Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 28 czerwca

Publikacja: 28.06.2018 07:30

Co z PCC od starych transakcji bitcoinami? MF: będzie dobrze
Fiskus nie powinien pobierać wstecz podatku od umów sprzedaży i zamiany wirtualnych pieniędzy – uważa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To jedna z uwag zawartych w piśmie konsultacyjnym do projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru od czynności cywilnoprawnych.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1153580,co-z-pcc-od-starych-transakcji-bitcoinami.html (dostęp płatny)

Wątpliwości co do opłat za zakup biletów do kina przez internet

Czy właściciel kina może żądać od konsumenta, który kupuje bilet za pośrednictwem sieci, więcej pieniędzy niż w kinowej kasie? „Opłata internetowa nosi znamiona niedozwolonej manipulacji (…) Z uwagi na fakt, że płatność elektroniczna jest w tym wypadku dla sprzedawcy bardziej opłacalna, opłata jawi się jako absurd” – przekonywała posłanka PO Lidia Gądek w interpelacji skierowanej do ministrów cyfryzacji, finansów, kultury oraz sprawiedliwości. 
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1153614,czy-kino-moze-zadac-wiecej-pieniedzy-przez-internet-niz-w-kasie.html (dostęp płatny)

Parkiet

Wspólna oferta Cyfrowego Polsatu i Netii groźna dla konkurentów?
Dziesięć dni liczy sobie wspólna komercyjna oferta grupy Cyfrowy Polsat i Netii kierowana do mieszkańców miast. W tym czasie akcje Orange Polska mocno potaniały. Czy akcjonariusze tej firmy mają powody do zmartwień?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800667_Wspolna_oferta_Cyfrowego_Polsatu__i_Netii_grozna_dla_konkurentow.html (dostęp płatny)

T-Bull: Rusza oferta publiczna
W środę kurs spółki T-Bull się nie zmieniał i wynosił 61,5 zł. W rozpoczętej właśnie ofercie publicznej inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje po cenie maksymalnej wynoszącej 60 zł. Zapisy potrwają do 11 lipca. Następnego dnia poznamy liczbę oferowanych walorów (maksymalna to 100 tys.) oraz ich cenę. Z kolei zapisy w transzy dla dużych graczy odbędą się w dniach 13–17 lipca.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800672_T-Bull:_Rusza_oferta_publiczna.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Zaświadczenia od fiskusa przez internet
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF) uruchomiło internetową usługę umożliwiającą złożenie wniosku oraz uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach bądź stwierdzającego stan zaległości.
https://www.pb.pl/zaswiadczenia-od-fiskusa-przez-internet-933281 (dostęp płatny)

Na technologii nie każdy zarabia
W mało której grupie produktów inwestycyjnych strategia zarządzających odbija się w wynikach funduszy „technologicznych”. Jedne w rok zarobiły 30 proc., inne — traciły.  Bohaterowie hossy internetowej z przełomu wieków sprzedają nie nadzieje, ale realne przepływy gotówkowe. Indeks Nasdaq Composite ciągle jeszcze bije rekordy, z czym S&P 500 ma problemy. Nie przesadząjąc, czy i jak długo bronić się będzie ostatni bastion hossy, przyjrzeliśmy się polskim funduszom „technologicznym”, które przynajmniej w teorii powinny uszczknąć coś z giełdowej koniunktury ostatnich miesięcy. W praktyce jest z tym różnie. W ostatnich 12 miesiącach najlepsze fundusze technologiczne polskich TFI przysporzyły swoim klientom około 30 proc. zysku.
https://www.pb.pl/na-technologii-nie-kazdy-zarabia-933274 (dostęp płatny)

BGK i Asseco doszły do porozumienia
Roszczenie BGK wobec Asseco o kilkadziesiąt milionów złotych kar umownych zakończyło się ugodą. Firma IT zapłaci bankowi o wiele niższą kwotę. W maju opisywaliśmy spór, jaki wywiązał się między BGK a Asseco Poland. Chodziło o kontrakt na usługę wsparcia informatycznego w modelu SaaS, na zarządzanie obszarem zasobów ludzkich. Realizowane przez Asseco zlecenie o wartości 3 mln zł miało trwać kilka miesięcy. System miał obsługiwać 1,5 tys. pracowników BGK oraz około 200 osób współpracujących z bankiem. BGK nie korzysta z niego do dziś, jednak do końca nie wiadomo, co poróżniło strony, które wypowiedziały sobie wzajemnie umowę. Według nieoficjalnych informacji, BGK żądał…
https://www.pb.pl/bgk-i-asseco-doszly-do-porozumienia-933259 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Oszuści ścigani po numerach IP
Nie będzie można zaskarżyć decyzji fiskusa o 72-godzinnej blokadzie środków na koncie. W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy reformującej system przeciwdziałania oszustwom podatkowym STIR. Dziś na postanowienie szefa KAS o blokadzie środków na koncie przedsiębiorcy służy zażalenie. Rząd chce znieść to uprawnienie, argumentując to niemożnością rozpatrzenia takiego zażalenia w krótkim terminie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379867-Oszusci-scigani-po-numerach-IP.html (dostęp płatny)

