowej należy pamiętać o infrastrukturze przewodowej zapewniającej dowiązanie do sieci szkieletowej. Operatorzy od jakiegoś czasu intensywnie inwestują w rozwój sieci światłowodowych, umożliwiających obsługę większej ilości danych przez BTS, ale i tak to limity przesyłanych danych są sposobem na opanowanie obciążenia sieci.

– Korzystnie z technologii WiFi jest dziś w Polsce dość powszechne. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje aż na 11,5 proc. udział technologii WiFi w stacjonarnym rynku usług dostępu do internetu.   Jest to u nas technologia znacznie bardziej popularna niż np. WiMAX, czy CDMA. Co według pana decyduje o jej popularności w Polsce?

– Tak, to prawda. Dostęp do internetu w oparciu o technologię WiFi jest w porównaniu do innych krajów Europy na wysokim poziomie. Nie jest to jednak kwestia dużej liczby hotspotów, lecz sposobu realizacji dostępu do internetu na tzw. ostatniej mili. Wielu z mniejszych operatorów oferuje dostęp do sieci internet w ramach miesięcznego abonamentu właśnie za pomocą łącz bezprzewodowych.

Jest to szczególnie popularne w mniejszych miejscowościach, o małej gęstości zabudowy, gdzie brak odpowiedniej infrastruktury przewodowej, a jej budowa ze względu na małą liczbę odbiorców po prostu się nie opłaca. Dostęp bezprzewodowy WiFi jest więc najprostszą metodą zagwarantowania dostępu do podstawowych usług dostępowych. Tak, czy inaczej, udział technologii WiFi w stacjonarnym rynku usług topnieje na korzyść dostępu 3G/4G, czy technologii ETTH/FTTX, lub xPON.

– A jakie według pana ta technologia  ma perspektywy? Czy lokalnym providerom, oferującym swym klientom dostęp do internetu w tej technologii nie zaszkodzi np. ekspansja LTE?

– Oczywiście, LTE stanowi poważną konkurencję dla lokalnych operatorów. Ekspansja dostępu mobilnego – i to nie tylko LTE, lecz także HSPA+ i HSPA+ DC. Planowane inwestycje największych operatorów mobilnych na pewno nie pozostaną bez wpływu na działalność mniejszych providerów internetowych. Nagle klient, który miał jedyną możliwość dostępu do sieci właśnie w oparciu o usługi lokalnego ISP będzie miał wybór. Dlatego też od jakiegoś czasu mali operatorzy migrują z usług prostego dostępu do internetu do usług zespolonych, oferując atrakcyjne pakiety obejmujące transmisję danych, głosu a także telewizję w technologii IPTV.

Tam gdzie jest to możliwe inwestują w sieci przewodowe w technologii ETTH/FTTH lub xPON podnosząc swoją konkurencyjność i przychody z jednego abonenta. Większa liczba usług, szybszy dostęp do sieci i brak limitów na transfer danych mają stanowić przewagę na usługami 3.5/4G.

– W perspektywie europejskiej Agendy Cyfrowej, dziś mówi się głównie o łączach FTTH, mogących zaoferować szybkie transfery na poziomie 50-100 Mbit/s. Jak w tym kontekście wygląda przyszłość technologii WiFi?

– Stacjonarne sieci FTTH nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla usług mobilnych 3.5G/4G. Przecież już teraz duża grupa internautów posiada w domu szybki dostęp stacjonarny i dodatkowo wykupiony pakiet danych dla swojego smartfona, czy tabletu. Tutaj nie dopatruję się zagrożenia. To samo dotyczy publicznych hotspotów, które nie stanowią podstawowej metody dostępu do sieci,  a jedynie pomagają nam pozostać online kiedy jesteśmy poza domem.

Sytuacja inaczej wygląda w przypadku bezprzewodowego dostępu stacjonarnego. Dostęp FTTH na potrzeby „domowego” internetu będzie bardziej atrakcyjny od technologii WiFi co najmniej z dwóch  powodów. Po pierwsze, bazując na technologii FTTx, operator ma możliwość zaoferowania bardziej zaawansowanych usług, jak IPTV w zestawie z usługami transmisji danych i głosu. Po drugie, sieci przewodowe zawsze będą się charakteryzowały większa stabilność połączenia i jakością usług.

– Dziękujemy za rozmowę.

rozmawiał Marek Jaślan

rpkom.pl: – Na świecie coraz więcej operatorów komórkowych w obliczu szybkiego wzrosty ilości przesyłanych danych, szansy na odciążenie sieci  upatruje w technologii WiFi. W Wielkiej Brytanii, Chinach, czy Japonii operatorzy inwestują więc w budowę hotspotów. Czy w Polsce takie zjawisko także jest widoczne?

W Polsce dodatkowym czynnikiem jest kwestia rozgrywanych w tym roku mistrzostw Europy w piłce nożnej, w związku z którymi władze samorządowe realizują projekty na instalację i uruchomienie bezpłatnych punktów dostępu do sieci w miejscach publicznych.

Pozostało 89% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?