Pliki na razie mało wykorzystane

Administracja podatkowa jeszcze nie w pełni korzysta z możliwości, jakie daje JPK.
Już prawie dwa lata temu największe firmy zaczęły składać fiskusowi raporty o swojej działalności w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dziś taki obowiązek elektronicznego raportowania dotyczy już około 1,6 mln podatników. Według Ministerstwa Finansów efekty są znaczące, bo w 2017 r. dało to budżetowi dodatkowe 6,5 mld zł. W tym roku, wraz z wprowadzanymi nowymi narzędziami, takimi jak podzielona płatność czy system STIR, przyniesie 7,6 mld zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379866-Pliki-na-razie-malo-wykorzystane.html (dostęp płatny)

Rozmowa telefoniczna za kilkaset złotych
Przedsiębiorca może zawrzeć umowę przez telefon, przyjmując ofertę konsultanta. Jeśli został wprowadzony w błąd, może się bronić. Rozmowa telefoniczna z osobą proponującą reklamę w sieci może przedsiębiorcę słono kosztować. Niewiele osób, zwłaszcza prowadzących niewielkie firmy, wie, że mogą zawrzeć umowę przez telefon. Niepotrzebne jest, jak w przypadku konsumenta, przesłanie e-mailem kontraktu i późniejsza akceptacja jego treści. Zastosowanie znajduje tu art. 60 kodeksu cywilnego. – Jeśli przedsiębiorca przyjmie ofertę złożoną mu podczas rozmowy telefonicznej, dojdzie do zawarcia umowy o treści przedstawionej przez oferenta – wyjaśnia Natalia Włoch-Kliś, radca prawny z kancelarii MNW Włoch.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379874-Rozmowa-telefoniczna-za-kilkaset-zlotych.html (dostęp płatny)

Fintechy licznie ściągają na kraj świata
Rząd Hongkongu zachęca startupowców z innych stron globu. Wyda na wsparcie innowacji tyle co my na 500+ w półtora roku. Młody Czech Tomas Holub zna osiem języków, w 14 lat poznał 15 krajów na trzech kontynentach. Ma cztery dyplomy zdobyte w czterech państwach. I własny startup – w Hongkongu. Jego CoverGo to fintech, a raczej insurtech, czyli startup wykorzystujący najnowsze techniki informatyczne w finansach, w tym przypadku w ubezpieczeniach.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379932-Fintechy-licznie-sciagaja-na-kraj-swiata.html (dostęp płatny)

Konkurencja na pakiety obniża wartość Orange
Choć Cyfrowy Polsat i Netia dopiero zaczynają budowę wspólnej oferty, już są postrzegane jako zagrożenie dla strategii Orange Polska. 10 dni temu w 180 sklepach Cyfrowego Polsatu i Plusa pojawiły się światłowodowy internet i telewizja od Netii, która już formalnie jest częścią grupy Zygmunta Solorza. Od tego momentu kurs akcji Orange Polska, głównego konkurenta Cyfrowego Polsatu, stracił na wartości dwa razy więcej niż główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 i utrzymuje się poniżej 5 zł. W środę akcja kosztowała 4,61 zł, po spadku o kolejny 1 proc., a wartość całej grupy to zaledwie 6,1 mld zł. Dla porównania Cyfrowy Polsat wyceniany jest na prawie 14,5 mld zł.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379926-Konkurencja-na-pakiety-obniza-wartosc-Orange.html (dostęp płatny)

Niby e-ZLA, a jednak na papierze
Termin całkowitego przejścia na elektroniczną formę zwolnień lekarskich został przesunięty na 1 grudnia 2018 r. Jednak po tej dacie lekarz będzie mógł wydrukować e-ZLA, a płatnikowi, który nie założy PUE ZUS, nie będzie groziła żadna kara. Oficjalne wydłużenie okresu, w którym lekarze mogą wystawiać papierowe zwolnienia (z 30 czerwca na 30 listopada 2018 r.) to skutek uchwalenia ustawy z 10 maja 2018 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1150). Wejdzie ona w życie jutro, 29 czerwca 2018 r.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379836-Niby-e-ZLA-a-jednak-na-papierze.html (dostęp płatny)

Do auta zabierz smartfon
Do długiej podróży samochodem trzeba się dobrze przygotować.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379850-Do-auta-zabierz-smartfon.html (dostęp płatny)

Zabierz mapę i naładowany telefon
Do górskiej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować.  W ubiegłym roku ratownicy GOPR w Bieszczadach interweniowali w lipcu i sierpniu 65 razy, w Gorcach i Pieninach 77 razy, a w Karkonoszach 146 razy. To góry, które uchodzą za łatwe i bezpieczne. W Tatrach w ciągu całego roku 2017 TOPR interweniował 754 razy, nie licząc wypadków na stokach narciarskich. Jak podaje TOPR, najczęstsze przyczyny to upadek, potknięcie, zachorowania, nieodpowiednie wyposażenie bądź brak umiejętności, zabłądzenie i upadek z wysokości.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379856-Zabierz-mape-i-naladowany-telefon.html (dostęp płatny)

Co z PCC od starych transakcji bitcoinami? MF: będzie dobrze
Fiskus nie powinien pobierać wstecz podatku od umów sprzedaży i zamiany wirtualnych pieniędzy – uważa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To jedna z uwag zawartych w piśmie konsultacyjnym do projektu rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru od czynności cywilnoprawnych.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1153580,co-z-pcc-od-starych-transakcji-bitcoinami.html (dostęp płatny)

Wątpliwości co do opłat za zakup biletów do kina przez internet

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy